• 100 lat niepodległości
AWARIA SYSTEMU POJAZD I KIEROWCA
Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA!!!
W związku z planowaną przerwą techniczną w działaniu systemu teleinformatycznego
w dniach 20 i 21 września 2018 (czwartek , piątek) nie będzie prowadzona obsługa klientów w Wydziale Geodezyjno-Kartograficznym.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

100 lat ubezpieczeń społecznych

05 Lip 2018

Od 3 do 30 lipca w Książnicy Beskidzkiej można oglądać interesującą wystawę pt.” 100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce”.

Wystawa składa się z dwudziestu tablic z materiałami z czasów powstawania systemu ubezpieczeń społecznych, jednego z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie tego typu systemów ubezpieczeniowych. Do tworzenia tej ciekawej ekspozycji o historii, tradycjach i rozwoju ZUS-u wykorzystano materiały pochodzące z archiwum ZUS-u, prywatnych zbiorów pracowników i rożnych instytucji.

Podczas otwarcia wystawy gości przywitał Bogdan Kocurek dyrektor Książnicy Beskidzkiej. Samorząd powiatu bielskiego reprezentowali wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i kierownik Biura Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego Jolanta Konior.

Dyrektor bielskiego oddziału ZUS-u Marek Magiera zabierając głos podkreślił, że powstanie ZUS-u było nierozerwalnie związane z początkami niepodległego państwa polskiego. Przypomniał znaczenie ustawy scalającej system ubezpieczeń społecznych z 1933 roku, nadającej jednolity charakter wszystkim ubezpieczeniom oraz datę 24.10.1934 roku, kiedy prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące Zakład Ubezpieczeń Społecznych, łączący pięć instytucji ubezpieczeniowych. Wskazał na główne zadania tej placówki, dbającej o terminową wypłatę świadczeń i jak najlepszą jakość obsługi klientów, których już w naszym kraju jest około 24 miliony. Zaakcentował rolę edukacyjną, współpracę z uczelniami wyższymi i szkołami w ramach realizacji projektu „Lekcje z ZUS” i olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Z okazji jubileuszu 100 –lecia zwiedzający wystawę otrzymali profesjonalne, świetne edytorsko publikacje oraz zobaczyli krótki film o historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

/A. Macher/