• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Koncert na 100 - lecie niepodległości

01 Paź 2018

28 września do Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku – Białej starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski zaprosili gości na uroczyste obchody 100 –lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Gości powitał i wyjątkowość wydarzenia podkreślił w swoim wystąpieniu starosta bielski Andrzej Płonka. Uczestnicy spotkania wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych i wielu instytucji odśpiewali hymn Polski wspólnie z chórem ATH.

W pierwszej części tego niezwykłego wieczoru Jacek Kachel – historyk, fotograf, regionalista, dziennikarz, autor wielu publikacji historycznych, stypendysta marszałka województwa śląskiego zaprezentował swoją nową książkę pt. „Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego”, wydaną na zlecenia bielskiego Starostwa Powiatowego.

Konferansjer Kuba Abrahamowicz poinformował gości również o zorganizowanej wystawie, jaka była prezentowana w holu sali koncertowej, a wcześniej można ją było oglądać w Książnicy Beskidzkiej. Wystawę przygotowała Książnica Beskidzka we współpracy ze wszystkimi bibliotekami w powiecie, jak również mieszkańcami naszego powiatu.

Druga część spotkania była prawdziwą ucztą dla melomanów. Wystąpił Chór Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku – Białej oraz Zespół Kameralny pod dyrygenturą profesora Jana Borowskiego, przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego. Widzowie mogli usłyszeć psalm 136 Ojczyzna Feliksa Nowowiejskiego oraz monumentalne, pięcioczęściowe dzieło - Requiem for the living amerykańskiego kompozytora Dan Forresta. Na uroczystości podkreślono, że Requiem jest modlitwą i dziękczynieniem za niepodległość naszej ojczyzny, za wszystkich bohaterów i patriotów, którzy walczyli o naszą niepodległość i za tych, którzy ją utrwalają i pielęgnują. Było to wyjątkowe i niezwykle wzruszające wykonanie, należy podkreślić, że utwór ten jeszcze nigdy nie był w naszym kraju wykonywany. Z Chórem ATH, który w tym roku obchodził jubileusz 15 –lecia wystąpili soliści: Anna Ogińska, Wiktoria Zawistowska – Tyliba i Rafał Majzner oraz zespół muzyczny w składzie: Joanna Majcherczyk – wiolonczela, Magdalena Kania – Łakomik – flet, Jacek Kubik – obój, Wioletta Koralewska – waltornia, Wojciech Trefon – harfa, Paweł Seligman – organy, Dariusz Bury – perkusja, Małgorzata Koba – skrzypce i Sebastian Sojka – perkusja.

A nad wszystkim czuwał absolutnie dyrygent Jan Borowski, przekazując słuchaczom wizję dzieła, a jego batuta perfekcyjnie rzeźbiła dźwięki, sugestywnie nadając  tempo i dynamikę tego wyjątkowego utworu. To był niesamowity koncert!

/Tekst: A. Macher, foto: J. Jesionka, A. Macher/