• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Nominacja gminy Wilkowice do Nagrody im. ks. Londzina

02 Paź 2018

W tym roku samorząd gminy Wilkowice nominował Grzegorza Gabora do Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina.

Druh Grzegorz Gabor zainteresowania pożarnictwem wyniósł z domu rodzinnego, a jego dziadek dh Michał Hankus był inicjatorem i pierwszym komendantem Zjednoczonych OSP z Bystrej Krakowskiej i Bystrej Śląskiej. Grzegorz Gabor od 1988 r. jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a od 1993 r. członkiem czynnej OSP. Pełne zaangażowanie w OSP Bystra spowodowało szybki awans w hierarchii straży i tak już w 1996 r. został naczelnikiem OSP, którą to funkcję pełnił do 2004 roku. Kolejny awans to 2008 rok kiedy zostaje prezesem OSP i funkcję tę pełni do dzisiaj. W roku 2011 zostaje wybrany do Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej, gdzie rok wcześniej został wiceprzewodniczącym Powiatowej Komisji Historycznej przy tym Oddziale.

W 2016 roku Zarząd Gminnego ZW OSP RP w Wilkowicach wybrał go na Komendanta Gminnego dla jednostek OSP Meszna, OSP Wilkowice i OSP Bystra.

W trakcie kadencji prezesa OSP Bystra pozyskuje środki finansowe z Unii Europejskiej, w ramach których organizował opłacane z nich kursy: projekty i szkolenia z obsługi komputerów, prawo jazdy dla członków OSP kat. B,C i D; dla członków OSP profesjonalny kurs pilarzy, kurs obsługi GPS dla powołanej przy OSP grupy poszukiwawczej, wykonanie projektu i budowa na poddaszu Domu Strażaka sali szkoleniowej z zapleczem i biura OSP, udział w wykonaniu szlaku turystycznego z Wilkowic na Lanckoronę oraz Szlaku Papieskiego ze Schroniska na Magurce Wilkowickiej do Schroniska na Klimczoku, wykonanie profesjonalnej kuchni w Domu Strażaka z wyposażeniem wraz z krzesłami na salę widowiskową w remizie.

Łącznie od 2008 roku jednostka, dzięki projektom dh Gabora Grzegorza, uzyskała z UE ponad milion złotych. Za kadencji jego jako naczelnika i prezesa OSP zakupiła 5 samochodów pożarniczych, które do dzisiaj są wykorzystywane w jednostce.

Druh Gabor powołał do życia, jako jedyna OSP w Polsce, Szkołę Kursów Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, która do dzisiaj przeszkoliła ponad 1500 strażaków, policjantów, ratowników WOPR, GOPR czy żołnierzy Wojska Polskiego wydając, po egzaminie, uprawnienia zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Powołał także w jednostce Grupę Ratowniczo-Poszukiwawczą, która działa do dzisiaj i jest jedną z nielicznych w województwie śląskim. Organizował kilka edycji Mistrzostw Śląska w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Za taką działalność odznaczony został: Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Bielskiego, odznaką Strażak Wzorowy, rązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Udziela się społecznie poza ochotniczym pożarnictwem będąc radnym w Radzie Sołeckiej, członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bystra „Bystrzańska Inicjatywa”, od wielu lat jest organizatorem „Dni Bystrej”, współorganizatorem imprezy „Bystrzańskie Gody” oraz wielu rajdów, pikników oraz Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Jest pomysłodawcą i realizatorem remontu kapliczki na Lanckoronie, gdzie od 6 lat ostatnią niedzielę maja odbywa się Msza Święta z udziałem strażaków.

Dwie kadencje jest radnym Rady Powiatu Bielskiego, a od 4 lat wiceprzewodniczącym tej Rady.