• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
ZMIANA GODZIN DYŻURU W PUNKCIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W WILAMOWICACH W DNIU 2 LISTOPADA 2018 r.
Dnia 2.11.2018 r. ( piątek) w związku ze skróconym czasem pracy Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, ul. Paderewskiego 3 – nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w godzinach 9:00-13:00.

REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Czechowicach - Dziedzicach

03 Paź 2018

Wczoraj w budynku należącym do kompleksu obiektów Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach – Dziedzicach uroczyście otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Remont pomieszczeń dawnego internatu przebudowano i wyremontowano oraz wyposażono ze środków własnych powiatu i środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na uroczyste otwarcie przybyło wielu gości: starosta bielski Andrzej Płonka, wicestarosta Grzegorz Szetyński i członek Zarządu Powiatu Katarzyna Adamiec, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Katarzyna Olszyna, przedstawicielki śląskiego oddziału PFRON Teresa Saczuk i Beata Długajczyk, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Czechowicach – Dziedzicach Magdalena Sobieska – Leśniak, reprezentanci Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz rodziny uczestników warsztatów.

Gości powitała Renata Wnętrzak – Madusiok prezes stowarzyszenia Felicitas Kreacja Rzeczywistości, które prowadzi i organizuje warsztaty będące miejscem pracy, odpoczynku, rekreacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcjonuje tu 6 pracowni gospodarstwa domowego, ogrodniczo – florystyczna, lalkarsko – krawiecka, rękodzielnicza, witraży i ceramiki oraz komputerowo – informatyczna. Jest tu także piękna sala do rehabilitacji.

Udało się dzięki wielu staraniom i pracy utworzyć profesjonalne warsztaty i stworzyć jednocześnie prawdziwe centrum pomocy dla osób niepełnosprawnych przy jednoczesnej konsolidacji wszystkich działań na rzecz tych osób – powiedział na spotkaniu starosta bielski Andrzej Płonka.

Adaptacja części pomieszczeń w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 na potrzeby WTZ kosztowała ponad 804 tysiące (prace budowlane) , a wyposażenie w potrzebny sprzęt i urządzenia ponad 460 tysięcy.

Jak mówi prezes stowarzyszenia R. Wnętrzak – Madusiok głównym celem warsztatów jest rehabilitacja zawodowa, w tym staże zawodowe oraz rehabilitacja społeczna czyli pomoc osobom niepełnosprawnym do uzyskania zdolności do podjęcia pracy czy zatrudnienia oraz rozwinięcie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej i psychofizycznych sprawności.

Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez przedstawicielki PFRON nagrody uczestnikom WTZ w Czechowicach – Dziedzicach za udział w 16 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” pt. „Niepodległa bez barier – od morza do Tatr”, a także występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku - Białej rodzeństwa Weroniki i Pawła Heller.

Goście mieli również możliwość degustacji smacznych potraw przygotowanych przez osoby uczęszczające na zajęcia WTZ, przede wszystkim poczęstowania się wspaniałym tortem i innymi słodkościami w kolorach logo stowarzyszenia Felicitas.

/Tekst i foto: A. Macher/