Promocja gospodarcza

Rozpoczynamy cykl prezentacji wiodących przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie powiatu bielskiego.

                        Nowoczesność, innowacje i stały rozwój

 

 

Kontakt-Simon z Czechowic – Dziedzic jest czołowym w Polsce producentem osprzętu elektroinstalacyjnego.  Oferta firmy obejmuje głównie gniazda i łączniki oraz praktyczne elementy elektroniczne, a także systemy rozprowadzania energii. Łączą one funkcjonalność z wysoką estetyką, znajdując zastosowanie w domach, biurach, budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej.

 

Firma powstała na początku ubiegłego stulecia. 12 lipca 1921 roku przedstawiciele polskiego przemysłu wspólnie z Bankiem Przemysłowym i Śląskim Bankiem Przemysłowym założyli Spółkę Akcyjną Przemysłu Elektrycznego w Czechowicach. Początkowo fabryka produkowała oporniki i regulatory, sprzęt instalacyjny, oświetleniowy i sygnalizacyjny oraz mierniki elektryczne. W niedługim czasie do asortymentu dołączono także oprawki izolacyjne, gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki pokrętne oraz bardzo popularne w tamtych czasach gniazda wtyczkowe w obudowie porcelanowej.

W 1933 roku powstało w Czechowicach jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów zakładowych, które uzyskało uprawnienia do przeprowadzania procesu legalizacji i prób. Jeszcze przed wojną, w 1934 roku, rozpoczęła się produkcja liczników mocy.

W miarę upływu lat firma powiększała swój asortyment. W 1952 roku w fabryce powstały pierwsze złącza wielostykowe. W 1974 roku rozpoczęto produkcję bezpiecznika wkrętkowego, a w 1978 roku  firma, jako pierwsza, wyprodukowała wyłącznik światła na podczerwień, stając się tym samym prekursorem zastosowania elektroniki w sprzęcie elektroinstalacyjnym.

W 1988 roku uruchomiono produkcję przedłużaczy i przyłączy, które miały przez długi czas duży udział w sprzedaży eksportowej. W latach 80-tych symbolem firmy stały się charakterystyczne, zbudowane z elementów mosiądzu, drewna i szkła oprawy oświetleniowe oraz ściemniacze regulujące natężenie oświetlenia sufitowego.

Lata 90-te były okresem największych zmian. 1 lipca 1994 roku nastąpiło przekształcenie firmy w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, której akcje  zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. NFI  w 2003 roku sprzedał akcje włoskiej firmie Urmet Domus International S.A. Obecnie Urmet i hiszpańska grupa Simon Holding S.L. są równoważnymi udziałowcami posiadającymi po 50% akcji spółki.

Nie ustajemy  w doskonaleniu procesów produkcyjnych i metod zarządzania, a przede wszystkim w rozbudowie oferty o innowacyjne rozwiązania opracowywane dzięki inwestycjom w ludzi, badania i rozwój – mówi Wojciech Steinert Dyrektor Naczelny Kontakt-Simon S.A. Nie jest dziełem przypadku, że Kontakt-Simon należy od wielu lat do najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej. Przede wszystkim nauczyliśmy się słuchać i reagować na  potrzeby odbiorców. Nasze platformy komunikacji poczynając od Centrum Obsługi Klienta, przez naszych Przedstawicieli po Facebook i aplikacje mobilne są stale do dyspozycji naszych klientów. Reagujemy na wyzwania czasu mając za sobą nie tylko ponad 95 lat doświadczeń na polskim rynku, ale także korzyści płynące z przynależności do międzynarodowej grupy.

Dodajmy, że zakład zatrudnia ponad 500 osób, a w ubiegłym roku na uroczystości „Samorządy-Przedsiębiorcom” z rąk Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki dyrektor Wojciech Steinert odebrał prestiżową nagrodę gospodarczą - statuetkę DEDALA.

Jarosław Jesionka