• 100 lat niepodległości
  • 20 lat Powiatu
REJESTRACJA POJAZDÓW
UWAGA!!!
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej uprzejmie informuje, że w okresie od 10.09.2018 r. będą prowadzone prace remontowe w pomieszczeniach REJESTRACJI POJAZDÓW znajdujących się w Bielsku-Białej, wobec czego obsługa Klientów będzie realizowana w następujących pomieszczeniach:
Pokój nr 9 (parter – stanowiska PRAW JAZDY) – ODBIÓR DOWODU REJESTRACYJNEGO, ZGŁOSZENIE ZBYCIA (inne – wg listy wywieszonej na parterze),
Sala nr 122 (I piętro) – REJESTRACJA POJAZDÓW i POZOSTAŁE SPRAWY.
BILETY BĘDĄ WYDAWANE NA PARTERZE
Informujemy również, że w tym okresie nie będzie możliwe umawianie wizyt do REJESTRACJI POJAZDÓW w Bielsku-Białej.
Za utrudnienia przepraszamy.

Orzeł Biały - nasza duma

07 Lis 2018

W 100–lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach jubileuszowych obchodów, Kancelaria Senatu organizowała ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”.

Konkurs organizowany pod patronatem marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju. Tematem prac konkursowych było polskie godło, jego historia począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych.

Konkurs składał się z 2 etapów: okręgowego, organizowanego przez senatorów w swoich okręgach wyborczych oraz ogólnopolskiego, organizowanego w Senacie. 7 maja prace, które zwyciężyły podczas etapu okręgowego, zostały zaprezentowane w Senacie podczas uroczystego spotkania z ich autorami.

Najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa. Regulamin konkursu pozwalał na przedstawienie godła w dowolnej technice.

Prace wykonano z bardzo różnych materiałów: m.in. z jedwabnej wstążki, waty kosmetycznej, barwionej kaszy, gęsich piór, monet, drewna, roślin, gipsu, sznurka, wełny, cekinów, krepy, styropianu.

Do mojego biura senatorskiego wpłynęły 143 prace uczniów z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego i pszczyńskiego. Uczniowie reprezentowali 60 szkół (w większości podstawowych). Komisja konkursowa pod moim przewodnictwem wybrała po jednej najlepszej pracy z obu kategorii, a także postanowiła przyznać 11 wyróżnień na poziomie szkół podstawowych oraz 6 na poziomie szkół ponadpodstawowych. Ponadto zadecydowaliśmy o przekazaniu 22 prac na specjalną wystawę w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Na tę wystawę trafiły także prace wyróżnione. – tłumaczył senator Andrzej Kamiński. Jestem pełen podziwu dla talentu uczniów, a także zrozumienia sensu konkursu. Widać, że jesteście szczerymi patriotami, osobami kochającymi i znającymi swój kraj. Bardzo dziękuję nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom. – mówił senator A. Kamiński na otwarciu wystawy w Książnicy Beskidzkiej w dniu 5 listopada.

Jury za najlepszą pracę w kategorii szkół podstawowych uznało pracę Pauliny Maroszek ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Pszczynie. W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła praca Alicji Dobiji z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Bielsku-Białej.

Jestem pełen podziwu dla talentu uczniów, a także zrozumienia sensu konkursu. Widać, że jesteście szczerymi patriotami, osobami kochającymi i znającymi swój kraj. Bardzo dziękuję nauczycielom za przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom. – mówił senator na otwarciu wystawy w Książnicy Beskidzkiej w dniu 5 listopada.

Na wernisażu gości i młodych artystów przywitał dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. W wernisażu udział wzięli: Stanisław Szwed sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Waldemar Jędrusiński zastępca prezydenta miasta Bielska-Białej, przedstawiciele instytucji kultury, autorzy prac i ich rodzice.

Wernisaż uświetnił występ Niny Kumorek, młodej artystki, która zaprezentowała w mini recitalu patriotyczne i niepodległościowe piosenki.

Wystawę można oglądać w Książnicy Beskidzkiej do końca listopada.

/Tekst i foto: A. Macher/