Stacja paliw CNG już niebawem na terenie bielskiego PKS

31 Sty 2019

W dniu 29 stycznia w Domu Gminnym w Jaworzu miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy przy budowie stacji paliw CNG w bazie bielskiego PKS. Dokonali go: wiceprezes spółki PKS w Bielsku-Białej SA Paweł Sadza oraz wiceprezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. Marcin Szczudło. Świadkami tego szczególnego wydarzenia byli m.in. wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński i przewodniczący Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego Radosław Ostałkiewicz oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. wójt gminy Buczkowice Józef Caputa, zastępca burmistrza Wilamowic Stanisław Gawlik, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej Bogusław Jakubiec i Dyrektor Biura Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego Seweryn Kobiela.

Inicjatywa ta zagwarantuje dostawy sprężonego gazu ziemnego dla bielskiego PKS, który zaplanował zakup 26 nowych, ekologicznych autobusów na CNG do końca 2020 roku w ramach projektu unijnego pn. „Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego na terenie Powiatu Bielskiego – zakup taboru autobusowego”. Jest to projekt opiewający na łączną kwotę 32,7 mln złotych, z czego 70% (22,6 mln zł) pochodzić będzie z funduszy unijnych.

Ze stacji będą mogli korzystać również okoliczni mieszkańcy. W obecnej chwili najbliższa tego typu stacja zlokalizowana jest na terenie Tychów. Podczas spotkania zaprezentowano pojazd marki IVECO Crossway 12LE zasilany gazem ziemnym, który jest  nowoczesnym, niskopodłogowym autobusem miejskim o długości 12 m i zdolności przewozowej 90 pasażerów (31 miejsc siedzących). Pojazd był testowany w ostatnim czasie przez bielski PKS.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych, dlatego stanowi jedno z najlepszych paliw do napędzania transportu publicznego. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Ponadto silniki zasilane CNG pracują ciszej w porównaniu do tych na olej napędowy.

– Wprowadzenie do eksploatacji przez PKS w Bielsku-Białej 26 nowych pojazdów zasilanych paliwem CNG znacząco poprawi warunki podróżowania naszych mieszkańców. Równie istotne jest dla nas to, że inwestycja przyczyni się do poprawy jakości powietrza. Decyzja PGNiG dotycząca budowy stacji CNG na terenie Bielska-Białej to wyraźny sygnał do podjęcia działań związanych z wymianą taboru na zasilany paliwem CNG. Dotyczy to nie tylko autobusów w służbie komunikacji publicznej, lecz także pojazdów komunalnych – powiedział Prezes Zarządu PKS w Bielsku-Białej Marek Małacha.

– Segment gazomobilności w Polsce rozwija się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie i jesteśmy przekonani, że taka dynamika zostanie zachowana w kolejnych latach. W tym roku pozyskaliśmy już trzeciego partnera do współpracy w tym obszarze, to najlepszy dowód potwierdzający tę tezę w nadchodzących latach – podsumował Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.

Właścicielem PKS w Bielsku-Białej jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powołany z inicjatywy starosty bielskiego Andrzeja Płonki przez 9 lokalnych gmin oraz powiat bielski. Zadaniem Związku jest modernizacja i rozwój transportu publicznego poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz usprawnianie połączeń sieciowych na terenie powiatu oraz Bielska-Białej.

– Chcemy zachęcać mieszkańców, aby ekologiczne autobusy były dla nich środkiem transportu pierwszego wyboru. Dlatego tak ważne jest utrzymanie przez samorząd sieci komunikacyjnej w powiecie. Oprócz sprawnej obsługi połączeń bardzo istotne jest dla nas ograniczenie emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych i hałasu. Chcemy to osiągnąć dzięki wymianie taboru autobusowego na nowocześniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska. Realizowany przez nas projekt z całą pewnością przyniesie wyraźną poprawę jakości życia mieszkańców regionu – dodał przewodniczący Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego Radosław Ostałkiewicz.

Tekst i foto: Magdalena Wróbel-Zyzańska