• CZECHOWICE-DZIEDZICE
  • Obradowało XVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich
  • BUCZKOWICE
  • PORĄBKA
  • SZCZYRK
  • JAWORZE
  • JASIENICA
  • KOZY
  • WILAMOWICE
  • WILKOWICE
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • „Święto słowa” w Pałacu Czeczów w Kozach rozstrzygnięte!
  • Wyjątkowy koncert laureatów SAGA podczas Święta Powiatu Bielskiego!
  • Królowały potrawy wielkanocne!
  • 1
  • 2
  • 3

Trzydniowe święto polsko -czeskich zespołów SAGA zakończone

02 Maj 2019

W dniach 25, 26 oraz 29 kwietnia odbył się przegląd pn. Polsko-Czeskie Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA '2019. Tegoroczna XX już edycja organizowana była w ramach projektu pn. "Edukacja kulturalna mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Na scenie Domu Kultury w Kozach wystąpiło ponad 750 osób z 43 zespołów tanecznych, muzycznych i teatralnych. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele partnera czeskiego m.in. zastępca Primatora miasta Frydek-Mistek – Karel Deutscher, kierownik Wydziału Rozwoju Przestrzennego – Paweł Osina, realizator projektu po stronie czeskiej Hana Fojtíkova – Windischova oraz Członek Zarządu Powiatu – Dorota Nikiel, Zastępca Wójta Gminy Kozy – Marcin Lasek.

Podczas przeglądu tanecznego, jury w osobach:

Halina Kubisz – Muła - instruktor amatorskiego ruchu artystycznego, przewodnicząca jury

Jerzy Waligóra – tancerz, choreograf

Mateusz Wojtasiński – tancerz, choreograf, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

Kamil Bończyk tancerz, choreograf, aktor

przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę Grand Prix - Zespół FUNKY BEAT

ze Studia Tanecznego „FUNKY BEAT TJ SOKOL” z Frýdka-Místka

(instruktor: Kristyna Blahutova, choreograf: Filip Ruzicka)

Kategoria zespoły folklorystyczne i tańca ludowego

I miejsce - Zespół Regionalny „Porąbczanie”

z Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce (instruktorzy: Barbara Gacek, Roman Pękala, Anna Stanek)

II miejsce - Zespół Regionalny „Mali Porąbczanie”

z Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce (instruktorzy: Barbara Gacek, Roman Pękala, Anna Stanek)

III miejsca - nie przyznano

Wyróżnienie otrzymał:

Zespół Pieśni i Tańca „Mała Ziemia Beskidzka”

ze Stowarzyszenia Kulturalnego Miłośników Beskidzkiej Ziemi (instruktor: Agnieszka Rusin)

Kategoria zespoły taneczne

I miejsce - Formacja Taneczna Modern Jazz „Euforia”

z Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu (instruktor: Aleksandra Jurczak)

II miejsce - Zespół Tańca Nowoczesnego „VIVRE”

z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (instruktor: Izabela Drobisz)

III miejsce - Zespół BŁYSKAWICA

ze Szkoły Podstawowej z oddz. przedszkolnymi z Bujakowa działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach-Dziedzicach (instruktor: Małgorzata Borth-Mirocha)

Wyróżnienie otrzymał:

Zespół PIORUN

ze Szkoły Podstawowej z oddz. przedszkolnymi z Bujakowa działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach-Dziedzicach (instruktor: Małgorzata Borth-Mirocha)

Kategoria inne formy taneczne

I miejsce ex aequo - Mażoretki GRACJA

z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej „ART” w Czechowicach-Dziedzicach (instruktor: Teresa Nycz)

I miejsce ex aequo - MAŻORETKI NEMEZIS Hecznarowice Juniorki

z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (instruktor: Kinga Biba)

II miejsce - Mażoretki MINI GRACJA

z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (instruktor: Marcelina Grzędowska)

III miejsce - MAŻORETKI NEMEZIS Hecznarowice Kadetki

z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (instruktor: Kinga Biba)

Podczas drugiego dnia przeglądu tym razem zespołów muzycznych, jury w osobach:

Halina Kubisz-Muła - instruktor amatorskiego ruchu artystycznego, przewodnicząca jury

Barbara Bałda - solistka Opery Śląskiej

Beata Borowska - Profesor dr. hab. Akademii Muzycznej w Katowicach

Bogdan Desoń - solista Opery Śląskiej

Jan Borowski - profesor dr. hab. Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku-Białej

po długich obradach postanowiło wyróżnić następujące zespoły muzyczne:

 

Kategoria zespoły instrumentalne 

I miejsce - Zespół instrumentalny SINFONIETTA (opiekun: Teresa Adamus)

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu

II miejsce - Orkiestra CON FUOCO BAND (opiekun: Urszula Szkucik-Jagiełka)

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach - Dziedzicach

III miejsce - Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kóz (opiekun: Stanisław Wróbel)

Dom Kultury w Kozach

Wyróżnienia otrzymali:

Zespół fletów prostych PICOLLO (opiekun: Urszula Szkucik-Jagiełka)

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach - Dziedzicach

Zespół instrumentalny (opiekun: Maria Szubert)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy

Zespół instrumentalny (opiekun: Stanisław Urban)

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica

Kategoria zespoły wokalno-instrumentalne 

I miejsce - Zespół „Big Band” i solistki (opiekun: Jarosław Grzybowski)

Zespół Szkół „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach

II miejsce - „Osmaband a Osma” (opiekun: Tereza Pobucká)

Szkoła Podstawowa we Frydku-Mistku

III miejsce - Chór szkolny DIVERTIMENTO (opiekun: Urszula Szkucik-Jagiełka)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kaniowie

Wyróżnienia otrzymali:

Kapela góralska "Ho ho ho" (opiekun: Dorota Laszczak)

Miejski Ośrodek Kultury Promocji i Informacji im. Jana Więzika w Szczyrku

Szkolny Regionalny Zespół „Klimczok” (opiekun: Małgorzata Hołdys, Mieczysław Stec) Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Szczyrku

Kategoria zespoły wokalne

I miejsce - Zespół wokalny „Fairy Tale” (opiekun: Piotr Morawski)

Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy

II miejsce - Zespół Wokalny Włóczykije – grupa młodsza (opiekun: Aleksandra Stępień) Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych WŁÓCZYKIJE w Kozach

III miejsce - Zespół Wokalny Włóczykije – grupa starsza (opiekun: Aleksandra Stępień) Fundacja Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych WŁÓCZYKIJE w Kozach

Wyróżnienia otrzymali:

Zespół wokalny „OUR TIME” (opiekun: Sławomir Błachut)

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach – Dziedzicach

Zespół wokalny „Jaworowa Gromada” (opiekun: Teresa Adamus)

Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu

W trzecim dniu przeglądu mogliśmy oglądać wybitne spektakle teatralne, które oceniali:

Halina Kubisz-Muła - instruktor amatorskiego ruchu artystycznego, pomysłodawczyni SAGA,

Lucyna Kozień - Dyrektor Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej

Włodzimierz Pohl – aktor Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej.

 Jury doceniło wszystkie grupy teatralne, jednakże jednomyślnie przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce - Teatrzyk Dziecięcy „Debiucik” (instruktor: Urszula Kucharska)

Wiejski Dom Kultury w Pisarzowicach, Spektakl teatralny pt. „Głębia”

II miejsce ex aequo - Młodzieżowa Grupa Teatralna "Zgrana Paka" (instruktor: Ewelina Jakubiec-Piznal)

Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach, Spektakl „Razem dziób w dziób”

II miejsce ex aequo - Grupa Teatralna BENGAKU (instruktor: Gabriela Grabka-Grzechynia),

Młodzieżowe Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu, Spektakl: „A Ty, to kto?”.

Wyróżnienia otrzymali

- za kostiumy Zespół Teatralny „DIONIZOS”

(instruktorzy: Elżbieta Tajstra, Renata Jakubiec)

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jerzego Kukuczki w Kalnej, przedstawienie: „Opowieści z Narni”

- za autorski spektakl Dziecięcy Zespół Teatralny (instruktor: Tatiana Rychecka)

Centrum Wolnego Czasu „Klucz” we Frydku-Mistku, Spektakl: „Oczyść naszą rzecz”.

Na zakończenie trzydniowego przeglądu szczególne podziękowania powędrowały do Haliny Kubisz-Muły z okazji 20-lecia SAGA oraz dyrektora i pracowników Domu Kultury w Kozach, którzy corocznie pomagają w organizacji przeglądu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych prezentacji, a laureatom dalszych sukcesów!

 (tekst: M. Więzik, foto: M. Wróbel-Zyzańska)