Polska - moja ojczyzna czyli podsumowanie Przeglądu Pieśni Patriotycznej

02 Maj 2019

W minioną sobotę wręczono nagrody laureatom XIX Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek.

W sobotę 27 kwietnia 2019 r. w Domu Strażackim w Wilkowicach odbyła się gala podsumowująca XIX Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek organizowany przez Akcje Katolicką Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W tegorocznym przeglądzie w jego poszczególnych etapach udział wzięło ponad 3000 osób. Celem tego typu przedsięwzięcia jest m.in. popularyzowanie pieśni patriotycznej dawnej i współczesnej, budzenie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej oraz prezentowanie dorobku artystycznego przedszkoli i szkół.

Przegląd współfinansowany jest ze środków powiatu bielskiego w ramach dotacji na realizacje zadań publicznych. Galę podsumowującą przegląd poprowadził Krzysztof Luber. Nagrody i wyróżnienia wręczali: sekretarz stanu i minister Stanisław Szwed, prezes Akcji Katolickiej senator Andrzej Kamiński,  przedstawicielka pani europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, starosta bielski Andrzej Płonka oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej. Wśród gości zaproszonych była również sekretarz gminy Wilkowice Alicja Raszka-Micherdzińska. Galę uświetniły występu kilku laureatów przeglądu – od przedszkolaków po licealistów. Galę zakończył piękny koncert  Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wilkowic.

Serdeczne podziękowania skierowane zostały do nauczycieli, instruktorów oraz rodziców, którzy przygotowali i zachęcili dzieci oraz młodzież do udziału w tak ważnym i wielkim przedsięwzięciu. Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej jubileuszowej XX edycji przeglądu.

(tekst i foto: M. Więzik)