Jubileusz Przełomu Kaniów i zrealizowane ... „cztery P” prezesa klubu

08 Maj 2019

W 1949 roku oddano do użytku boiska w centrum Kaniowa, założono Ludowy Zespół Sportowy, na którego czele stanął Alojzy Góra. 70 lat później kolejny prezes  klubu Przełom  Kaniów Grzegorz Wieczorek otwierając jubileuszową uroczystość  poprosił o minutę ciszy, którą uczczono pamięć zasłużonych działaczy, następnie powitał licznie zgromadzonych uczestników m.in.  prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę, wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego, Członka Zarządu Powiatu  Barbarę Adamską reprezentującą Starostę Bielskiego, a także radnych powiatu bielskiego: Grzegorza Gawędę, Łukasza Pasierbka i Jana Stanclika. B. Adamska w  imieniu delegacji powiatu bielskiego życząc powodzenia na przyszłość wręczyła prezesowi na potrzeby klubu komplet piłek do piłki nożnej.

Z historycznego rysu, przedstawionego uczestnikom uroczystości przez sekretarza LKS Przełom Mirosława Kołodziejczyka można było się dowiedzieć, że początki sportowej działalności w wiosce nad rzeką Białą datowane są na rok 1928. Wtedy bowiem powstało Oświatowe Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych z sekcją piłki nożnej, działające do wybuchu II wojny światowej. Tuż po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej w Kaniowie założono Robotniczy Klub Sportowy działający do 1948 roku, ale dopiero w 1949 roku, gdy przy okazji otwarcia boiska w centrum wioski, powstał LZS Kaniów zaczęto wówczas zapisywać piękne karty  księgi zasłużonego klubu zarówno dla gminnej jak i powiatowej społeczności.

Klub to przede wszystkim sekcja piłki nożnej. W 2005 roku Przełom po raz drugi  awansował do okręgówki, z której po dwóch latach  spadł. Od tamtej pory gra  w klasie A już dwunasty sezon. Klub  przede wszystkim rozwija pracę z dziećmi i młodzieżą. W siedmiu grupach szkoli się bowiem około 100 adeptów piłki nożnej. W jubileuszowym sprawozdaniu nie zabrakło także informacji o innych sekcjach działających w klubie: kajakarskiej, lekkoatletycznej, szachowej, artystycznej czy wędkarskiej.

Prezes kaniowskiego klubu G. Wieczorek w nieco  lżejszym tonie podsumował uroczystości: Obchodzimy 70-lecie klubu oddając hołd tym, którzy rozpoczęli naszą działalność i tym, którzy działają dzisiaj tworząc piłkarską rodzinę.  W ten wieczór przyświeca nam idea: "czterech P". Powspominać początki. Podziękować tym którzy są z nami, a szczególnie wszystkim kobietom związanym z klubem. Poprosić działaczy i zawodników  o kontynuowanie i …  pośmiać się na części artystycznej, czyli występie kabaretowym.

J.Jesionka