UWAGA!

Warsztaty tanecznym krokiem

04 Lip 2019

alt

W Centrum Kongresów i Rekreacji „ORLE GNIAZDO” w Szczyrku odbyły się dwudniowe warsztaty taneczne w ramach realizowanego projektu pn. „Edukacja kulturalna mieszkańców pogranicza polsko-czeskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska –Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Pięćdziesięciu instruktorów, członków zespołów tanecznych i regionalnych, a także nauczycieli z terenu powiatu bielskiego oraz Frydka Mistka szlifowało swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Warsztaty z zakresu tańca ludowego poprowadzili: pedagog tańca, choreograf Zespołu „Ziemia Żywiecka” Krystyna Marcinkowska-Kwaśniewska oraz muzyk i kierownik Zespołu „Ziemia Żywiecka” Jan Brodka. Zaproponowany przez prowadzących program zajęć obejmował zarówno przekazanie wiedzy teoretycznej, jak i praktyczną naukę kroków wybranych tańców narodowych.

Uczestnicy warsztatów tańca współczesnego mieli okazję szkolić się w grupie prowadzonej przez tancerza i choreografa, aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Mateusza Wojtasińskiego oraz aktora, tancerza i choreografa w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Kamila Bończyka. Zajęcia sprzyjały osiągnięciu lepszej kontroli ciała w ruchu oraz pogłębiania jego świadomości. Prowadzący zaprezentowali rozmaite rozgrzewki, ćwiczenia siłowe oraz techniki taneczne i ruchowe, jak m.in. jazz, taniec klasyczny, BMC, Fighting Monkey, taniec spontaniczny oraz elementy jogi.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Biuro ds. promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Przeprowadzenie warsztatów jest odpowiedzią na dostrzegalną potrzebę wsparcia szkoleniowego kadry instruktorskiej zespołów artystycznych.

- Jestem pod wrażeniem atmosfery wytworzonej przez grupę uczestniczącą w warsztatach. Wiele z proponowanych przez prowadzących rozgrzewek oraz ćwiczeń wzmacniających, z pewnością wykorzystam w swojej pracy zawodowej. Udział w warsztatach to dla mnie źródło inspiracji i rozwoju. To był naprawdę świetnie wykorzystany czas.– powiedziała jedna z uczestniczek.

Udział w projekcie partnera czeskiego zapewnił wymianę wzajemnych doświadczeń, a także integrację środowiska artystycznego po obu stronach granicy.

- Jako organizator jestem bardzo zadowolona z przebiegu warsztatów. Cieszę się, że warsztaty spotkały się z tak pozytywnym odbiorem. Mam nadzieję, że uda nam się kontynuować tą inicjatywę w kolejnych latach. – podsumowała Jolanta Konior kierownik Biura ds. Promocji Powiatu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne zaświadczenia o udziale w warsztatach, które zostały wręczone przez Jolantę Konior oraz wieloletniego instruktora amatorskiego ruchu artystycznego Halinę Kubisz-Mułę, która przez dwa dni towarzyszyła tancerzom.

We wrześniu nastąpi kolejna odsłona warsztatów. Tym razem skierowana do osób związanych z zespołami teatralnymi.

Tekst i foto: Magdalena Wróbel-Zyzańska