Święto karpia kaniowskiego

09 Sie 2019

W sołectwie Kaniów z dawien dawno pełno było dzikich zbiorników o wdzięcznych nazwach, np.: Przyrwa, Kałuża, Ploso, Wiśny, Małyszowa Dziura, Płaskowa Dziura, Różanek, Stara Wisła, w których przede wszystkim królowały karasie - białe i żółte, przepiękne liny, okonie i płotki, obfitowała w nie również płynąca przez cały Kaniów od Bestwiny do Wisły Młynówka zwana również Młynką. Po każdej powodzi w Starej Wiśle można było łowić, oprócz ww. gatunków, leszcze, karpie, a także drapieżniki: sandacze i szczupaki. Era karpia królewskiego nastąpiła nieco później – tak w barwny sposób obchodzące w tym roku swoje 40 lecie Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Krolewski” opisuje początki hodowli ryby, która w całej Polsce jest daniem głównym podczas kolacji wigilijnej.

Natomiast swoje drugie święto – już tylko w Kaniowie -  karp obchodzi hucznie  już od 19 lat zawsze w sierpniu podczas Święta Karpia Polskiego.

W br zapraszamy na ucztę i na zabawę 17 sierpnia (sobota) na tereny rekreacyjne do Kaniowa. Będą zawody wędkarskie oraz występy kapel muzyczno – tanecznych.

Tak więc do zobaczenia w Kaniowie, smacznego i dobrej zabawy.

J.J.