III Dożynki Gminy Wilamowice w Dankowicach

02 Wrz 2019

W pierwszy weekend września w powiecie bielskim rozpoczęły się obchody tradycyjnych uroczystości dożynkowych, które organizowane są w celu podziękowania za plony i żniwa z danego roku. Jedna z takich uroczystości odbyła się w Dankowicach. Podczas III Dożynek Gminy Wilamowice licznie zgromadzona publiczność, rolnicy i zaproszeni goście mieli okazję podziwiać wspaniałe dekoracje dożynkowe znajdujące się na terenie sołectwa przygotowane przez m.in. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dankowicach, barwny korowód na czele z Orkiestrą Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawicieli zespołów regionalnych i KGW gminy Wilamowice oraz oglądać wspaniałe prezentacje artystyczne m.in. zespołów z Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawił Zespół Regionalny „Dankowianie”. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Wilamowic Marian Trela. Wśród zaproszonych gości byli m.in. senator RP Andrzej Kamiński, ministrowie Stanisław Szwed i Grzegorz Puda, wicestarosta Grzegorz Szetyński, członkowie Zarządu Powiatu Barbara Adamska i Dorota Nikiel, radny Rady Powiatu Jerzy Kubik i prezes RZKiOR Danuta Kożusznik. W trakcie uroczystości wręczono honorowe dyplomy: „za wybitne osiągnięcia w wykonywaniu zaszczytnego zawodu rolnika i działalności gospodarczej na niwie rozwoju rolnictwa w gminie Wilamowice”, które otrzymali: Marek Nycz – rolnik ze Starej Wsi, Elżbieta Jonkisz – rolnik z Dankowic, Renata i Kazimierz Kozieł – rolnicy z Zasola Bielańskiego, Wioleta i Piotr Marzec – rolnicy z Hecznarowic, Agnieszka i Grzegorz Markiel – rolnicy z Pisarzowic, Jolanta i Marian Kuczmierczyk – rolnicy z Wilamowic oraz Firma Handlowo-Usługowa Nowo-Bud z Dankowic.

Nagrody w XIII Konkursie Wieńców Dożynkowych organizowanym przez Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej wręczono m.in. KGW w Dankowicach, KGW w Wilamowicach oraz KGW w Międzyrzeczu Dolnym. Impreza trwała do późnego wieczoru zapewniając wszystkim moc atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zabawę taneczną poprowadził zespół APLAUZ, a gwiazdą wieczoru był znany z Telewizji "Silesia" i lubiany Damian Holecki z zespołem. Serdeczne gratulacje i podziękowania za organizację tego wydarzenia skierowane zostały do pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach oraz na ręce pani Anieli Stańko przewodniczącej KGW w Dankowicach.

(tekst i foto: M. Więzik)