Olimpijski jubileusz

18 Wrz 2019

100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, 40-lecia Beskidzkiej Rady Olimpijskiej i 80 – lecie urodzin znakomitego pięściarza Mariana Kasprzyka stworzyły niepowtarzalną okazję do zorganizowania niepowtarzalnej gali sportowej.

Uroczystość rozpoczęła się  wniesieniem flagi olimpijskiej, złożeniem ślubowania oraz zapaleniem znicza olimpijskiego, którego dokonał dwukrotny medalista olimpijski, aktualnie radny powiatu bielskiego  Grzegorz Kotowicz.

Podczas gali można było poznać dyscypliny sportowe które  uprawiane są w Beskidach, a  dzieci i młodzież  zaprezentowała w pokazach artystycznych gimnastykę sportową, boks, karate, judo, a nawet jazdę na nartorolkach.

Tadeusz Pilarz, prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, z okazji 40-lecia tej organizacji, przybliżył jej historię oraz aktualną działalność i dokonania.

W jubileuszowej gali wzięli udział olimpijczycy z Beskidów, władze Bielska-Białej, a także niemal wszyscy samorządowcy beskidzkich gmin, z których wywodzą się olimpijczycy. W trakcie gali zostały wręczone złote i srebrne medale za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jakie na wniosek Beskidzkiej Rady Olimpijskiej przyznała kapituła PKOl.

Złote medale otrzymali m. in: Andrzej Płonka (starosta bielski),  Urszula Śliwa-Gluza, , Jarosław Klimaszewski (prezydent Bielska – Białej), ks. Władysław Droździk, Antoni Byrdy (burmistrz Szczyrku),  Zbigniew Banet i Marek Kubica.

Srebrnymi medalami zostali wyróżnieni m.in.: Jarosław Konior (dyrektor SMS Szczyrk),  Radosław Ostałkiewicz (wójt Jaworza), Czesław Pszczółka (Specjalista ds. sportu w Starostwie Powiatowym).

Punktem kulminacyjnym uroczystości było uhonorowanie Mariana Kasprzyka złotego medalisty olimpijskiego, wybitnego  bielskiego boksera, który obchodzi swoje 80 urodziny. Laudację na jego część wygłosił Kazimierz Polak, były prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej. Marian Kasprzyk miał przydomek „polski Papp”. A Laszlo Papp to ikona węgierskiego pięściarstwa, trzykrotny złoty medalista olimpijski. Obaj byli podobnej postury, mieli podobny styl walki. Wielcy waleczni fighterzy. Marianowi Kasprzykowi gratulowali i winszowali m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, członek Zarządu powiatu bielskiego Barbara Adamska  oraz przedstawiciele Polskiego Związku Bokserskiego.

J. Jesionka