„ UWAGA ! Zmiana godzin dyżurów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w dniach 24, 27 i 31 grudnia.”

Zobacz zmiany godzin w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Nominacja do Nagrody im. księdza Londzina

06 Lis 2019

W tym roku do XXI edycji nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina samorząd gminy Kozy nominował Adama Hałata.

Adam Hałat jest autorem książek, podróżnikiem, z wykształcenia geografem. W trakcie studiów brał udział w eksploracji i badaniach geomorfologicznych jednej z dziewiczych tatrzańskich jaskiń. Jego przygody podróżnicze w latach dojrzałych przybrały postać kolejnych, coraz dalszych wypraw po Skandynawii, w tym ekstremalne połowy ryb na wodach Morza Północnego, Norweskiego i Oceanu Arktycznego oraz polowania z aparatem fotograficznym na cuda podbiegunowej przyrody. Czas ten zaowocował pierwszą książką pt. "Z wędką za kołem polarnym".   Teraz odkrywa i opisuje wojenne losy zapomnianych bohaterów. Efektem tych nowych fascynacji jest książka "Wojennymi śladami kapitana Tadeusza Wawerskiego" oceniona przez znawców historii lotnictwa wojskowego jako najlepsza w Polsce biografia lotnika bombowego. Kolejną publikację Adam Hałat pt." Miłość aż po grób" poświęcił niezwykłym losom Krzysztofa Grabowskiego – kozianina, arystokraty, lotnika dywizjonu bombowego 301, pierwszego Polaka, który przepłynął samotnie Atlantyk. Jego publikacje bazują na rzetelnych materiałach archiwalnych, są zilustrowane bogatym materiałem fotograficznym, wiarygodny kontekstem historycznym, a przede wszystkie są napisane językiem pasjonata, promują lokalną historię i uniwersalne wartości i postawy, a także pokazują trudne życiowe wybory indywidualnych opisywanych postaci.

Adam Hałat, jak sam mówi, jest lokalnym patriotą, odkrywa i pogłębia historię Kóz i koziańskiej społeczności. Prowadzi wiele autorskich spotkań i prelekcji, podczas których w ekspresyjny sposób przedstawia bohaterów swoich książek.

Rzetelny w swoich działaniach, poprzez swe pasje i działalność pisarską inspiruje nie tylko lokalną społeczność.