„ UWAGA ! Zmiana godzin dyżurów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w dniach 24, 27 i 31 grudnia.”

Zobacz zmiany godzin w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej

Pionierska operacja w bielskim „Pediatryku”

02 Gru 2019

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wykonano zabieg artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego kolana. To skomplikowana operacja, której dotąd nie przeprowadzano w dziecięcej placówce medycznej przy ulicy Sobieskiego.

Więzadło krzyżowe przednie to bardzo ważny stabilizator kolana, a jego uszkodzenie nie tylko zaburza prawidłowe funkcjonowanie tego stawu, ale także może doprowadzić do takich patologicznych zmian jak na przykład uszkodzenie łąkotki, uszkodzenie chrząstki czy rozwój wczesnych zmian zwyrodnieniowych. - Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to odtworzenie uszkodzonego więzadła przy użyciu tkanek własnych, a dokładniej mówiąc ścięgien, pacjenta. Najczęściej używa się ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego, które pobiera się poprzez wykonanie niewielkiego cięcia w okolicy operowanego stawu kolanowego. Pobrany przeszczep wprowadza się do wcześniej przygotowanych tuneli w kości udowej oraz piszczelowej, a następnie mocuje za pomocą tytanowych oraz biowchłanialnych implantów – wyjaśnia lek. med. Jakub Ptaszkiewicz, specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Dodaje on, że bezpośrednio po zabiegu konieczne jest używanie stabilizatora czyli ortezy i częściowe odciążenie operowanej kończyny. Jednocześnie pacjent zaczyna rehabilitację. Do pełnej aktywności sportowej można wrócić po 6-9 miesiącach od operacji. - Bardzo cieszy nas fakt, iż zakres oferowanych przez szpital usług medycznych poszerzył się o tak ważny rodzaj zabiegów jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego. To bez wątpienia istotny krok na drodze rozwoju naszej placówki – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

J.J.