Debata Klimatyczna w Powiecie Bielskim

19 Sty 2013
Spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele gmin, organizacji ekologicznych, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i ochrony środowiska, rolnicy, a także przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał, radni Józef Herzyk, Józef Maziarz, Kazimierz Gałuszka, członkowie Zarządu Powiatu Renata Franasik i Stanisław Pięta oraz posłowie Stanisław Szwed i Stanisław Pięta, otworzył wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński.
Organizatorzy przedstawili ciekawą prezentację dotyczącą wyzwań globalnych, europejskich i krajowych w zakresie ochrony klimatu, produkcji energii i podejmowanych działań ukierunkowanych na adaptację zmian klimatycznych. Wieloletnie zmiany klimatyczne widać gołym okiem, świadczą o tym choćby efekt cieplarniany, anomalie pogodowe, topnienia lodowców, zmiany w porach roku, wymieranie i migracje niektórych gatunków roślin i zwierząt, zmiany prądów oceanicznych, rozwój chorób tropikalnych, klęski żywiołowe, które kosztowały Europę już 150 mld euro.

Po prezentacji zaproszono do obejrzenia filmu „Tydzień z dobrym klimatem”, który pod względem poznawczym, popularyzatorskim i edukacyjnym zrobił na uczestnikach duże wrażenie. Film mówił o tzw. dobrych praktykach w tym zakresie, pokazał efekty założenia w Szczawnicy 1600 solarów i objęciu programem ekoSzczawnica 1,5 tysiąca mieszkańców, o działaniu turbiny wiatrowej przy przedszkolu w Mielcu, o goetermie pod Mszczonowem, kotłowni wiatrowej w Kisielicach, oszczędnych domkach w Krzywej Piwnicznej, biogazowniach rolniczych w Borach Tucholskich, inteligentnym zarządzaniu energią na Półwyspie Helskim i produkcji kolektorów słonecznych przez małą firmę Bachus z Gdańska.

Ważnym punktem debaty była praca w grupach, warsztaty służące wypracowaniu pomysłów i wizji gospodarki powiatu w roku 2030 biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne. Pracowano nad racjonalnym wykorzystaniem odpadów komunalnych, transporcie ekologicznym, źródłach odnawialnej energii. Zwracano uwagę na znaczenie oszczędzania energii i wody przez każdego mieszkańca, ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zwiększenia produkcji energii odnawialnej, a także na rolę edukacji ekologicznej, prowadzonej zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Debatę objętą patronatem Ministerstwa Środowiska i Starosty Bielskiego zorganizowali Instytut na rzecz Ekorozwoju, Związek Powiatów Polskich i Community Energy Plus z Wielkiej Brytanii w ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów. Takich spotkań w Polsce odbyło się już ponad 55 na 90 zaplanowanych. Organizatorzy debaty wychodzą z założenia, że każdy problem ma swoje rozwiązania. Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej – dzisiaj już nikt tego nie kwestionuje, warto jednak wspólnie zastanowić się jak je wykorzystać, by chronić środowisko, a przy tym wykorzystać je do rozwoju lokalnej gospodarki.
Alina Macher
{rokbox title=|Debata klimatyczna :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/debataklimatyczna/*.jpg{/rokbox}