Zmarł prof. Michał Kulesza

19 Sty 2013
Nie żyje prof. Michał Kulesza – prawnik, specjalista z zakresu administracji publicznej, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku, doradca prezydenta Komorowskiego ds. samorządu. Miał 65 lat.
Michał Kulesza urodził się w 1948 r. w Łodzi. Był harcerzem, a potem komendantem 1. Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Czarnej Jedynki”. W latach 1965-69 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-92 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UW. Znawca zagadnień prawa administracyjnego i administracji publicznej, autor ponad 150 publikacji naukowych.
Od lat 80. zaangażowany czynnie w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski (we współpracy z prof. Jerzym Regulskim). Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego.Po przemianach roku 1989 współtworzył reformę samorządową Polski. Przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r. oraz wiele późniejszych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej. Odpowiadał za przygotowanie drugiego etapu reformy administracyjnej. W 1988 roku współtworzył Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, kierując tam Zespołem Studiów i Analiz.
Za pracę na rzecz odbudowy w Polsce demokracji lokalnej był wielokrotnie uhonorowany przez wszystkie ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego oraz odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Msza święta żałobna odprawiona zostanie dnia 21 stycznia 2013 roku o godzinie 13.00 w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI
STAROSTA BIELSKI        PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU BIELSKIEGO