Nowy Dom Kultury na 300-lecie Mesznej

19 Sty 2013
Jubileusz 300-lecia Mesznej został „okraszony” otwarciem nowego obiektu, a konkretnie Domu Kultury. W czasach ograniczania wydatków na kulturę i jej infrastrukturę, w tej uroczej miejscowości na terenie powiatu bielskiego powstała „perełka architektury góralskiej”, która niewątpliwie przysporzy popularności Mesznej i jej mieszkańcom.
W trakcie otwarcia obiektu kultury wójt gminy Wilkowice Mieczysław Rączka powiedział: w naszej gminie dzięki pracy całej rzeszy twórców, animatorów, społeczników przy wsparciu urzędu, mamy niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych, takich jak: dni sołectw, wystawy pokonkursowe, plenery plastyczne, święto plonów, spotkania z autorami, przeglądy pieśni patriotycznej i piosenki angielskiej, konkursy bożonarodzeniowe, na najładniejszą palmę wielkanocną, gminne dyktando ortograficzne z języka polskiego. Działają dwa chóry parafialne, Gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz dziecięcy zespół regionalny „Góralicki”, którzy swoimi występami uświetniają uroczystości w gminie, regionie oraz poza granicami kraju.
Od lat mocno inwestujemy w kulturę i staramy się stwarzać na terenie gminy sprzyjające warunki dla jej rozwoju. Przykładem takich działań jest niewątpliwie, otwarty Budynek Użyteczności Publicznej przy ulicy Handlowej w Mesznej. Inwestycja ta została zrealizowana przy wsparciu funduszy unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu wsparciu otrzymaliśmy kwotę dofinansowania w wysokości 305 263,00 zł. Łączne poniesione nakłady finansowe, w ramach których opracowano dokumentację projektowo-kosztorysową, prowadzono nadzór inwestorski i autorski zadania, zakupiono meble oraz niezbędne wyposażenie, a przede wszystkim przeprowadzono budowę obiektu, wyniosły 832 525,91 zł.
Uroczystość otwarcia Domu Kultury w Mesznej zgromadziła ludzi świata kultury, artystów, twórców ludowych. Obecni byli także radni gminy Wilkowice, sołtys Mesznej Antoni Kufel, radni powiatu bielskiego Helena Byrdy-Przybyła, Grzegorz Gabor, Józef Krajewski, Członek Zarządu Powiatu Renata Franasik oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman Migdał, który pogratulował władzom samorządowym gminy Wilkowice finalizacji tej inwestycji. Zauważył, że na kulturalnej mapie powiatu bielskiego powstał obiekt, który będzie znakomitą wizytówką gminy i całego powiatu.
W nowym budynku prowadzona będzie działalność kulturalna, mieścić się tam będzie filia Gminnej Biblioteki Publicznej,
a z pomieszczeń korzystać będą mogli członkowie stowarzyszeń i organizacji z terenu całej gminy.
Jarosław Jesionka
{rokbox title=|Meszna, nowy Dom Kultury :: Powiat Bielski| album=|myalbum|}images/2013/domkulturymeszna/*.jpg{/rokbox}