Lutowe wydarzenia w Czechowicach-Dziedzicach

W lutym zaplanowano trzy ciekawe wykłady, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

11 lutego o godzinie 18:30 na spotkanie z cyklu: „Zaginione światło”, zaprosi do Piwnicy Muz czechowickiego MDK-u, Janusz Chmielnik. Tematem wykładu będzie historia wielkiej miłości królewny Marianny, czyli opowieść o niezwykłym związku pomiędzy Marianną Orańską i Johannesem van Rossumem inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Po raz pierwszy zostaną publicznie zaprezentowane fragmenty powstającej właśnie książki pt. „Wybacz Marianno”. Wstęp wolny, wyłącznie dla osób pełnoletnich!

Tydzień później, w dniu 18.02.2019 r. o godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z Błażejem Torańskim, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, a także działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Pracował w czasopismach takich jak m.in.: „Dziennik Łódzki”, „Wprost”, „Prawo i Życie” oraz „Rzeczpospolita”. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich I Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor w 2017 r. otrzymał Nagrodę im Janusza Kurtyki, przyznaną przez SDP za rok 2016 za publikacje na łamach pism "Odra" i "Do Rzeczy". W 2018 r. otrzymał nagrodę Zarządu Łódzkiego Oddziału SDP za książkę pt. "Knebel. Cenzura w PRL-u".

Książka ta zawiera wywiady z 21 rozmówcami: dziennikarzami, reżyserami, grafikami, kompozytorami, artystami, literatami, odsłaniającymi kulisy swoich kontaktów z cenzurą. Ujawniają mechanizmy, dzięki którym, władza potrafiła skutecznie zmusić twórców do trudnych ustępstw, a wielu nawet do współpracy. Wstęp wolny!

To nie koniec atrakcyjnych wydarzeń lutego! W dniu 25 lutego o godz. 18:30 swój wykład wygłosi Jacek Cwetler członek Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Opowie o Księżnej Izabeli Czartoryskiej, jednej z najważniejszych kobiet przełomu XVIII i XIX wieku w Europie. Postać ta zapisała się w dziejach Polski jako twórczyni pierwszego na ziemiach polskich muzeum (1801r.), które stworzyła w Puławach. To z jej kolekcji pochodzi najsłynniejszy obraz w polskich muzeach "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci oraz zaginiony obraz pędzla Rafaela Santi "Portret młodzieńca".  Wstęp wolny!