Grudniowe wydarzenia w „Piwnicy Muz” w Czechowicach–Dziedzicach

Opis: Góry Sowie, pasmo górskie w Sudetach ciągnące się na długości 26 kilometrów, zbudowane głównie z prekambryjskich gnejsów. Stanowiły atrakcję turystyczną Dolnego Śląska za sprawą pięknych widoków i różnorodności geologicznej. W latach 1943-1945 te tereny nieodwracalnie zmieniły swoje oblicze. Niemcy zaczęli tu budowę jednego z największych na świecie podziemnych kompleksów. Tajny projekt o kryptonimie "RIESE" do dziś jest niewyjaśnioną zagadką III Rzeszy.

Data: 09.12.2019, godz. 18.30. wykład Janusza Chmielniaka z cyklu "Zaginione światło". Tytuł: Strach ma sowie źrenice.

Data 16.12. 2019 r., o godzinie 18.30 wykład dr hab. Lilianny Miodońskiej- Rączka, „Macedonia – Grecja – kłopotliwe sąsiedztwo” Ostatnia dekada minionego stulecia zapisała się w historii Europy wydarzeniami, które przekształciły jej dotychczasową mapę polityczną. Radykalne zmiany objęły zwłaszcza Bałkany. Rok 1990 oznaczył początek rozpadu dużego państwa, jakim była Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii. Efektem przemian było powstanie w miejsce sześciu tworzących ją republik tyluż suwerennych państw, a wśród nich Republiki Macedonii. Dla nowo powstałego państwa oznaczało to początek konfliktów z sąsiednią Grecją, która przez lata nie ustawała w swych roszczeniach w stosunku do północnego sąsiada, wymuszając na nim ostatecznie zmianę jego narodowych symboli i w 2019 roku nazwę na Republikę Macedonii Północnej. Pozostaje otwartym pytanie o przyszłość Macedonii borykającej się z bardzo poważnymi problemami wewnętrznymi, walczącej równocześnie o ustabilizowanie swej pozycji na arenie międzynarodowej. Skopie prowadzi intensywne działania zmierzające do przyjęcia państwa w szeregi struktur wojskowych NATO oraz stara się normalizować wszelkimi siłami gospodarkę i politykę kraju zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, która jednak nie wykazuje szczególnej gotowości do podjęcia kroków prowadzących do przyjęcia tego kraju w poczet swoich członków w dostrzegalnej perspektywie. Data: 30.12.2019 r., godz. 18.30. Jacek Cwetler wykład pt. "Niech żyje bal!",

Ponieważ spotkanie odbędzie się w przededniu Sylwestrowej Nocy, wprowadzi Państwa (uczestniczących w piwnicznej opowieści) w odpowiedni (mam nadzieję) radosny nastrój. Sale balowe, tańce, stroje, muzyka, wodzireje, no i oczywiście szampan, to tylko niektórzy z "bohaterów" wykładu.