Wykaz nominowanych do nagrody 1999-2019
Nominowani oraz laureaci do nagrody londzina 1999 - 2021
Nominowani do XXII edycji Nagrody Starosty Bielskiego
im. księdza Józefa Londzina w 2021 roku
Gmina BESTWINA
Jerzy Zużałek
Emeryt, entuzjasta pracy społecznej, przewodniczący Rady Gminy w poprzednich czterech kadencjach. Zaangażowany w działalność klubów sportowych: Górnika Czechowice-Dziedzice, LKS Przełom Kaniów, KS Bestwinka i UKS Set Kaniów, doprowadził do powstania Klubu Sportowego Gminy Bestwina z sekcją siatkówki. Aktywnie uczestniczy w organizacji i prowadzeniu wszystkich zawodów sportowych odbywających się w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie, jak np. Klubowych Mistrzostw Europy, Pucharu Europy, Międzynarodowych Turniejów w Kajak Polo. Organizował kilka edycji Gminnej Ligi Siatkówki, Ligi Halowej Piłki Nożnej, Janowickie Turnieje Siatkówki, Turnieje Siatkówki Plażowej, Turnieje Streetball’a, Turniej Warcabów, wyścigi na rolkach, turnieje piłki nożnej dzikich drużyn, Majowe Dni Radości - Pikniki Trzeźwościowe i Biesiady z okazji Barbórki. Pomysłodawca I Olimpiady Przedszkolaków Gminy Bestwina. Uczestniczył w Świątecznych Zbiórkach Żywności, przeprowadzał kwesty na rzecz PCK. Na stronie internetowej www.gminabestwina.info, której jest twórcą i administratorem, informuje mieszkańców o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w gminie. Prowadzi stronę Klubu Honorowych Dawców Krwi przy UM w Czechowicach-Dziedzicach. Z kolei poprzez stronę internetową http://kaniowski-karp-krolewski.pl/ przekazuje informacje dotyczące życia Stowarzyszenia. Założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Rodzinom „Z sercem na dłoni”, gdzie wraz z innymi członkami kontynuował Dni Radości oraz inne imprezy o charakterze charytatywnym. Jeden z założycieli, skarbnik i sekretarz Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”. Współinicjator budowy Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych, pełnowymiarowej hali sportowej i skateparku w Kaniowie oraz bieżni lekkoatletycznej w Bestwinie. Założył Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Bestwina, który co roku organizuje w gminie 6 akcji krwiodawstwa, pozyskuje rocznie kilkunastu nowych krwiodawców oraz kilku dawców szpiku kostnego, propaguje honorowe krwiodawstwo oraz oddawanie szpiku kostnego wśród mieszkańców. Przez kilka lat był przewodniczącym Rejonowej Rady HDK PCK i sekretarzem Zarządu bielskiego Oddziału Rejonowego PCK. Wolontariusz, założyciel i szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdego roku udaje mu się angażować do wolontariatu przeszło 35 wolontariuszy współpracując ze szkołami w gminie Bestwina i w Wilamowicach. Sam oddał 42 750 ml krwi, jest honorowym dawcą krwi od 2001 roku. Współautor wydawnictwa „Gmina Bestwina – od historii po atrakcje turystyczne”, wydanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie. Posiada Odznakę Zasłużony dla Zdrowia Narodu, Odznakę Honorową PCK, Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Górnictwa RP.
Gmina BUCZKOWICE
Jan Madejczyk
Emerytowany nauczyciel i honorowy prezes OSP Buczkowice, przez 45 lat pracy pedagogicznej sprawował szereg funkcji z zakresu zarządzania oświatą. Był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Buczkowicach, gminnym dyrektorem szkół miasta i gminy Szczyrk oraz inspektorem oświaty i wychowania. Przez lata gorliwie pracował i z sukcesem podejmował wysiłki mające na celu zapewnienie w szkole w Buczkowicach wysokiego poziomu nauczania. Zainicjował budowę nowej szkoły w Buczkowicach, zapoczątkował jej komputeryzację i zorganizował pracownię języków obcych z nowoczesnym wyposażeniem. Z jego inicjatywy powstało w Buczkowicach Liceum Ogólnokształcące, jak również zainicjował rozbudowę szkół w Godziszce i Kalnej oraz zorganizowanie w przedszkolu w Buczkowicach internatu dla szkoły sportowej w Szczyrku. W swojej pracy zawodowej zawsze aktywnie współpracował z rodzicami uczniów, zakładami opiekuńczymi oraz fundatorami szkoły w Buczkowicach. Doprowadził do powstania w Buczkowicach 200-osobowego szkolnego zespołu pieśni tańca. Przez 12 lat pełnił funkcję prezesa OSP w Buczkowicach, w tym czasie pozyskano dla jednostki trzy samochody ratownicze, wyposażono strażaków w nowoczesny sprzęt, rozbudowano remizę, wprowadzono OSP Buczkowice do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz zorganizowano w jednostce prężnie działające drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania I stopnia oraz złotym, srebrnym i brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Gmina CZECHOWICE – DZIEDZICE
Jacek Cwetler
Kustosz Izby Regionalnej, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, radny Rady Miejskiej. Przez wiele lat pełnił funkcję funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, prowadząc jednocześnie badania historyczno-kulturowe, działając na rzecz opieki nad zabytkami, gromadząc eksponaty do Izby Regionalnej, a także publikując liczne prace autorskie i redagując materiały innych autorów. Jest autorem książek oraz artykułów z zakresu historii przemysłu naftowego, dziejów Śląska Cieszyńskiego oraz historii Polski. Autor ponad 50 wykładów z historii i regionalizmu, w okresie pandemii prowadził wykłady on-line, poświęcone dziejom Czechowic-Dziedzic. Od wielu lat prowadzi zajęcia z zakresu regionalizmu i historii we wszystkich czechowickich szkołach. Zawsze zainteresowany spawami publicznymi, cieszy się należytym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, jego postawa jest przykładem wzorowego, społecznego i patriotycznego zachowania. Przez wiele lat piastował stanowisko prezesa Stowarzyszenia Miłośników Biblioteki Czechowic-Dziedzic. Jest również pomysłodawcą i współtwórcą czechowickich imprez kulturalnych: "Noc Muzeów” " i "Czechowicka Noc Kultury". W ramach projektu „Muzea Otwarte” przyczynił się do renowacji i stworzenia nowej ekspozycji w czechowickiej Izbie Regionalnej. Bierze czynny udział w pracach związanych z powołaniem do życia Muzeum Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Jest organizatorem tematycznych wystaw czasowych, związanych z historią miasta. Z zamiłowania przewodnik po Śląsku i Małopolsce, organizator wycieczek krajowych i zagranicznych dla szkół, związków emerytów, ponadto jest licencjonowanym przewodnikiem po krakowskich muzeach, m.in. Zamku Królewskim na Wawelu czy Katedrze Wawelskiej. W latach 2000-2010 był prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego Oddział Czechowice oraz członkiem Zarządu Głównego tego Stowarzyszenia w Krakowie. Zdobywca I nagrody w konkursie literackim „SAGA – Chodź, opowiem Ci bajeczkę”, które organizowało Stowarzyszenie Willa Decjusza w 2015 roku. Laureat Nagrody Burmistrza Czechowic-Dziedzic za całokształt działalności na niwie kultury oraz Starosty Bielskiego za zasługi dla kultury. Swoją postawą zawsze wzmacniał wartości społeczne i patriotyczne. Cechuje go otwartość, życzliwość i szacunek dla innych, gotowy do niesienia pomocy i zawsze mający czas dla drugiego człowieka.
Gmina JASIENICA
Stanisław Urban
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel muzyki i plastyki w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Jasienicy, założyciel Zespołu „Big Band” przy ówczesnym gimnazjum w Jasienicy. Przez 20 lat z zaangażowaniem kieruje zespołem, który stał się wizytówką gminy i towarzyszy nieodłącznie ważnym uroczystościom życia kulturalnego i społecznego. Repertuar zespołu dzięki kreatywności jego dyrygenta jest zróżnicowany, a jego wykonanie na bardzo wysokim poziomie. Obecnie zespół tworzy 26 muzyków, z których większość to pasjonaci. Organizacja zajęć pozalekcyjnych, umiejętność zachęcenia i motywowania uczniów do nauki gry na instrumentach muzycznych, a także zaangażowanie i poświęcenie dla dobra ucznia, obowiązkowość i rzetelność w pracy nauczyciela – wychowawcy do dziś pozostało głównym celem zajęć muzycznych, prowadzonych przez pana Stanisława. Dzięki jego zaangażowaniu młodzież odnosi liczne sukcesy w konkursach zespołów muzycznych i konkursach plastycznych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim i międzynarodowym. Spod jego mistrzowskiej ręki wyszło kilkudziesięciu muzyków. Za ogromne zaangażowanie w pracę z młodzieżą, wielkie serce oraz promocję gminy otrzymał Order Sympatii przyznawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica.
Gmina JAWORZE
Zofia Rippel
Emerytowany pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworzu, nieprzerwanie od stycznia 2007 roku do sierpnia 2019 roku opiekunka świadcząca usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania podopiecznych GOPS-u. Osoba wyjątkowo zaangażowana w pracę, posiadająca umiejętność łączenia ogromnej wrażliwości z niezbędną do tej pracy odpornością psychiczną, życzliwością i serdecznością. Niezwykle odpowiedzialna, dyspozycyjna, a równocześnie oddana podopiecznym, gotowa nieść im pomoc bez względu na okoliczności i występujące trudności, nie patrząc na dzień tygodnia, porę roku czy niesprzyjające warunki atmosferyczne. Poza kilkunastoletnią wzorową pracą zawodową realizowaną w jednostce organizacyjnej Gminy Jaworze, działa już od wielu lat na różnych polach i dziedzinach na rzecz społeczności lokalnej, aktywnie przyczyniając się do budowania Małej Ojczyzny. Od około sześciu lat jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Jaworzu, gdzie biorąc udział w konkursach i akcjach propaguje wśród dzieci i młodzieży tradycje regionalne. Jest członkiem zespołu charytatywnego przy parafii rzymsko-katolickiej pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu, gdzie pełni funkcję łącznika z gminną pomocą społeczną, pracuje woluntarystycznie przy organizowaniu zbiórek i rozdzielaniu pomocy rzeczowej. Od wielu lat pomaga osobom starszym i niepełnosprawnym w codziennym życiu i w dotarciu do placówek leczniczych, rehabilitacyjnych, na Dni Seniora, spotkania wigilijne czy opłatkowe. Jest opiekunem prawnym osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Działa w Apostolstwie Chorych i Apostolstwie Dobrej Śmierci niosąc pomoc duchową osobom potrzebującym wsparcia. Doceniając wagę tej formy niesienia pomocy innym, od wielu lat jest honorowym dawcą krwi w kole działającym przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworzu. Swoją postawą, aktywnością i zaangażowaniem przyciąga innych do działania, zaraża swoim optymizmem i pogodą ducha.
Gmina KOZY
Tomasz Kinecki
Kozianin, perkusista, członek zespołu „Grupa Furmana”, jeden z założycieli grupy muzycznej „Walimy w kocioł”, autor wielu aranżacji, lider muzyczny i konferansjer. Muzyk różnych formacji, ma na swoim koncie wiele występów w kraju i zagranicą. Współpracuje z różnymi orkiestrami na Śląsku i w Małopolsce. Większość repertuaru opracowuje osobiście, jest też autorem przeważającej części aranżacji. Założyciel agencji artystycznej „arTKin” i organizator warsztatów i pokazów muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainicjował wydarzenie „100 bębniarzy na 100 -lecie”. We wrześniu 2019 dołączył do krakowskiego zespołu perkusyjnego „Wataha Drums”. Laureat pierwszej nagrody w kategorii znany utwór w poetyce chrześcijańskiej na IV edycji Festiwalu „Alleluja czyli Happy Day” w Kielcach. Perkusista w Bielskiej Orkiestrze Dętej. Uhonorowany srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, tytułem Osobowość Roku Powiatu Bielskiego w kategorii Kultura, tytułem Osobowość Roku 2019 Województwa Śląskiego w plebiscycie organizowanym przez „Dziennik Zachodni” oraz wyróżnieniem wójta gminy Kozy „Semper melior – zawsze lepszy”. Inicjator akcji pomocy dla chorego kolegi, którego mobilizuje do gry na perkusji. Posiada szczególny dar gromadzenia wokół siebie ludzi aktywnych społecznie, zaangażowany w wiele akcji o charakterze charytatywnym i edukacyjnym. Wierzy, że każdy powinien realizować swoje marzenia, bez względu na wiek. Stara się to przekonanie przekazywać innym ludziom. Pełen empatii i pasji społecznikostwa.
Gmina PORĄBKA
Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego „Beskidek”
w Porąbce
Koło swoją działalność rozpoczęło jesienią 1976 roku, głównymi inicjatorami jego utworzenia członkowie PTTK, którzy przybyli do pracy w Państwowym Domu Wczasów Dziecięcych. Od powstania Koło należy do oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. Pierwszym prezesem został jeden z założycieli Wojciech Czosnyka. Koło organizowało rajdy, wycieczki krajoznawcze, wędrówki górskie, wycieczki, a członkowie licznie brali udział w kursach i szkoleniach niezbędnych do podnoszenia kwalifikacji. Od 2011 roku obowiązki prezesa przejął Michał Niemczyk, który kontynuował zadania statutowe Koła. Rok 2011 stał się rokiem przełomowym dla Koła, które zmieniło nazwę na Koło PTTK Beskidek i zorganizowano I Rajd Deptoków. Od tego czasu rajd stał się imprezą cykliczną. Rok później Koło doczekało się swojego loga i zmieniło siedzibę, działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce. Prezesami byli kolejno: Tadeusz Mreńca i Agnieszka Walusiak, która tę funkcję pełni do dzisiaj. Koło działa prężnie, zrzesza coraz większą grupę członków, podejmuje wiele inicjatyw, np. rewitalizację szczytu Kiczery, wykonanie ławeczki przy szlaku, modernizacja infrastruktury turystycznej południowego stoku Kiczery. Koło aktywnie współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Porąbki, wszystkie przedsięwzięcia Kołamożliwe są dzięki zaangażowaniu jego członków – pasjonatów pieszej turystyki i miłośników beskidzkich szlaków, którzy jako wolontariusze z pełnym poświęceniem pracują na rzecz poprawy atrakcyjności szlaków, promocji aktywnej turystyki, krzewienia praktyk i postaw proekologicznych osób w każdym przedziale wiekowym. Koło PTTK „Beskidek” od 40 lat aktywnie i z dużym sukcesem propaguje turystykę i krajoznawstwo, łącząc tradycje z nowoczesnymi formami działania.
Gmina SZCZYRK
Jan Tarnawa
Rodowity Szczyrkowianin, tytan pracy, społecznik z otwartym sercem, nastawiony na potrzeby innych. W tym roku mija 50 lat jego społecznej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych. W 1967 roku podczas służby wojskowej, w trakcie ćwiczeń na poligonie traci wzrok. Na nowo musi ułożyć sobie życie i znaleźć jego sens. Nie poddaje się, kończy Szkołę Masażu Leczniczego w Krakowie i podejmuje pracę w służbie zdrowia. Trwa to 18 lat. Następnie kończy prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1985 – 1991 pracuje w Spółdzielni Inwalidów Niewidomych „Bielsin” jako wiceprezes spółdzielni i kierownik pionu rehabilitacji. Najistotniejszą częścią jego życia jest niesienie pomocy innym i praca na rzecz drugiego człowieka. Należy do ludzi, którzy chcą zostawić ten świat lepszym niż go zastali. Od 1971 r. pracuje w Kole Polskiego Związku Niewidomych w Bielsku – Białej. W latach 90-tych był członkiem Zarządu Głównego PZN oraz członkiem Głównego Sądu Koleżeńskiego w Warszawie, a od 1999 do 2005 roku wiceprzewodniczącym i sekretarzem Zarządu Okręgu Śląskiego PZN. Angażuje się w pracę na rzecz miasta Szczyrk. Był członkiem i przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 7 w Szczyrku, radnym Rady Miejskiej, głównym inicjatorem adaptacji budynku byłej szkoły na potrzeby rehabilitacji członków Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych. Od 2000 roku jest nauczycielem pisma punktowego Braille dla niewidomych, jego uczeń, mieszkaniec Szczyrku zdobył główną nagrodę w konkursie posługiwania się tym pismem w okręgu śląskim. Od 2012 roku do dnia dzisiejszego pracuje w Powiatowej Społecznej Rady Rehabilitacji ds. Osób Niepełnosprawnych, od 2016 do 2020 był przewodniczący tej Rady. Poprzez działalność i organizację imprez sportowych i turystycznych realizuje swoją misję, by osoby niewidome odnajdowały właściwe miejsce w społeczeństwie, a poprzez rehabilitację i naukę pisma Braille przygotowuje je do pracy zawodowej i czynnego życia społecznego. Udowadnia, że każdy mimo wielu barier i ograniczeń może na miarę swoich możliwości korzystać z życia i pomagać innym. Mimo nieszczęścia podniósł się i przez kolejnych 50 lat, pełen optymizmu i pogody ducha niósł pomoc tym, którzy zamknięci w domach, nie mogli chociaż na miarę swoich możliwości korzystać z życia. Jest przykładem dla następnych pokoleń, które bardzo często, nie mając żadnych ograniczeń, tracą sens życia.
Gmina Wilamowice
Jolanta Danek
Antropolog kulturowy, etnolog, choreograf, pracownik instytucji kultury, zastępca dyrektora Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach, badaczka rodzimego wilamowskiego folkloru i historii miasta. Od wielu lat popularyzuje niepowtarzalną kulturę osadników flamandzkich przybyłych na tereny Wilamowic w XIII wieku. Założycielka, menedżer i kierownik artystycznego Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Cepelia Fil – Wilamowice”. Pod jej kierownictwem zespół promuje gminę powiat i region na festiwalach i koncertach zagranicznych. Zespół pod jej pieczą został również uhonorowany za wkład w tworzenie kultury narodowej prestiżową Nagrodą Imienia Oskara Kolberga, srebrnym medalem „Zasłużony dla Cepelii” i dwukrotnie otrzymał Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej orz certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej – C.I.O.F.F. Jolanta Danek dodatkowo sprawuje opiekę merytoryczną nad 6 innymi zespołami regionalnymi w gminie Wilamowice. Projektuje i odtwarza dawne stroje dla zespołów. Autorka licznych publikacji książkowych, niekwestionowany autorytet w zakresie znajomości historii, kultury, tradycji i języka Wilamowic. Realizowała wspólnie z Ministerstwem Kultury Republiki Chorwackiej, Książnicą Beskidzką, Muzeum Regionalnym w Żupanji i Muzeum Slawonii w Osijeku na Chorwacji projekt artystyczny dotyczący międzynarodowej wystawy pn.”Tradycyjne stroje regionu Żupana – Tradycyjne stroje ludowe Wilamowic”. Posiada liczne osiągnięcia w zakresie pracy z młodzieżą. Rozwija współpracę zagraniczną i jest inicjatorką wspólnych projektów kulturalnych takich jak: Wilamowskie Śmiergusty, Edukacja muzyczna w Gminie Wilamowice, Szkolenia 45+, Człowiek – najlepsza inwestycja. Inicjatorka działań związanych z podpisaniem i realizacją umów partnerskich gminy Wilamowice z miastami Rajecke Teplice i Trencianske Teplice na Słowacji, Dolni Benesov w Czechach i Grand Żupanja, Klanjec i Klostar Ivanic na Chorwacji oraz Kisujszallas na Węgrzech. Nominowana do Nagrody im .ks. Londzina w 2007 roku, odznaczona złotą odznaką „Za zasługi dla województwa śląskiego”, złotą odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, „Zasłużony działacz kultury”, medalem „Za zasługi dla miasta Wilamowice” oraz nagrodą Starosty Bielskiego za szczególne osiągnięcia dla kultury Powiatu Bielskiego.
Gmina WILKOWICE
Antoni Kufel
Niezwykle zaangażowany w działalność społeczną na rzecz sołectwa Mesznej. Jako działacz lokalny sołectwo Meszna rozwija już od 27 lat. Swoją pracę społeczną zaczął w Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej, dzięki jego pomocy udało się zrealizować wiele zadań inwestycyjnych poprawiających warunki pracy w szkole i zmodernizować jej otoczenie. Od wielu lat działa w Rejonowym Związku Spółek Wodnych, a od 2000 roku jest przewodniczącym Spółki Wodociągowej w Mesznej. Jest jednym z założycieli Krajowego Forum Spółek Wodnych i czynnym jego członkiem, w 2010 roku otrzymał złoty medal „Za Zasługi dla Spółek Wodnych”. Współzałożyciel Stowarzyszenia Rozwoju Mesznej, radny Rady Gminy Wilkowice, pełni tę funkcję nieprzerwanie od pięciu kadencji. Człowiek odpowiedzialny i rozważny, stale szukający sposobów na poprawienie wyglądu wsi i komfortu życia jej mieszkańców. Jako sołtys, radny Rady Gminy Wilkowice i przewodniczący Rady Sołeckiej aktywnie wspiera najważniejsze inwestycje w sołectwie, dzięki jego staraniom Meszna w 2006 roku otrzymała nagrodę w konkursie „Najpiękniejsza wieś województwa śląskiego” zajmując II miejsce. Systematycznie czuwa nad zadaniami dotyczącymi poprawy infrastruktury komunalnej wsi Meszna, aktywnie współpracuje z organizacjami lokalnymi. Od zawsze mocno wspiera seniorów, a swoją postawą i energią zaraża młode pokolenie. Propaguje aktywne formy spędzania wolnego czasu, przez 15 lat organizował Dni Mesznej stwarzając mieszkańcom możliwość spotkania i wspólnej zabawy. W latach 1991 – 2007 pełnił funkcję ławnika Sądu Okręgowego w Bielsku – Białej. Otwarty, pogodny, cierpliwy, dla niego bycie sołtysem to przede wszystkim styl życia, dla mieszkańców jest dostępny prawie 24 godziny na dobę. Gospodarny, odpowiedzialny, szukający rozwiązań i kompromisów. Aktywnie wspiera najważniejsze inwestycje w sołectwie, zaangażowany we wszystkie przedsięwzięcia na rzecz poprawy wyglądu wsi i komfortu życia mieszkańców. Jego tak liczne działania społeczne cechuje głęboko pojęty patriotyzm, realizowany przez całe życie na różnych płaszczyznach rozwoju gminy i wsi. Jego wyróżniający się styl myślenia oraz wypracowany sposób aktywnego działania mocno wpisuje się w katy historii Małej Ojczyzny.