Powiat bielski zajął wysokie 5. miejsce wśród powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców w rankingu prowadzonym od 10 lat przez Związek Powiatów Polskich. To zestawienie za 2019 r. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce w „naszej” kategorii znalazło się aż 5 samorządów z województwa śląskiego!
Oceniając kondycję powiatów, eksperci ZPP wydają opinię według kryteriów ujętych w 10 grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpraca krajowa i międzynarodowa, czy wreszcie działania promocyjne.
„To dobra wiadomość dla mnie i moich współpracowników, ponieważ powiat bielski mieści się w ścisłej czołówce tego prowadzonego od lat rankingu. Cieszy też fakt, że dołączają do nas inne powiaty z naszego województwa. To też jest ważne, bo wychodzi na to że jest pewna rywalizacja między nami i chyba to dobra rzecz”- komentuje starosta bielski, Andrzej Płonka.
Na podium wśród powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców znalazł się powiat cieszyński (3.), a powiat żywiecki jest na 7. Liderem uznano powiat kielecki. „Na ten ranking składa się wiele różnych kryteriów, które na skróty nazwę zarządzaniem: ilość pracowników, ilość wydawanych decyzji, pozyskiwane środki zewnętrzne: unijne i krajowe, czy stan zadłużenia samorządu. Co ważne, ostatnio dołączyła do tego ochrona środowiska czyli walka ze smogiem”- mówi starosta Płonka.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to niekomercyjny i dobrowolny konkurs. Laureaci wybierani są według podziału na: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty od 60 do 120 tys. i powiaty powyżej 120 tys. ludzi oraz miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. Ciekawostką jest fakt, że zestawienie jest aktualizowane na bieżąco przez ekspertów ZPP w trybie on-line i trwa przez cały rok. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.