W powiecie bielskim opracowują program badań przesiewowych słuchu dla uczniów z klas 1-3 w szkołach podstawowych. Jest to jeden z elementów dokumentu „Kierunki dla powiatu bielskiego w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej na 2020 r.”, przyjętego przez zarząd powiatu. To ogromne przedsięwzięcie, pierwsze tego typu w naszym powiecie.
Jak mówi Lucyna Majewska, naczelnik wydziału zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej problem zgłaszają nauczyciele. „Prowadzimy w szkołach podstawowych w naszych gminach wiele działań, takich jak konkursy i prelekcje. W czasie tych spotkań często słyszymy od nauczycieli i pedagogów szkolnych, że młodsze dzieci mają coraz większy problem ze słuchem. Zwracają na to uwagę również nasi radni powiatowi, którzy wykonują ten zawód”- mówi szefowa wydziału zdrowia. Taka „niedogodność” może skutkować u ucznia kłopotami z nauką. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice jak najszybciej dowiedzieli się o tym i podjęli leczenie.
Tematem zajęły się już niektóre samorządy wojewódzkie. „Chcemy skorzystać z ich doświadczeń. Bardzo spodobały nam się działania prowadzone przez województwo mazowieckie”- dodaje Lucyna Majewska.
Do przeprowadzenia badań trzeba się dobrze przygotować, urzędnicy mają nadzieję na ich realizację w najbliższym roku szkolnym. „Program poprzedzić musi przygotowanie diagnozy zdrowotnej i budżetu. Musimy też wystąpić o ocenę do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Dopiero z pozytywną opinią będziemy mogli przedstawić projekt działań radzie powiatu”- wyjaśnia Lucyna Majewska.
Trudno póki co oszacować koszty programu. Zależeć one będą m.in. od ilości dzieci z klas 1-3 w szkołach podstawowych w gminach należących do powiatu bielskiego. Być może działaniami udałoby się objąć także starsze dzieci z klas 4 i 5.
Powiat Bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.
M.Fritz