O trudnej sytuacji finansowej samorządów lokalnych, kosztach reformy oświaty i problemach w służbie zdrowia usłyszeli parlamentarzyści z woj. śląskiego, którzy spotkali się z zarządem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Dąbrowie Górniczej.
„Zmiany w podatku PIT, rosnące koszty realizacji zadań publicznych, rosnące wydatki oraz zbyt niskie poziomy dotacji na zadania zlecone”- Piotr Kuczera, przewodniczący Związku i prezydent Rybnika przypomniał co w ostatnim czasie pogorszyło sytuację finansową samorządów. Tymczasem stan budżetów gmin i powiatów bezpośrednio rzutuje na możliwość i jakość realizowania kluczowych usług publicznych. Jedną z ważniejszych i jednocześnie najbardziej kosztochłonną jest edukacja. Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy zwrócił uwagę na kłopoty służby zdrowia. „Dzisiaj wiele samorządów pokrywa ujemny wynik finansowy szpitali z własnego budżetu. Czasem to finansowanie wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów złotych w skali roku. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku zakwestionował obowiązek pokrywania strat szpitali przez samorządy lokalne. Jednak jeśli gminy i powiaty nie wspierałyby finansowo szpitali – na przykład poprzez niezbędne remonty czy modernizacje - to wiele z nich przestałoby funkcjonować”- mówił zastępca przewodniczącego zarządu ŚZGiP.
Posłowie i senatorowie usłyszeli też ważny postulat samorządowy związany ze sposobem stanowienia prawa w Polsce. Wiele ważnych z punktu widzenia życia mieszkańców, a związanych z zadaniami samorządów lokalnych projektów ustaw procedowanych jest w formie projektów poselskich. „Taka ścieżka legislacji pomija konsultacje z różnymi środowiskami, także samorządowym. W pracach nie uwzględnia się głosu tych, którzy wprowadzają przepisy w życie. To nie jest wyraz krytyki, a chęć wspólnego wypracowywania rozwiązań, które odpowiadają na realne potrzeby” – powiedział Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic.
W spotkaniu uczestniczyli posłowie i senatorowie reprezentujący wszystkie opcje polityczne. Strona samorządową i parlamentarna uzgodniły, że takie spotkanie jak to w Dąbrowie Górniczej, powinno stać się regułą.
Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas posiedzenia zarządu Związku były konsultacje Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Czujemy się bezsilni, bo konsultacje w tej sprawie prowadzone są on-line albo korespondencyjnie. Budzi to niepokój wśród mieszkańców, przedsiębiorców i samych samorządowców. Apelujemy o przeprowadzenie rzetelnego procesu konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Postulujemy też o przeanalizowanie przebiegu nowych korytarzy drogowych i kolejowych, tak aby uniknąć kataklizmu urbanistycznego i planistycznego w różnych miejscach Polski”- mówił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
ŚZGiP/M.Fritz