Blisko 2 tysiące mieszkańców odwiedziło Dni Zdrowia. W hali pod Dębowcem w Bielsku-Białęj przez cały weekend można było zrobić badania, skonsultować się ze specjalistami i wysłuchać prelekcji m.in. o depresji, raku piersi, czy zdrowiu psychicznym dzieci. Wydarzenie po raz pierwszy zorganizowały dwa samorządy: Powiat Bielski i miasto Bielsko-Biała. Starosta bielski Andrzej Płonka zapowiedział, że będzie to impreza cykliczna.
Ponad 30 podmiotów, m.in. szpitale, pogotowie ratunkowe, wyższe uczelnie, fundacje, czy korporacje zawodowe lekarzy, aptekarzy, pielęgniarek i położnych, a także instytucje takie jak Narodowy Fyndusz Zdrowia, Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych miało swoje stoiska w hali pod Dębowcem. W boksie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego można było założyć okulary i przyjrzeć się... ludzkiemu sercu albo asystować dentyście. „To symulatory wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości: anatomiczny i gabinetu stomatologicznego, na których od 2 lat kształcą się nasi studenci”- mówił Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych w ŚUM w Katowicach. Takich różnych symulatorów uczelnia posiada obecnie dziesięć. „Możemy wymodelować przypadek, który jest trudny do zobaczenia w szpitalu, bo jest rzadki albo występuje tylko w czwartym sezonie „Dr. House`a". Myślę, że nie tylko student medycyny a każdy przeciętny człowiek jest ciekawy jak wygląda serce, jak się zachowuje i co zrobić żeby biło jak najdłużej”- wyjaśnia Jędrusik.
Dni Zdrowia, to okazja nie tylko do wykonania badań, czy konsultacji medycznej ale próba przekonania odwiedzających, jak wiele w kwestii ich zdrowia zależy od nich samych. Na stanowisku Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego panie mogły spróbować na fantomie zbadać piersi. Jak usłyszały, ta prosta czynność powtarzana co miesiąc może zdecydować o ich zdrowiu, a nawet życiu. To ich decyzja, czy będą się same badały i miały wpływ na swoją przyszłość w przypadku ewentualnego zachorowania na raka piersi.
„Na Dniach Zdrowia zrobiłem sobie spirometrię płuc, bo byłem ciekaw czy i ile mogę trenować. Teraz zapisałem się i czekam w kolejce na echo serca. Uważam, że to świetna inicjatywa, z pewnością opowiem o niej rodzinie i znajomym, niech też skorzystają”- mówił Arkadiusz, jeden z odwiedzających Dni Zdrowia.
W Dniach Zdrowia uczestniczyły wszystkie 3 jednostki, dla których organem prowadzącym jest Powiat Bielski. Szpital Pediatryczny udostępnił konsultacje z: pediatrą, logopedą, fizjoterapeutą, psychologiem dziecięcym i dietetykiem, a także wykonywał badania: poziomu cukru, ciśnienia i płuc (spirometrię). Bielskie Centrum Psychiatrii-Olszówka chwaliło się Warsztatmi Terapii Zajęciowej "Dworek", zdobywcami 1. miejsca w ogólnopolskim konkursie Lodołamacze 2023 w kategorii rehabilitacja społeczno-zawodowa, oferowało konsultacje z lekarzem psychiatrą. Bielskie Pogotowie Ratunkowe uczyło, jak udzielać pierwszej pomocy dziecu i dorosłemu, każdy mógł wejść do karetki kontenerowej z napędem na 4 koła, która do niedawna stacjonowała w Szczyrku i wyjeżdżała w trudny górski teren Beskidów.
„Po raz pierwszy połączyliśmy siły z miastem Bielsko-Biała i prezydentem Jarosławem Klimaszewskim w zakresie zdrowia i dzięki temu udało się zorganizować tak duże wydarzenie. Patrząc na zainteresowanie, będziemy chcieli aby Dni Zdrowia były cyklicznym przedsięwzięciem”- mówi starosta bielski Andrzej Płonka.
M.Fritz