XXIV Powiatowe Spotkania Amatorskich Grup Artystycznych SAGA '2024 dobiegły końca.
Przez trzy dni spotykaliśmy się w gościnnych progach Domu Kultury w Kozach w gronie utalentowanych ludzi pełnych pasji, chcących rozwijać się w dziedzinie teatru, muzyki, folkloru i tańca. Łącznie na scenie sali widowiskowej zaprezentowało się niemal 600 uczestników z 36 amatorskich zespołów artystycznych z terenu powiatu bielskiego.
Pierwszego dnia przeglądu mieliśmy okazję obejrzeć spektakle teatralne przedstawione przez grupy w dwóch kategoriach wiekowych: młodszej i starszej, która powróciła do nas po dłuższej przerwie.
Rolę przewodniczącej jury pełniła Magdalena Więzik naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, który jest głównym organizatorem tego przedsięwzięcia. Skład jury uzupełnili aktorzy: Piotr Tomaszewski z Teatru Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej oraz Sławomir Miska z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Jury postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
- w kategorii zespołów teatralnych młodzieży i seniorów pow. 20 roku życia:
1 miejsce otrzymała Grupa Teatralna "Teatr i My" z Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach (opiekun Ewelina Jakubiec-Piznal).
2 miejsce zajął Teatr "Bezimienni" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (opiekun Urszula Kucharska).
3 miejsce otrzymał Teatr Seniora "Odskocznia" ze Szczyrkowskiego Centrum Kultury (opiekun Maria Potoczek).
- w kategorii zespołów dzieci i młodzieży szkolnej od 7 do 19 lat:
1 miejsce zdobył Teatrzyk "Tere-Fere" ze Szczyrkowskiego Centrum Kultury (opiekun: Maria Potoczek).
2 miejsce zajął Teatrzyk Lalkowy "Wiluś" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (opiekun Jolanta Nycz).
3 miejsca – nie przyznano.
W drugim dniu SAGI wystąpiły zespoły taneczne i folklorystyczne. Wśród uczestników przeważał przede wszystkim taniec współczesny i nowoczesny, ale także hip hop, modern jazz, taniec ludowy i mażoretkowy.
Blisko 300 uczestników z 15 zespołów zaprezentowało się przed jury, które pracowało w składzie: Magdalena Więzik naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, Elżbieta Barwicka-Picheta - tancerz, pedagog i choreograf, Jerzy Waligóra - tancerz i choreograf oraz Mateusz Wojtasiński - tancerz i aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Choć wybór zwycięzców nie był prosty, jury postanowiło przyznać następujące nagrody:
- w kategorii zespołów tanecznych dziecięcych:
1 miejsce otrzymał Zespół "RootArt Junior" ze Studia Tańca "RootArt" w Kozach (opiekun Sara Handzlik).
2 miejsce zajął Zespół Tańca Współczesnego "Vivre II" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (opiekun Izabela Czyżycka).
3 miejsce zdobył Zespół Tańca Współczesnego "Vivre" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (opiekun Izabela Czyżycka).
- w kategorii zespołów tanecznych młodzieżowych:
1 miejsce otrzymał Zespół Tańca Współczesnego "Etiuda" z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze (opiekun Marcelina Suława).
2 miejsce zajął Zespół Tańca Współczesnego "Vivre III" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (opiekun Izabela Czyżycka).
3 miejsce zajęli ex aequo: Zespół "Euforia" ze Stowarzyszenia Młodzieżowego Centrum Aktywności Twórczej w Czańcu (opiekun Aleksandra Jurczak) oraz Zespół "RootArt" ze Studia Tańca RootArt w Kozach (opiekun Sara Handzlik).
Wyróżnienie otrzymał Zespół Hip-Hop "Brand New Crew" z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze (opiekun: Mikołaj Strzyż).
- w kategorii mażoretek:
1 miejsce ex aequo zdobyły: Zespół Taneczny Mażoretki "Mini Gracja" z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ART. w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun Teresa Nycz) oraz Mażoretki "Nemezis Juniorki" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (opiekun Karolina Troszok).
3 miejsce trafiło do Zespołu Tanecznego Mażoretek "Kids Gracja" z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ART. w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun Teresa Nycz).
Wyróżnienie otrzymał Zespół Taneczny "Baby Gracja" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (opiekun Teresa Nycz).
- w kategorii zespołów folklorystycznych:
1 miejsce otrzymały ex aequo: Szkolny Zespół Regionalny "Szwarne Dziecka" z ZSP w Iłownicy (opiekun Maria Szubert) oraz Zespół Regionalny "Mali Porąbczanie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce (opiekun: Barbara Gacek, Roman Pękala).
Ostatni dzień SAGI należał do zespołów muzycznych, które oceniało jury w następującym składzie: Magdalena Więzik naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki, Beata Borowska, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, dyrygent Bielskiego Chóru Kameralnego, Barbara Bałda - solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, prowadząca indywidualną emisję głosu przy Bielskim Chórze Kameralnym oraz Krzysztof Maciejowski - muzyk i kompozytor.
Po uważnym wysłuchaniu wszystkich zespołów jury postanowiło nagrodzić:
- w kategorii zespołów instrumentalno-wokalnych:
1 miejsce otrzymał Big Band Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach (opiekunowie Jarosław Grzybowski, Tomasz Janusz).
2 miejsce zajął Szkolny Regionalny Zespół Klimczok ze Szczyrku ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Szczyrku (opiekunowie Małgorzata Hołdys, Mieczysław Stec, Małgorzata Gorzawska, Joanna Przybyła-Śleziona).
3 miejsce zdobył Zespół Wokalno-instrumentalny "Muzyczny Odjazd" z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze (opiekun Tomasz Madzia).
Wyróżnienie otrzymała Kapela Młodego Ondraszka z Szczyrkowskiego Centrum Kultury. (opiekun Dorota Laszczak)
- w kategorii zespołów instrumentalnych:
1 miejsce otrzymała Orkiestra Con Fuoco Band z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej "ART." W Czechowicach-Dziedzicach (opiekun Urszula Szkucik-Jagiełka).
2 miejsce zajął Oktet Puzonowy z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ART w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun Mariusz Płonka).
3 miejsce zdobył Szkolny Zespół Instrumentalny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy (opiekun Maria Szubert).
Wyróżnienie otrzymała Orkiestra strunowo-smyczkowa SRV z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej ART w Czechowicach-Dziedzicach. (opiekun Sławomir Błachut)
- w kategorii zespołów wokalnych:
1 miejsce ex aequo otrzymali: Zespół Wokalny "Fairy Tale" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (opiekun Piotr Morawski) oraz Zespół Wokalny "Włóczykije" grupa najstarsza z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Włóczykije” w Kozach (opiekun Aleksandra Stępień).
2 miejsce zajął Zespół Wokalny "Włóczykije" grupa młodsza z Fundacji Wspierania Talentów, Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" w Kozach (opiekun Aleksandra Stępień).
3 miejsce zdobył Zespół Wokalny "Włóczykije" grupa najmłodsza Fundacji Wspierania Talentów, Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" w Kozach (opiekun Aleksandra Stępień).
Wyróżnienie otrzymał Chór Szkolny Katolickiej Szkoły Podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun Sławomir Błachut).
SAGA ‘2024 powoli przechodzi już do historii. Dziękujemy wszystkim wspaniałym zespołom, które wystąpiły na koziańskiej scenie sali widowiskowej. Dziękujemy za moc wrażeń, których nam dostarczyliście swoimi występami.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a szczególne podziękowania kierujemy również do opiekunów, którzy przygotowali grupy artystyczne do prezentacji. Instruktorzy grup artystycznych otrzymali specjalne podziękowania i upominki od starosty bielskiego Andrzeja Płonki oraz przewodniczącego Rady Powiatu w Bielsku-Białej Jana Borowskiego, którzy bardzo doceniają ich pracę.
Nagrodzeni laureaci otrzymali vouchery na zakup nagród, a zdobywcy pierwszych miejsc dodatkowo pamiątkowe statuetki. Podczas uroczystego podsumowania powiatowych spotkań towarzyszył nam pan Marcin Lasek zastępca wójta gminy Kozy.
Dziękujemy raz jeszcze wszystkim osobom zaangażowanym w organizację SAGI '2024, dyrektorowi Domu Kultury w Kozach Markowi Małeckiemu wraz z pracownikami oraz obsłudze nagłośnienia i oświetlenia.
Amatorski ruch artystyczny w powiecie ma się bardzo dobrze, a SAGA jest jedną z tych imprez, które wyraźnie to pokazują! Do zobaczenia za rok! Mamy nadzieję, że spotkamy się w jeszcze większym gronie !
Tekst: Magdalena Wróbel-Zyzańska
Foto: Aleksandra Tatoń