Projekt pn. „Kulinarne Pogranicze” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027.
Rarytasy z kurzej zagrody prosto z polsko-słowackiego pogranicza, atrakcyjne występy zespołów regionalnych i artystycznych oraz bezpłatne warsztaty bibułkarskie, ceramiczne, rzeźbiarskie i cieszące się ogromną popularnością warsztaty z wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym – to wszystko i jeszcze więcej czekało na uczestników Festiwalu Tradycji "Kulinarne Pogranicze", który odbył się na terenie stadionu LKS „Drzewiarz” w Jasienicy.
Dwudniowa impreza plenerowa była jednym z pierwszych działań projektu pn. "Kulinarne Pogranicze", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021-2027. Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności dziedzictwa kulturowego polsko-słowackiego pogranicza oraz wzrost rozpoznawalności oferty kulturalnej tego obszaru w kraju i za granicą poprzez promocję dziedzictwa kulturowego, folkloru, rękodzieła ludowego oraz tradycji związanych z kuchnią regionalną.
Jak powiedziała Magdalena Więzik naczelnik Wydziału Promocji Powiatu. Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej: „Projekt jest kolejnym wspólnym przedsięwzięciem realizowanym z partnerem słowackim - Stowarzyszeniem Obywatelskim POLONUS z Žiliny. Cieszymy się, że wspólnie możemy promować i kultywować tradycję po obu stronach granicy”.
Festiwal Tradycji "Kulinarne Pogranicze” uświetnił tegoroczną edycję „Lata w Jasienicy”, którą dopełniły Dni Gminy Jasienica oraz Święto Powiatu Bielskiego. Świętowanie trwało cały weekend.
Impreza okazała się prawdziwą ucztą dla podniebienia dla nawet najbardziej wytrwanych smakoszy. Z wyjątkowej degustacji tradycyjnych potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu bielskiego oraz reprezentację partnera słowackiego skorzystało aż 1000 osób.
W ramach projektu "Kulinarne Pogranicze” udało się wykonać aż 1500 kulinarnych gadżetów promocyjnych: fartuszków i rękawic oraz zestawów bambusowych akcesoriów kuchennych, które rozdysponowane zostały wśród uczestników wydarzenia, m.in. na stoisku promocyjnym, gdzie znalazły się także materiały promocyjne zarówno w języku słowackim, jak i polskim. Zorganizowane zostały również stoiska twórców regionalnych oraz rękodzielników.
Kolejnym działaniem, który umożliwi promocję i prezentację atrakcji kulturowych i turystycznych powiatu bielskiego, tym razem na Słowacji będzie zaplanowany na jesień udział w imprezie plenerowej u partnera projektu po słowackiej stronie granicy oraz wizyta studyjna.
Zapraszamy do obejrzenia materialu filmowego z Festiwalu Tradycji "Kulinarne Pogranicze" wykonanego przez Budkę Medialną.
Tekst: Magdalena Wróbel-Zyzańska
Foto: Aleksandra Tatoń