16 września 2024
Stany wód w rzekach regionu opadają. W poniedziałek rano stan alarmowy był przekroczony tylko na rzece Wiśle w Goczałkowicach (o 10 cm). W Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie i Skowczowie wody spadły do poziomów ostrzegawczych.
godz. 7:20
Alarm przeciwpowodziowy ogłoszony w powiecie bielskim.
Ok. 900 zdarzeń odnotowali bielscy strażacy w powiecie bielskim w związanych z nawalnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. To statystyka do godz. 6:00 rano.
W sobotę były dwie fale intensywnego deszczu. Pierwsza w godzinach ok. 10.00 – 19.00, kiedy strażaków wzywano blisko 200 razy, głownie na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, Bestwina oraz Jasienica. To przede wszystkim działania takie jak: udrożnianie przepustów drogowych, pompowanie wody i zabezpieczanie zalewanych posesji. Wśród najpoważniejszych zdarzeń m.in.:
- zalany budynek szkoły podstawowej w Czechowicach-Dziedzicach oraz Ligocie,
- zalanie dróg gminnych m.in. w Czechowicach-Dziedzicach, Międzyrzeczu Dolnym, Bestwinie, Ligocie, Łazach oraz Roztropicach,
Druga fala intensywnego deszczu wystąpiła tuż po północy. Strażacy cały czas walczą z jej skutkami. Tylko do 6:00 rano w powiecie bielskim było ponad 700 interwencji.
Wśród najpoważniejszych zdarzeń w powiecie bielskim m.in.:
- wypompowywanie wody z terenu oczyszczalni ścieków w Czechowicach-Dziedzicach ul. Czysta,
- zalanie domu dziecka w Czechowicach-Dziedzicach ul. Lipowska – ewakuacja młodzieży,
- ewakuacja mieszkańców m.in. z rejonu ul. Wodnej oraz Grabowiec w Czechowicach-Dziedzicach, Międzyrzecza Dolnego, Dankowic (ul. Graniczna).
W związku z dużą liczbą interwencji o godz. 1:00 w nocy (15.09.2024r.) w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej został zawiązanych sztab. W sztabie oprócz Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy, znalazł się również prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta bielski Andrzej Płonka oraz przedstawiciele zarządzania kryzysowego z miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego (ZDJĘCIA 1-3)
Na stanowisku kierowania bielskiego komendanta PSP w Bielsku-Białej są również Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu oraz przedstawiciele powiatowego zespołu ds. zarządzania kryzysowego: Marek Rączka i Tomasz Otrząsek z wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.
godz.6:15
Starosta Płonka oraz inni przedstawiciele powiatowego zespołu ds. zarządzania kryzysowego monitorują sytuację na bieżąco ze stanowiska kierowania w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. "Trudno powiedzieć, gdzie jest najgorzej. Wszędzie jest fatalnie"- mówi samorządowiec.
Do godziny. 6:00 rano strażacy interweniowali 705 razy na terenie powiatu bielskiego. Najgorzej wygląda sytuacja w czechowickiej gminie oraz w gminie Jasienica.
W związku z trudną sytuacją, spowodowaną nawalnymi opadami deszczu starosta bielski Andrzej Płonka ogłosił alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od godz.4:00 rano.