Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią odwiedził gminę Jasienicę. Towarzyszył mu wojewoda śląski Marek Wójcik.
Wójt Janusz Pierzyna pokazał gościowi tereny najbardziej dotknięte przez żywioł w połowie września. Są to między innymi: obiekty sportowe przy Zespole Szkół w Jasienicy, czy osuwisko na drodze powiatowej z Międzyrzecza Górnego do Jasienicy. Wcześniej na krótkim spotkaniu w urzędzie gminy rozmawiano o skali zniszczeń, odbudowie infrastruktury drogowej i zmianach przepisów, które pomogą samorządom zabezpieczyć się w przyszłości przed powodzią. Wśród przedstawionych ministrowi wniosków wójt wymienił konieczność zmiany przepisów dotyczących zarówno usuwania rumoszu w korytach rzek, jak i odbudowy zniszczeń w korytach rzek w sąsiedztwie dróg. Obecnie nawet w tak wyjątkowych okolicznościach gminy nie mogą ingerować w korytach rzek, m.in. szybko usuwając powalone drzewa, blokujące przepływ wody.
Minister był również w Międzyrzeczu Górnym w miejscu, w którym planuje się budowę zbiornika retencyjnego od 70-tych lat ubiegłego wieku. „Po kolejnych powodziach jest zainteresowanie tematem, ale potem przychodzi do zmiany rządu i na tym się kończy” – mówił wójt Pierzyna. Samorządowcy przekonywali, że taki zbiornik, suchy lub mokry mógłby zminimalizować rozmiary powodzi. Poruszono także temat współpracy na linii samorząd - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, którego przedstawiciele także przyjechali do Jasienicy.
W wizycie pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią wzięli udział przedstawiciele Powiatu Bielskiego: wicestarosta Beata Łukowicz (Platforma Obywatelska), Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu (Nowa Inicjatywa) oraz Marek Rączka, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.
Podczas powodzi, do której doszło w połowie września w gminie Jasienica wylały rzeki: Iłownica i Wapienica oraz potoki: Jasienica, Rudawka, Międzyrzecki, a także Kanał Młynówka. Zalanych zostało 410 budynków i 32 gospodarstwa. W wyniku zagrożenia wodą powodziową doszło do ewakuacji 17 osób z 5 budynków.
Z budynków użyteczności publicznej zalane zostały:
- Ośrodek Zdrowia w Jasienicy,
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasienicy,
- Kompleks sportowy w Jasienicy,
- Szkoła w Świętoszówce,
- Szkoła w Międzyrzeczu Górnym,
- Szkoła w Wieszczętach,
- Szkoła w Mazańcowicach,
- Budynek strażnicy OSP Międzyrzecze Dolne,
- Filia w Rudzicy Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy,
- Magazyn Obrony Cywilnej.
Zalane zostały również socjalne budynki gminne, m.in. Rudzica 42, Międzyrzecze Górne 98, a także tereny rekreacyjne w Międzyrzeczu Dolnym wraz z boiskiem, tężnią i budynkiem, świeżo po remoncie i rozbudowie. Uszkodzone zostały 4 pompownie ścieków, 4 kładki dla pieszych i 16 obiektów mostowych, odcinek drogi pomiędzy Jasienicą a Międzyrzeczem Górnym w wyniku osuwiska stał się nieprzejezdny.
W akcji brało udział 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej w gminie Jasienica. Użyto 13,5 tys. worków wykorzystując 330 ton piasku.
M.Fritz