Andrzej Kobiela - urodził się w rodzinie robotniczo-chłopskiej jako 4. dziecko. Jego ojciec był kolejarzem, matka gospodynią domową. Naukę rozpoczął w Przedszkolu w Ligocie w 1945 roku, 7-klasową szkołę podstawową w Ligocie ukończył w 1954 roku, w tym samym roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Czechowicach-Dziedzicach. W 1958 roku z powodu choroby ojca przejął gospodarstwo rolne po rodzicach. W 1966 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, pracując równocześnie na gospodarstwie rolnym i zawodowo w PKP.
Przez dwie kadencje był członkiem Rady Sołeckiej w Ligocie. W 1976 roku wydzierżawił rolę miejscowym rolnikom. W PKP ukończył liczne kursy i awansował na zastępcę naczelnika stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Angażował się w liczne prace społeczne przy budowie dróg, wodociągów, gazociągu. Przez 16 lat był ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego przy Radzie Narodowej.
Przez dwie kadencje był radnym w Radzie Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Był też Przewodniczącym Gminnej Komisji Pojednawczej. Od lat udziela się w różnych stowarzyszeniach: jest założycielem i aktywnym członkiem Koła Emerytów w Ligocie, sprawuje funkcję Przewodniczącego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czechowicach-Dziedzicach, jest członkiem Zarządu i Sądu Koleżeńskiego w Oddziale Okręgowym Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bielsku-Białej. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej w Towarzystwie Przyjaciół Ligoty i założycielem tego stowarzyszenia, członkiem Kółka Rolniczego w Ligocie, czynnym członkiem OSP Ligota wyróżniony złotą odznaką Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach – jest również założycielem i organizatorem tego organu. Przyczynił się do powstania pracy pod tytułem „Dzieje kościoła i parafii pw. Opatrzności Bożej w Ligocie 1806 – 2006” , tworząc rozdziały „Dzieje parafii i historii Ligoty”. Należy do Chóru „Lutnia” w Ligocie.
Ma duże doświadczenie i chętnie udziela się w wolontariacie. Jego hobby to stosowanie prawa w życiu samorządowym i społecznym. Jest członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Uzależnień, niegdyś był przewodniczącym tej komisji.
Jako wciąż bardzo aktywny senior corocznie organizuje liczne spotkania integracyjne w ramach planu działalności pracy w kołach emeryckich. Imprezy, którym przewodzi, mają na celu kształtowanie postaw obywatelskich oraz zachowanie od zapomnienia miejscowych zwyczajów, obrządków, tańców i piosenek. Jako Przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów składa oferty na zadania publiczne i pozyskuje sponsorów na działalność tego stowarzyszenia. Udziela mieszkańcom gminy porad prawnych - pisze pozwy i wnioski do sądów, prokuratur i organów administracji samorządowej oraz rządowej.
Szczególnie wrażliwy jest na przemoc stosowaną w rodzinach, a zwłaszcza w stosunku do osób starszych i dzieci. W zbiorach Andrzeja Kobieli znajduje się kilkaset spraw zebranych w 9. opasłych tomach pism, wniosków pomocy prawnej.
Pełnomocnik ze społecznego wyboru reprezentowania mieszkańców Ligoty po powodzi w 2010 r. przed instytucjami, organami samorządowymi i sądami w sprawach zagrożenia powodziowego. Wykonywał prace społeczne przy budowie dróg, gazociągów, wodociągów. Jako wolontariusz pracował i pracuje na rzecz osób pokrzywdzonych przez los i chorych przy załatwianiu ich spraw w urzędach, dokonywanie zakupów, nieodpłatne usługi transportowe dla chorych przewożonych do zakładów opieki medycznej. Organizator cyklu szkoleń seniorów w zakresie budowy, obsługi komputera (8 dni po 3 godziny w trzech grupach po 12 osób przez trzech wykładowców) w 2015 roku. Corocznie organizuje wypoczynek letni dla seniorów (ok. 150 osób rocznie) w nadmorskich miejscowościach. Współpracuje z miejscowym OPS. Inicjator odwiedzin u chorych i samotnych mieszkańców gminy. Zawiązał Komitet Wyborczy Wyborców Aktywy Senior, w wyborach samorządowych. W 2014 roku z tego komitetu do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach weszło trzech radnych.
Pan Andrzej Kobiela posiada liczne odznaczenia, takie jak:
- Złota Odznaka Honorowa w uznaniu wybitnych zasług dla Związku – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Główny
- Brązowa Odznaka Honorowa za zasługi w pracy społecznej Związku – Polski Związek Chórów i Orkiestr, Oddział w Bielsku-Białej
- Złota Odznaka Za Zasługi Dla Pożarnictwa – ZW. Ochotniczych Straży Pożarnych RP
- Złota Odznaka Przodujący Kolejarz RP
- Srebrna Odznaka Przodujący Kolejarz RP
- Odznaka Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego.
Pan Andrzej jak sam mówi, żyje w myśl dewizy: "Trzeba żyć po to, by pomagać innym".
Opracowanie na podstawie materiałów UM Czechowice-Dziedzice
M. Wróbel-Zyzańska