Wiesław Wróbel ma zapisaną wspaniałą kartę sportową w swoim życiu. Od młodości trenował sporty siłowe (dwubój olimpijski i trójbój siłowy) oraz z sukcesem dzielił się swoim doświadczeniem w tych dziedzinach jako szkoleniowiec.
Oficjalnie wszystko rozpoczęło się w 1974 r., pięćdziesiąt lat temu, gdy 18-letni wówczas Wiesław dołączył do sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym Stal Bielsko-Biała. Wraz z bialskim klubem startował w II lidze podnoszenia ciężarów.
W rwaniu mógł się pochwalić wynikiem 125 kg, a w podrzucie 160 kg. Podczas całej kariery ciężarowca indywidualnie był trzykrotnym mistrzem Śląska oraz mistrzem Polski juniorów w branżowej federacji „metalowców”. Stanowił także zaplecze kadry narodowej. Ze względów zdrowotnych karierę zakończył w 1988 r.
Rozpoczął wtedy pracę jako trener w Hejnale Kęty (również klub II-ligowy). To pod jego okiem szkoleniowym dwukrotnym brązowym medalistą krajowego czempionatu w kategorii juniorów został Paweł Madej. Poza tym kozianina nagradzano tytułem szkoleniowca roku w Kętach, a jego wychowankowie zdobywali sportowe laury. Na dobre właśnie w Kętach Wiesław Wróbel rozwinął ważny etap swojego życia, który trwa aż po dziś. Zakończenie przygody z podnoszeniem ciężarów nie było bowiem równoznaczne z rezygnacją z uprawiania sportów siłowych. Kozianin zdecydował się na starty w trójboju siłowym, składającym się z trzech konkurencji – przysiadu ze sztangą, wyciskania leżąc i tzw. martwego ciągu. Ta wymagająca dyscyplina to zarazem największe sukcesy zawodnika – cztery medale mistrzostw Polski w wyciskaniu na ławce i rekord kraju, którego przez dwa lata nikt nie był w stanie pobić.
Zdobyte odznaczenia:
- Zasłużony dla Województwa Śląskiego;
- Zasłużony dla Województwa Bielskiego;
- Sportowiec Kultury Fizycznej PZWS – PFC;
- Złota Odznaka Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów;
- Złota Odznaka z okazji 75–lecia działalności PZPC;
- coroczne wyróżnienia od Gminy Kozy;
- coroczne wyróżnienia od Starosty Bielskiego;
Ponadto startował w sześciu federacjach na całym świecie: IPF; WPC; GPC; WUAP; WPA; XPC – gdzie zdobył łącznie na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy 143 medale w tym 65 złotych.
Startował w wielu krajach między innymi:
- dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych( Atlanta i Peoria);
- Hiszpania;
- Serbia;
- Węgry;
- Austria.
Kilkukrotnie pobijał i pobija rekordy świata tj.:
- przysiad – 241 kg;
- wyciskanie leżąc – 210 kg
- martwy ciąg – 280 kg.
W 2000 r. rozpoczął pracę w Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach, gdzie jako instruktor prowadzi zajęcia w siłowni. Sprawia mu to wielką satysfakcję. Marzy, by siłownia rozwinęła się i mogło z niej korzystać jeszcze więcej osób. Nie porzucił równocześnie swojej aktywnej przygody z trójbojem siłowym. Startuje obecnie w kategorii masters. Na koncie ma łącznie około 35 medali mistrzostw Europy i świata, np. w Graz (1997 r.) , kolejne w Innsbrucku, Horn oraz w Atlancie (2011r.), Trnawie (2020 r.)
Trenując w Centrum Sportowo–Widowiskowym w Kozach jako prezes Stowarzyszenia Sportów Siłowych Benchpress Kozy wychował około 20 zawodniczek i zawodników, którzy zdobyli chempionaty na Mistrzostwach Świata i Europy.
Postawa, konsekwencja i starania p. Wiesława zainspirowały wielu młodych ludzi do aktywności. Budowania nie tylko swojej tężyzny fizycznej, ale i silnego charakteru. Jak sam kiedyś powiedział: „Moim marzeniem jest, aby jak najwięcej młodzieży zamiast siedzieć w domach na grach przed komputerem albo zabijać czas na różne inne sposoby, nie zawsze zdrowe i bezpieczne, mogło spędzać go na siłowni ćwicząc, podnosząc ciężary, nawet nie dla samych wyników ale dla zdrowia, ruchu i poprawy własnej kondycji". Zaowocowało to między innymi nominacją przez Młodzieżową Radę Gminy Kozy p. Wiesława Wróbla do Osobowości Roku 2020 w Gminie Kozy oraz przyznaniem w 2023 roku przez Radę Gminy tytułu Zasłużonego dla Gminy Kozy.
Opracowanie na podstawie materiałów UG Kozy
M. Wróbel-Zyzańska