Za dynamiczny rozwój, inwestycje w nowoczesny, zeroemisyjny tabor oraz rozszerzanie oferty przewozowej i usługowej. Komunikacja Beskidzka S.A., która wozi mieszkańców nie tylko powiatu bielskiego do pracy i szkoły, z tytułem Firmy Roku 2024 Ziemi Bielskiej. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej na dorocznej gali lokalne samorządy doceniły przedsiębiorców. Złoty Dedal Subregionu Południowego trafił do rodzinnej firmy produkującej pojazdy dla straży pożarnej, wojska i innych służb – Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. , a najlepszą firmą w Bielsku-Białej została spółka ZIAD.
Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej w imieniu swoim i współgospodarza wydarzenia – starosty bielskiego Andrzeja Płonki przypomniał o tym, jak ważna jest współpraca biznesu, samorządu i nauki (uczelni wyższych) dla rozwoju gospodarczego regionu. „Samorządy, jak wszystkie instytucje tego państwa żyją z podatków, a największym dostarczycielem podatków są przedsiębiorcy i ich pracownicy. Ta impreza, oprócz wręczenia wyróżnień tym, którzy radzili sobie najlepiej jest też po to, żeby podziękować wam wszystkim za wasze wysiłki w rozwoju waszych firm – mniejszych, większych zwłaszcza w obliczu trudności, które ostatnio dotknęły biznes i samorządy. Myślę, że możemy być dumni z tego, jak w mieście i powiecie bielskim przetrwaliśmy ten czas”- mówił prezydent Klimaszewski. Dedale rozdano po raz 14.
Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. od 32 lat działa w Bielsku-Białej, swoją siedzibę ma w Komorowicach Krakowskich. Firma zatrudnia 230 osób i każdego roku produkuje ok. 300 pojazdów, które trafiają do kilkudziesięciu krajów na 4 kontynentach.
Komunikacja Beskidzka, to dawny PKS, który po transformacji został podzielony w kraju na 176 przedsiębiorstw. Wiele z nich do dzisiaj nie przetrwało. Przełomy w historii bielskiego powiatowego przedsiębiorstwa były dwa. W 2008 r. Powiat Bielski przejął od Skarbu Państwa akcje spółki, stając się jej właścicielem. Kolejny krytyczny moment, to 2017 r. kiedy gminy współfinansujące od kilku lat komunikację utworzyły Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny. Od tego czasu ruszył dynamiczny rozwój byłego PKS-u. Wprowadzono zmiany organizacyjne w samej spółce oraz wiele udogodnień dla pasażerów m.in.: bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 70 roku życia, ponumerowano linie komunikacyjne, uruchomiono Dynamiczną Informacje Pasażerską, gdzie pasażer może w urządzeniach mobilnych sprawdzić realny czas przyjazdu autobusu na przystanek, uruchomiono możliwość przedłużania biletów przez Internet. Systematycznie odnawiany jest tabor, spółka stawia na nowoczesne autobusy na gaz CNG. Od 2011 r. trafiły na drogi powiatu bielskiego pojazdy warte blisko 55 mln zł! Co ciekawe, Komunikacja Beskidzka prowadzi także Biuro Usług Turystycznych, specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów krajowych i zagranicznych.
Komunikacja Beskidzka S.A. to obecnie prawie 50 linii komunikacyjnych, 17 gmin w 2 województwach, niespełna 20 tys. km dziennie, blisko 5 mln pasażerów rocznie. Jakie wyzwania stoją dzisiaj przed przewoźnikiem? „Olbrzymie. Ten dzień jest absolutnie szczególny dla nas, ponieważ dostaliśmy informację że otrzymujemy dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wniosek w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego jest już w ocenie merytorycznej i bardzo dobrze mu idzie. Myślę, że wspólnie z naszym właścicielem – Beskidzkim Związkiem Powiatowo-Gminnym liczymy, że w ciągu półtora roku poszerzymy nasz tabor o 29 autobusów: 15 zasilanych sprężonym gazem ziemnym, 14 - olejem napędowym w najwyższych możliwych normach EURO 6”- mówi Paweł Sadza, prezes Komunikacji Beskidzkiej S.A. W imieniu starosty bielskiego wyrożnionym gratulowała Beata Łukowicz, wicestarosta bielska (Platforma Obywatelska). Powiat reprezentowała także Dorota Nikiel, członek Zarządu Powiatu (klub radnych Rodzina Prawo Wspólnota).
Na gali wyróżniono również 4 przedsiębiorstwa:
- PLP POLAND (BELOS) S.A. w kategorii: „firma z tradycjami”
- SPÓŁDZIELNIĘ „BIELSIN” w kategorii: „profesjonalny dostawca usług”
- EUROLAN Sp. z o.o. w kategorii: „profesjonalny dostawca usług”
- STORWARE Sp. z o.o. w kategorii: „promotor innowacyjności i przedsiębiorczości.
Organizatorami konkursu Firma Roku są samorządy powiatu bielskiego i Bielska-Białej oraz Beskidzka Izba Gospodarcza. Partnerami wydarzenia są: ING Bank Śląski oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
M.Fritz