200 książek "ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami" trafiło do Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Zostaną rozdane małym pacjentom, by łatwiej im było zrozumieć problem niepełnosprawności.
Adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym książka powstała w ramach projektu ABC Empatii realizowanego przez Fundację Rodziny Czepczyńskich. To rodzaj podręcznika, który w przystępny sposób przybliża temat niepełnosprawności, pomaga dzieciom lepiej zrozumieć rówieśników z różnymi dysfunkcjami, uczy je empatii. Edukacja najmłodszych pozwoli z czasem rozstać się ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnościami, zmienić myślenie o nich.
Przed Szpitalem Pediatrycznym w Bielsku-Białej odbyła się konferencja dotycząca problemu niepełnosprawności. Na zaproszenie członkini zarządu Województwa Śląskiego Joanny Bojczuk przybyli na nią starosta bielski Andrzeja Płonka, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, przewodniczący Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Tomasz Jakubiec oraz prezes BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała Aleksandra Jagiełło wraz z siatkarkami.
"Bardzo się cieszę, że możemy przekazać szpitalowi te książki, które mają być wstępem do ważnych rozmów. Mają służyć temu, abyśmy się nie bali osób z niepełnosprawnością" - mówiła członkini zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk.
"Empatia jest ważna na każdym etapie życia. Powinniśmy się jej uczyć od wczesnego dzieciństwa. Czasami nie rozumiemy osób z dysfunkcjami, one zaś nie potrzebują litości, ale zrozumienia. Jeżeli zaczniemy ten proces (kształtowania empatii – przyp. red.) wcześnie, to dzieci, spotykając w swoim życiu osoby niepełnosprawne, które potrzebują więcej uwagi, będą umiały z nimi żyć, nie dając im równocześnie odczuć, że są inne. Osobom dorosłym ta lektura również się przyda" - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.
"Cieszę się z tej inicjatywy. Będąc organem prowadzącym dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej widzimy, jakie problemy mają nasi najmłodsi mieszkańcy - praktycznie nie ma sytuacji, by nasz oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży nie był zapełniony. Taka edukacja na pewno przyniesie więcej zrozumienia dla siebie i rówieśników"- mówił Andrzej Płonka, starosta bielski dziękując za książki.
W województwie śląskim dzięki działaniom przewodniczącego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Województwa Śląskiego Tomasza Jakubca książki już trafiły do szpitali w Częstochowie, Chorzowie, Katowicach (Centrum Zdrowia Matki i Dziecka), Sosnowcu, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej i Gliwicach.
Mali pacjenci Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej otrzymali wyjątkowe egzemplarze książek - z autografami zawodniczek BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała. "My jako drużyna siatkarska bardzo się cieszymy, że możemy wziąć udział w takim pięknym projekcie. Dzisiejsze czasy są trudne. Jesteśmy zagonieni zapominamy o uczuciach, o drugim człowieku. Dlatego cieszymy się, że możemy wspierać takie inicjatywy, bo w sporcie empatia jest równie ważna. Sport polega na rywalizacji, ale musimy też patrzeć na drugiego człowieka" - mówiła prezes BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała Aleksandra Jagiełło.
Tego samego dnia w Bielsku-Białej odbyła się konferencja dla nauczycieli z Bielska-Białej i powiatu bielskiego poświęcona stosunkowi do niepełnosprawności tematyce. Konferencję edukacyjną pt. Budujemy społeczeństwo włączające rozpoczął przewodniczący Sejmiku Osób z Niepełnosprawnością Tomasz Jakubiec. Swoje wystąpienia mieli między innymi prezes Fundacji Rodziny Czepczyńskich Damian Kupczyk i dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Rybniku Sylwia Bloch.
UMBB/M.Fritz
zdjęcia: M.Fritz/Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB