Przedstawiciele powiatu bielskiego i gmin z naszego powiatu wzięli udział w posiedzeniu sejmowej komisji zajmującej się skutkami tegorocznej powodzi. Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z 2024 r. obradowała w poniedziałek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Na zaproszenie posła Mirosława Suchonia, przewodniczącego komisji w wyjazdowym posiedzeniu wzięły udział lokalne władze miast i gmin, które ucierpiały w ostatnich powodziach. Powiat Bielski reprezentował Bartłomiej Fajfer, członek Zarządu Powiatu (Nowa Inicjatywa), a poszczególne gminy: burmistrzowie i wójtowie. W bielskim ratuszu była obecna także strona rządowa, która przedstawiała obecną sytuację w naszym województwie.
Jarosław Klimaszewski prezydent Bielska-Białej podkreślał, że samorządów po ostatnich zmianach podatkowych nie stać na usuwanie skutków żywiołu i odbudowę zniszczonej infrastruktury. Zaapelował do przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o to, by najpilniejsze naprawy były wykonane jak najszybciej oraz o to, by poszczególne gminy otrzymały harmonogram takich robót.
Przemysław Koperski, wiceminister infrastruktury dziękował za poprzednie spotkanie w tym temacie, zorganizowane w listopadzie przez władze powiatu bielskiego. Poinformował, że w województwie śląskim jest do wykonania 19 zadań interwencyjnych, m.in. na rzekach: Iłownica i Biała w gminie Czechowice-Dziedzice.
Komisja Nadzwyczajna wyjechała z Bielska-Białej do województwa opolskiego i dolnośląskiego, by kontynuować swoje prace w terenie.
M.Fritz