Zakończyła się modernizacja w pawilonie psychiatrii dziecięcej, szpital wzbogacił się o ogród terapeutyczno-rehabilitacyjny. Znacznie poprawiły się warunki leczenia młodych pacjentów na całodobowym oddziale psychiatrii. Co ważne, roboty nie spowodowały ograniczeń w funkcjonowaniu oddziału w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej.
Zrealizowano 2 ważne inwestycje związane z dziecięcą psychiatrią w bielskim szpitalu. Pierwsza z nich dotyczyła modernizacji i dostosowania pomieszczeń całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, liczącego 30 łóżek. Pojawiła się klimatyzacja, zamontowano wentylację mechaniczną, co z uwagi na specyfikę oddziału jest niezwykle ważne i bez wątpienia znacząco wpłynęło na poprawę komfortu pacjentów oraz personelu szpitala. „Prócz tego zostały obniżone sufity, a nad nimi poprowadzono nowe instalacje, zamontowane zostało nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe oraz dodatkowe drzwi oddzielające pierwsze i drugie piętro od parteru, które zwiększyły bezpieczeństwo pacjentów. Przeprowadzono także renowację głównych drzwi wejściowych do pawilonu nr 5 oraz pomalowano wszystkie pomieszczenia oddziału, ciągi komunikacyjne, a także punkt przyjęć” - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
Drugą inwestycją związaną z dziecięcą psychiatrią była adaptacja terenu znajdującego się za pawilonem nr 5 na potrzeby zajęć terapeutycznych dla pacjentów z zakresu rehabilitacji ruchowej. Obszar ten, o powierzchni około 11 arów, został zamknięty wysokim, bezpiecznym ogrodzeniem, a wewnątrz powstały między innymi kładka i ścieżki spacerowe, miejsca do siedzenia, zadaszona altana, specjalne skrzynie na rośliny ozdobne oraz warzywniaki, w których uprawy będą dziełem młodych pacjentów. „Specjalnie przygotowany teren pozwoli na rozszerzenie oferty zajęć terapeutycznych, m.in. prowadzenie zajęć ruchowych i rekreacyjnych na świeżym powietrzu, co jest szczególnie istotne dla pacjentów przebywających przez dłuższy czas w oddziale” – mówi ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży - specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży lek. med. Sabina Micorek.
„Myślę, że nasze starania z ostatnich 10 lat o psychiatrię dla dzieci udało się z powodzeniem zakończyć. Trzeba jednak zaznaczyć, że mówimy tu o potrzebach lokalnych, a przypomnę że nasz szpital miał obsługiwać dzieci i młodzież z powiatu bielskiego oraz miasta Bielska-Białej. Tymczasem od jakiegoś czasu zabezpieczamy także potrzeby nieletnich z sąsiednich powiatów: żywieckiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Oczywiście, poradnie przyjmują każdego pacjenta który tego potrzebuje, ale już z wolnym łóżkiem na oddziale psychiatrycznym całodobowym może być kłopot, bo jest to ilość ograniczona”- mówi starosta bielski Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota).
Łączny koszt obu tych inwestycji to ponad 1,6 mln zł, obie zakończono pod koniec minionego roku. Większość, bo aż 1,3 mln zł udało się szpitalowi na ten cel pozyskać z Ministerstwa Zdrowia. Pozostałe środki pochodziły z dotacji z budżetu Powiatu Bielskiego oraz z funduszy własnych szpitala.
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jest organem prowadzącym dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
źródło: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej/M.Fritz