W Sali sesyjnej Urzędu Gminy Jasienica odbyło się uroczyste podsumowanie Przeglądu „Biblioteka Roku 2025/2026", który realizował Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku-Białej przy współudziale Książnicy Beskidzkiej oraz Powiatu Bielskiego.
Tegoroczna 26-edycja przeglądu odbywała się w jednej kategorii: „Inicjatywa roku 2025/2026”. Główną nagrodę miała otrzymać najlepsza inicjatywa biblioteczna o charakterze kulturalnym, społecznym lub edukacyjnym, której realizacja przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa oraz pozytywnego postrzegania biblioteki przez lokalną społeczność.
W tym roku tytuł Inicjatywy Roku 2025/2026 otrzymały ex aequo:
- Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy – za organizację „Festiwalu Słowa” – inspirującej przestrzeni dialogu, edukacji i spotkań wokół literatury oraz słowa pisanego i mówionego, rozwijającej wrażliwość językową.
oraz
- Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach – za organizację spektaklu „Siedem Wieków” będącego połączeniem historii lokalnej z działaniami artystycznymi oraz stworzenie wydarzenia integrującego mieszkańców wokół dziedzictwa kulturowego miejscowości.
Komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienia:
- Gminnej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Staszica w Buczkowicach – za wieloletnią i konsekwentnie rozwijaną inicjatywę „Jesienne Dni Książki”, która od ponad dwóch dekad integruje mieszkańców wokół literatury, kultury i twórczej aktywności.
- Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach – za organizację „Akademii Pięknego Czasu” – wieloletnią i konsekwentnie realizowaną inicjatywę odpowiadającą na potrzeby mieszkańców oraz wzmacniającą rolę biblioteki jako centrum aktywności społecznej.
- Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach – za organizację „Koła Młodego Samorządowca” – nowatorską inicjatywę skierowaną do młodzieży przygotowującą ich do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.
Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody za udział w Przeglądzie:
- Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie – Filii w Janowicach – za inicjatywę „AleSztuka w bibliotece” – wartościową alternatywę dla świata wirtualnego, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu i rozwijaniu kreatywności.
- Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu – za organizację akcji pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być” – Czy aby na pewno? budującej relację z czytelnikami i wzmacniające poczucie współtworzenia biblioteki.
- Gminnej Bibliotece Publicznej w Porąbce – za organizację spotkań z fitoterapeutką – wartościową inicjatywę łączącą edukację zdrowotną z integracją społeczną mieszkańców.
- Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilamowicach – za organizowanie działań w ramach „Biblioteki Seniora” wspierających dobrostan psychiczny seniorów poprzez kontakt z literaturą, rozmowę i wspólne przeżywanie kultury.
Wszystkim zwycięzcom gratulowali i wręczali nagrody obecni podczas wydarzenia: członek zarządu powiatu Sławomir Masny, gospodarz obiektu - wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna oraz naczelnik wydziału Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Magdalena Więzik.
Wydarzenie to było podkreśleniem ogromnego znaczenia działalności lokalnych bibliotek nie tylko w rozwoju czytelnictwa, ale także ich roli w propagowaniu uczestnictwa w kulturze, integracji mieszkańców oraz budowaniu lokalnej tożsamości. Współczesne biblioteki są dziś nie tylko miejscem wypożyczania książek – stają się przestrzenią spotkań, edukacji i inspiracji dla osób w każdym wieku. Organizowane przez nie inicjatywy pokazują, że kultura jest dostępna blisko domu i może skutecznie łączyć pokolenia.






















