Do tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. im. ks. Józefa Londzina samorząd gminy Porąbka nominował Zespół Regionalny „Porąbczanie”.
Zespół działa w ramach struktur Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce. Od początku swego istnienia pełni funkcję kulturotwórczą.
Założycielami i pomysłodawcami Zespołu byli: Jadwiga Kołek nauczyciel muzyki, Teresa Wykręt prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oddział w Porąbce, Barbara Caputa kierownik USC w Porąbce i ówczesny radny Rady Gminy działacz społeczny Krzysztof Pardela. Dzięki ich staraniom zorganizowano nabór do zespołu regionalnego ze szkół w Porąbce. Efekt rekrutacji był nadzwyczajny, zgłosiło się ponad 40 dzieci, dzięki czemu już w grudniu 1994 roku powstał oficjalnie Dziecięcy Zespół Regionalny. Pierwszym choreografem był Emil Bytom, kierownikiem muzycznym Stanisław Tomalik. Po pięciu miesiącach pracy zespół dał swój pierwszy koncert z okazji Dnia Matki 26 maja 1992 w Domu Kultury w Porąbce.
W 1994 roku Zespół otrzymał rekomendację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która otworzyła drogę do występów zagranicznych. Wrzesień 2000 roku zapoczątkował nowy etap historii Zespołu Porąbczanie, choreografem został Władysław Koźbiał, a kierownikiem muzycznym Roman Pękala, który tę funkcję pełni do dzisiaj. Kolejna zmiana kierownictwa artystycznego nastąpiła w 2012 roku, kiedy funkcję choreografów objęli Anna Zasada – Główka i Rafał Główka. Od tego momentu skład Zespołu powiększył się znacznie i dzieci podzielono na dwie grupy wiekowe. W związku z ogromem pracy asystentką choreografów została Anna Stanek, która z Zespołem pracuje do dziś. Od 2015 roku choreografem była Anna Tomiak, a obecnie jest Barbara Gacek.
W ostatnich latach Zespół zdobył wiele znaczących nagród i odznaczeń, m.in. Statuetkę Porąbczanina Roku, Srebrną Różę Nagrodę Gminy Porąbka, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu, I miejsce dla grupy młodzieżowej i II miejsce dla grupy dziecięcej w Polsko – Czeskich Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych, I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo w Kętach, II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespół Folklorystycznych w Polance Wielkiej. Zespół wiele koncertuje w kraju i zagranicą.
Wieloletnią już tradycją stał się udział Zespołu w wielu uroczystościach gminnych i kościelnych. Nowością od 2018 roku jest comiesięczny udział Zespołu i dbanie o oprawę Mysz świętej w kościele parafialnym w Porąbce. Porąbczanie angażują się także w akcje społeczne np. „Mam folklor we krwi”, polegającej na oddawaniu krwi w stroju ludowym oraz upamiętnienie Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.
Członkostwo w Zespole nie tylko uczy miłości do swojej Małej Ojczyzny poprzez poznawanie dawnych tańców, pieśni, gwary, ale również rozwija talenty muzyczne, szczególnie młodych osób. Dba o kształtowanie wartościowych postaw społecznych, etycznych i duchowych.