Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury i gminą Wilkowice zorganizowała konkurs rzeźby i malarstwa na szkle pn. „Ocalić od zapomnienia. Obyczaje i kultura przy stole. Przełom XIX i XX wieku w Polsce”.
Stół ? Zapytacie Państwo dlaczego właśnie ten zwykły mebel zaproponowaliśmy jako temat konkursowy. Otóż od wieków ten prozaiczny blat z nogami jest obiektem znaczącym, łączącym wiele funkcji, cech i znaczeń. Jest miejscem niezliczonej ilości sytuacji, mający własną tożsamość, tradycję, historię czasem legendę. Warto przytoczyć przykłady symboliki stołu czy to ofiarnego (w każdej kulturze na świecie) czy Stołu Okrągłego (symbol zmiany ustroju w Polsce, jednak wcześniej znanym z mitu o Królu Arturze i jego rycerzach. Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” ukazał stół jako symbol gościnności i zachowania starodawnych tradycji. – mówi Aleksandra Szymik – Caputa dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Walkowicach.
Na konkurs wpłynęło wiele prac z całego kraju, a na wernisaż przybyło wielu gości, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek, lokalni twórcy, reprezentanci władz samorządowych, jury konkursowe, czytelnicy wilkowickiej biblioteki. Starostę bielskiego reprezentowała członek Zarządu Powiatu Barbara Adamska. Miło nam poinformować, że w kategorii rzeźby II miejsce w konkursie zajęli Maria i Czesław Kubikowie z Czechowic – Dziedzic. Poza regulaminem wyróżniono także nakrycie stołu wykonane szydełkiem przez Zofię Ciapałę z Bystrej. Z okazji konkursu został wydany katalog ze zdjęciami nagrodzonych i wyróżnionych prac.
/tekst i foto: A. Macher/