Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu bielskiego wprowadził o godz. 20:00 starosta bielski Andrzej Płonka. Obowiązuje ono we wszystkich 10 gminach naszego powiatu. W dokumencie starosta zobowiązuje wójtów i burmistrzów, a także szefów powiatowych służb, inspekcji i straży oraz zespołów zarządzania kryzysowego do podejmowania czynności mających zminimalizować zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, ich inwentarza i dobytku.
"Analizowane są prognozy, monitorowane na bieżąco stany rzek. W naszym powiecie wody w rzekach na godz. 20:00 nie przekroczyły stanów ostrzegawczych, ale przewidywania synoptyków są dla nas jasne. Jestem w stałym kontakcie z komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Romanem Marekwicą oraz naszymi wójtami i burmistrzami. Obecnie wszyscy działamy profilaktycznie"- mówi starosta Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota), który spotkał się z Bartłomiejem Fajferem z zarządu powiatu i pracownikami wydziału zarządzania kryzysowego bielskie starostwa wieczorem w urzędzie przy ul. Piastowskiej. W środę rano zbierze się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Gminy zorganziowały wydawanie worków z piaskiem dla mieszkańców. Informacje znajdziecie na stronach internetowych waszego urzędu gminy/miasta.
We wtorek rano starosta Płonka, Bartłomiej Fajfer z zarządu powiatu i Marek Rączka, szef naszego wydziału zarządzania kryzysowego wzięli udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Po południu przedstawiciele powiatu działali m.in. w rejonie ul. Wierzbowej w Czechowicach-Dziedziach, gdzie we wrześniu zeszłego roku powódź wyrządziła spore szkody, a woda stała w tym miejscu bardzo długo. "Razem z PSP oraz niezawodnymi strażakami ochotnikami pracujemy przy wałach, działamy wspólnie z wyprzedzeniem. Dzięki wsparciu strażaków przez samorządy: nasz powiat i gminę Czechowice-Dziedzice mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Wszyscy liczmy na to, że nie wszystkie prognozy się potwierdzą"- mówi Bartłomiej Fajfer z zarządu powiatu (Nowa Inicjatywa). Na miejscu byli również burmistrzowie Czechowic-Dziedzic i komendant bielskiej PSP (zdjęcie).
Bielscy strażacy sprawdzali dzisiaj miejsca obozów wakacyjnych, w których dzieci i młodzież przebywają pod namiotami. W objeździe brał udział także pracownik wydziału kryzysowego bielskiego starostwa. W powiecie bielskim są obecnie 2 takie formy wypoczynku: w Porąbce młodzi strażacy ochotnicy z młodzieżowych drużyn OSP oraz w Bierach. Na polecenie Śląskiego Wojewódzkiego Komendanta PSP takie obozy zostały ewakuowane do budynków, które były wyznaczone jako miejsca ewakuacji.
M.Fritz