Bielsko-Biała i Powiat Bielski, jako jeden obszar funkcjonalny zajął wysokie 6. miejsce w zestawieniu „Uciekające metropolie. Ranking 100 polskich miast”. Zestawienie opracował Klub Jagielloński, pozarządowa organizacja tworzona przez społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców.
Celem opracowania było porównanie dynamiki i ścieżki zmian największych ośrodków w kraju od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej (od 2004 r. do 2018 r.) Co ciekawe, badano nie same ośrodki miejskie, a tzw. obszary funkcjonalne, czyli tereny uwzględniające więzi ekonomiczne i relacje przestrzenne. Na potrzeby rankingu wybrano 100 największych pod względem ludności takich ośrodków w kraju. W związku z ograniczoną dostępnością danych za podstawową jednostkę terytorialną w rankingu przyjęto powiat.
Ranking powstał na podstawie analizy 4 kategorii: gospodarka (produkcja, inwestycje, zatrudnienie, sposób wytwarzania dóbr i usług), wiedza i innowacje (odpowiedni kapitał ludzki), usieciowienie (interakcje między miastem, a innymi ośrodkami) oraz jakość życia.
Bielsko-Biała i Powiat Bielski wypadły w tym zestawieniu najlepiej z województwa śląskiego. ZA nami znalazły się takie duże ośrodki, jak: Kraków (7. miejsce), Szczecin (12.), Poznań (16.), czy Łódź (20). Ranking otwiera Warszawa, a kolejne miejsca zajęły: Wrocław, Rzeszów, Trójmiasto oraz Bydgoszcz i Toruń.
Zdecydowana większość danych, wykorzystanych w opracowaniu pochodzi z Banku Danych Lokalnych tworzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Wyjątek stanowią dostępność do lotniska, która została wygenerowana za pomocą aplikacji Mapy oferowanej przez firmę Google, „Lista 500” przygotowana przez „Rzeczpospolitą”, występowanie drogi o kategorii „A” lub „S” oraz klubów sportowych.
foto: Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie
tekst: M.Fritz