O pomocy finansowej dla wschodnich powiatów była mowa na Konwencie Powiatów Województwa Śląskiego. To jeden z tematów także ostatniego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Bielskiego. Starosta Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich praktycznie codziennie spotyka się w formule on-line z samorządowcami z bielskich gmin. Głównym tematem jest pomoc uciekinierom z Ukrainy.
– W związku mamy ponad 300 powiatów, w tym te przy granicy z Ukrainą. Tam jest już inny świat. Wielu uciekających przed wojną nie chce jechać dalej, bo wierzą że wkrótce będą mogli wrócić do domów… Samorządy przygraniczne przyjęły już po kilkanaście tysięcy uchodźców”- mówi starosta bielski, prezes ZPP.
ZPP monitoruje na bieżąco sytuację związaną z uchodźcami. Już pojawił się apel o wsparcie konkretnych samorządów. – Powiaty przygraniczne pomagają osobom, które po długiej podróży przekraczają granicę. Mają dla nich kanapki, herbatę, czy kawę, ciepły posiłek. Nie ma sensu wozić tego od nas, chodzi o to żeby wszystko było świeże- mówi starosta Andrzej Płonka. W związku z tym pojawił się pomysł wsparcia finansowego.
Na spotkaniu z wójtami i burmistrzami gmin powiatu bielskiego podkreślano, jak ważne jest by prowadzić bazę uchodźców przyjmowanych na naszym terenie. Każda gmina ma swojego koordynatora, który się tym zajmuje. –Jeśli będziemy wiedzieli, kogo i gdzie mamy łatwiej będzie ich objąć jakąkolwiek pomocą – mówi Beata Białka z wydziału zarządzania kryzysowego. Zarządzanie kryzysowe bielskiego starostwa uruchomiło magazyn w OSP Wilkowice. Jest on zapełniany przy współpracy z naszymi gminami. Wszystkie dary, które do niego trafią pojadą do wojewódzkiego magazynu w Lublińcu, a stamtąd na Ukrainę.
Na konwencie poruszano także problemy z wykupywaniem leków dla uchodźców, którzy nie mają prawa do refundacji oraz ewentualne możliwości legalnego ich zatrudnienia. – Wszyscy czekamy na specustawę, która ma rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, jakie mamy możliwości wsparcia cudzoziemców, którzy uciekli przed agresją Rosji - mówi Andrzej Płonka, prezes ZPP. Chodzi o regulacje dotyczące legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce, zapewniające im prawo do opieki medycznej, opieki społecznej, czy umożliwiające im zatrudnienie.
W województwie śląskim pomocą uchodźcom kieruje wojewoda. Przedstawiciele bielskiego powiatu: jego władz oraz zarządzania kryzysowego biorą udział w wideokonferencjach, które odbywają się praktycznie każdego wieczora.
M. Fritz