Wykaz nominowanych do nagrody 1999-2019
Nominowani oraz laureaci do nagrody londzina 1999 - 2019
Nominacje XXI edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina w roku 2019
Gmina Bestwina
ks. Cezary Dulka
Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku w katedrze na Wawelu z rąk ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Kapłańską służbę w Bestwinie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP pełni od 2007 roku, a od 2008 roku jest proboszczem. Tu doczekał się także tytułu kanonika. Rozmiłowany w sztukach pięknych dba, jak nikt do tej pory o wygląd i brzmienie kościoła. Dzięki jego staraniom bestwińska świątynia pięknieje, odkrywa blaski przeszłości, by nagle stać się zabytkiem o rzadko spotykanej randze. Jest miłośnikiem i znawcą sztuki i muzyki sakralnej. Od początku swojej posługi kapłańskiej szczególną uwagę przykłada do renowacji i konserwacji zabytków sakralnych. Dba o przywrócenie ich pierwotnego wyglądu zgodnie ze sztuką konserwatorską. W tym celu oprócz darczyńców jego zasługą jest pozyskiwanie znacznych funduszy zewnętrznych, głównie środków europejskich, ale także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Konserwatora Zabytków.
Do najważniejszych prac remontowych należą: renowacja organów, rozbudowanie chóru, renowacja i odmalowanie fasady kościoła, wieży kościelnej, odzyskanie dzwonu z 1504 roku „Króla Chwały” zaaprobowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej, zamontowanie nowego zegara na wieży kościelnej, renowacja zabytkowych krzyży na dolnym i górnym cmentarzu, wykonanie prac konserwatorskich w prezbiterium, w tym odsłonięcie i poddanie renowacji renesansowej płyty nagrobnej Myszkowskich – właścicieli Bestwiny, kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego Stanisława i jego żony Jadwigi z Tęczyńskich, renowacja drewnianego polichromowanego ołtarza z figurką patronki kościoła, odsłonięcie i rekonstrukcja późnorenesansowej polichromii z 1597 roku, odsłonięcie, zabezpieczenie i konserwacja techniczna i estetyczna czterech gotyckich okien, drenaż terenu wokół kościoła, wymiana posadzki i remont zakrystii wraz z dobudowaniem wiatrołapu.
Ksiądz ściśle współpracuje z Muzeum Regionalnym i Towarzystwem Miłośników Ziemi Bestwińskiej pełniąc często rolę przewodnika bądź prelegenta. Angażuje się także w wiele akcji charytatywnych, mocno współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym „razem”. Jest organizatorem i fundatorem nagród w konkursie organizowanym co roku na największą, najładniejszą i tradycyjną palmę wielkanocną. Nieoceniona jest jego pomoc i zaangażowanie w funkcjonowaniu grupy teatralnej przy parafii i chóru „Ave Maryja”, a także przy organizacji wydarzeń patriotycznych.
Do każdego mieszkańca podchodzi z otwartym sercem i artystyczną wrażliwością. Pozostaje w wielkiej przyjaźni i współpracy z wszystkim organizacjami i stowarzyszeniami działającymi w Bestwinie. Gościł także wiele znamienitych gości, arcyksięcia Leona Habsburga potomka dawnego właściciela Bestwiny oraz przedstawicieli z zaprzyjaźnionej parafii Mitterfirmiansreut w Bawarii.
Gmina Buczkowice
Maria Dobija
Przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 17 w Rybarzowicach, czterdzieści lat temu zainicjowała powstanie tej organizacji, po pięciu latach została jej przewodniczącą i funkcje tę pełni nieprzerwanie do chwili obecnej. Koło w Rybarzowicach pod jej kierownictwem liczy 164 członków i stało się największym podmiotem zrzeszającym emerytów w gminie Buczkowice. Pani Maria z wielkim poświęceniem i oddaniem organizuje i współorganizuje wiele przedsięwzięć dla "drugiej rodzinie" jak nazywa rybarzowickie Koło: spotkań, pielgrzymek, wycieczek, wyjazdów, wczasów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, kursów komputerowych, kulinarnych i decoupage. Życzliwa, otwarta na potrzeby drugiego człowieka, chętna do pracy, zawsze służy radą i pomocą, w szukaniu środków finansowych i pomocy rzeczowej dla swoich podopiecznych nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Na szczególną uwagę zasługuje jej działalność związana z organizowaniem od 16 lat spotkania z okazji Światowego Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych. Aktywnie współpracuje z Urzędem Gminy, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Szkołą Podstawową i Przedszkolem w Rybarzowicach, Kołem Gospodyń Wiejskich, Radą Solecką, Oddziałem Okręgowym Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bielsku – Białej.
W codziennym życiu musi mierzyć się z wieloma trudnościami z uwagi na swoją niepełnosprawność, mimo to znajduje czas i siły na to, by pomagać innym. Jej działania ukierunkowane są na poprawę jakości życia osób starszych i niepełnosprawnych, najbardziej zagrożonych wykluczeniem. Jej wielkim marzeniem jest lepsze traktowanie niepełnosprawnych przez społeczeństwo i niestrudzenie dąży do jego spełnienia. Odznaczona honorową odznaką "Za zasługi dla województwa bielskiego" i "Za zasługi dla województwa śląskiego".
Gmina Czechowice–Dziedzice
Barbara Bielaczyc
Nominowana ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Początkowo oprócz własnej działalności artystycznej pracowała jako wykładowca na kilku uczelniach oraz publikowała artykułu z pogranicza muzyki i antropologii kultury. Od roku 2000 skupiła się wyłącznie na działalności artystycznej w Czechowicach – Dziedzicach. W roku 2005 założyła Czechowicki Teatr Muzyczny Movimento początkowo zapraszając do udziału w spektaklach zawodowych muzyków, a jednocześnie kształcąc wokalnie i aktorsko młodzież, z którą od roku 2006 zaczęła organizować koncerty i wystawiać liczne spektakle musicalowe, operowe, operetkowe i dramaty. Od tego czasu wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli, które cieszyły się wielką popularnością. Zorganizowała setki koncertów, w tym wiele charytatywnych. Organizuje także koncerty umuzykalniające dla dzieci i młodzieży, angażuje się w upowszechnianie poezji, współorganizuje Krakowski Salon Poezji i Festiwal Poezji Słowiańskiej w Czechowicach – Dziedzicach. Jej uczniowie wygrywają liczne ogólnopolskie i międzynarodowe konkursy wokalne, a ona sama wielokrotnie była wyróżniania nagrodami specjalnymi dla nauczyciela śpiewu. Przygotowani przez nią młodzi ludzie dostają się na renomowane uczelnie muzyczne i artystyczne, wielu z nich występuje już w teatrach, operach, teatrach muzycznych. Organizuje także warsztaty artystyczne i kursy wokalne, do prowadzenia których zaprasza znakomitych artystów. Poprzez działalność artystyczną integruje społeczność lokalną i skutecznie buduje więzi międzypokoleniowe. Zainicjowała cykliczne festiwale muzyczno – teatralne np. Letni Festiwal Wokalo – Teatralny LEW, Śpiewajmy i Grajmy Mu – Festiwal Kolęd i Pastorałek, Jesienny Festiwal Muzyki Wokalnej Amo Cantare, w ramach którego w roku 2019 odbył się I Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Józefa Świdra w Czechowicach – Dziedzicach. Na temat jej działalności powstają artykuły i prace naukowe. Na swoim koncie ma także wiele nagród w dziedzinie kultury przyznanych przez Burmistrza Czechowic – Dziedzic i Starostę Bielskiego.
Gmina Jasienica
Maria Szubert
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Iłownicy. Prowadzi szkolny zespół muzyczny, pracując z miejscową uzdolnioną muzycznie młodzieżą. Uczy gry na powszechnie dostępnych instrumentach, fletach, dzwonkach, metalofonach i keydoardach. Zajęcia prowadzi nieprzerwanie od 33 lat z kolejnymi rocznikami młodzieży. Organizuje także Szkolne Konkursy Gwary. W 2015 roku założyła zespół "Szwarne Dziecka", który regularnie powiększa repertuar, uzupełnia też gromadzone stroje ludowe i coraz częściej występuje na imprezach szkolnych, środowiskowych, podczas akcji charytatywnych. Co roku zespół bierze udział w organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy Konkursie Kolęd i Pastorałek oraz w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych SAGA, zdobywając wysokie miejsca. Szkolny zespół pod przewodnictwem Marii Szubert wystąpił również na Śląskim Śpiewaniu w Koszęcinie. Maria Szubert kieruje także Zespołem Regionalnym "Jasieniczanka". Z zespołem, który w roku ubiegłym obchodził 30 -lecie istnienia, związana jest od chwili jego powstania – od 1988 roku, początkowo jako akordeonistka. W 2010 roku wraz z członkami kapeli zespołu założyła kwartet muzyczny. W 2014 roku objęła kierownictwo zespołu "Jasieniczanka". Zespół bierze udział w regionalnych przeglądach, w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w licznych konkursach. Do wielkich sukcesów "Jasieniczanki" należą przede wszystkim występy w corocznych Regionalnych Przeglądach Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanym w Koszęcinie przez Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Związek Górnośląski. W 2015 roku Zespół zdobył I miejsce, w 2016 główną nagrodę Grand Prix i statuetkę Szczyglika. W 2017 roku w Koszęcine "Jasieniczanka" pod kierownictwem Marii Szubert wywalczyła I miejsce w Europejskim Konkursie "Rozśpiewany Śląsk" , a w tym roku II miejsce na Śląskim Śpiewaniu.
Gmina Jaworze
Stanisław Hoczek
Emeryt, wieloletni nauczyciel matematyki w publicznej szkole w Jaworzu Średnim, nagradzany za doskonałe efekty pracy dydaktycznej i wychowawczej. Przewodnik górski, instruktor przewodnictwa oraz łucznictwa, współzałożyciel 25 -letniego już Uczniowskiego Klubu Sportowego "Dziesiątka". Opiekun dzieci i młodzieży rozwijających swoją pasję w ramach zajęć pozalekcyjnych i klubowych, jego zawodnicy zdobywali wielokrotnie najwyższe miejsca na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym tytuł mistrzów Polski w kategoriach od młodzika po juniora, medalistów Olimpiady Młodzieży, reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorów i w Pucharach Europy. Zawsze starał się znaleźć środki finansowe na zabezpieczenie uczestnictwa swoich podopiecznych w zawodach i turniejach, biorąc pod uwagę dobro dziecka. Cieszy się ogromnym szacunkiem i jest prawdziwym autorytetem dla pokoleń wychowanych przez niego w duchu idei pracy i poświęcenia. Jego życzliwy uśmiech, pogoda ducha i wrodzona skromność są dziś prawdziwym wzrem dla wszystkich, z którymi zetknął się w ramach pracy zawodowej i społecznej.
Gmina Kozy
Adam Hałat
Autor książek, podróżnik, z wykształcenia goeograf. W trakcie studiów brał udział w eksploracji i badaniach geomorfologicznych jednej z dziewiczych tatrzańskich jaskiń. Jego przygody podróżnicze w latach dojrzałych przybrały postać kolejnych, coraz dalszych wypraw po Skandynawii, w tym ekstremalne połowy ryb na wodach Morza Północnego, Norweskiego i Oceanu Arktycznego oraz polowania z aparatem fotograficznym na cuda podbiegunowej przyrody. Czas ten zaowocował pierwszą książką pt. "Z wędką za kołem polarnym". Teraz odkrywa i opisuje wojenne losy zapomnianych bohaterów. Efektem tych nowych fascynacji jest książka "Wojennymi śladami kapitana Tadeusza Wawerskiego" oceniona przez znawców historii lotnictwa wojskowego jako najlepsza w Polsce biografia lotnika bombowego. Kolejną publikację Adam Hałat pt." Miłość aż po grób" poświęcił niezwykłym losom Krzysztofa Grabowskiego – kozianina, arystokraty, lotnika dywizjonu bombowego 301, pierwszego Polaka, który przepłynął samotnie Atlantyk. Jego publikacje bazują na rzetelnych materiałach archiwalnych, są zilustrowane bogatym materiałem fotograficznym, wiarygodny kontekstem historycznym, a przede wszystkie są napisane językiem pasjonata, promują lokalną historię i uniwersalne wartości i postawy, a także pokazują trudne życiowe wybory indywidualnych opisywanych postaci. Adam Hałat, jak sam mówi, jest lokalnym patriotą, odkrywa i pogłębia historię Kóz i koziańskiej społeczności. Prowadzi wiele autorskich spotkań i prelekcji, podczas których w ekspresyjny sposób przedstawia bohaterów swoich książek. Jego fascynacje przejmują młodzi ludzie, w tym roku zaowocowało to namalowaniem muralu poświęconego Krzysztofowi Grabowskiemu na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach. Rzetelny w swoich działaniach, poprzez swoje pasje i działalność pisarską inspiruje nie tylko lokalną społeczność.
Gmina Porąbka
Zespół Regionalny "Porąbczanie"
Zespół działa w ramach struktur Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce. Od początku swego istnienia pełni funkcję kulturotwórczą.
Założycielami i pomysłodawcami Zespołu byli: Jadwiga Kołek nauczyciel muzyki, Teresa Wykręt prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej oddział w Porąbce, Barbara Caputa kierownik USC w Porąbce i ówczesny radny Rady Gminy działacz społeczny Krzysztof Pardela. Dzięki ich staraniom zorganizowano nabór do zespołu regionalnego ze szkół w Porąbce. Efekt rekrutacji był nadzwyczajny, zgłosiło się ponad 40 dzieci, dzięki czemu już w grudniu 1994 roku powstał oficjalnie Dziecięcy Zespół Regionalny. Pierwszym choreografem był Emil Bytom, kierownikiem muzycznym Stanisław Tomalik. Po pięciu miesiącach pracy zespół dał swój pierwszy koncert z okazji Dnia Matki 26 maja 1992 w Domu Kultury w Porąbce.
W 1994 roku Zespół otrzymał rekomendację Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która otworzyła drogę do występów zagranicznych. Wrzesień 2000 roku zapoczątkował nowy etap historii Zespołu Porąbczanie, choreografem został Władysław Koźbiał, a kierownikiem muzycznym Roman Pękala, który tę funkcję pełni do dzisiaj. Kolejna zmiana kierownictwa artystycznego nastąpiła w 2012 roku, kiedy funkcję choreografów objęli Anna Zasada – Główka i Rafał Główka. Od tego momentu skład Zespołu powiększył się znacznie i dzieci podzielono na dwie grupy wiekowe. W związku z ogromem pracy asystentką choreografów została Anna Stanek, która z Zespołem pracuje do dziś. Od 2015 roku choreografem była Anna Tomiak, a obecnie jest Barbara Gacek. W ostatnich latach Zespół zdobył wiele znaczących nagród i odznaczeń, m.in. Statuetkę Porąbczanina Roku, Srebrną Różę Nagrodę Gminy Porąbka, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Ślemieniu, I miejsce dla grupy młodzieżowej i II miejsce dla grupy dziecięcej w Polsko – Czeskich Spotkaniach Amatorskich Grup Artystycznych, I miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach, I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo w Kętach, II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespół Folklorystycznych w Polance Wielkiej. Zespół wiele koncertuje w kraju i zagranicą.
Wieloletnią już tradycją stał się udział Zespołu w wielu uroczystościach gminnych i kościelnych. Nowością od 2018 roku jest comiesięczny udział Zespołu i zadbanie o oprawę Mysz świętej w kościele parafialnym w Porąbce. Porąbczanie angażują się także w akcje społeczne np. „Mam folklor we krwi”, polegającej na oddawaniu krwi w stroju ludowym oraz upamiętnienie światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Członkostwo w Zespole nie tylko uczy miłości do swojej Małej Ojczyzny poprzez poznawanie dawnych tańców, pieśni, gwary, ale również rozwija talenty muzyczne, szczególnie młodych osób. Dba o kształtowanie wartościowych postaw społecznych, etycznych i duchowych.
Gmina Szczyrk
Jacek Żaba
Fotograf, autor publikacji, dziennikarz, od 20 lat nieprzerwanie redaktor naczelny "Gazety Szczyrkowskiej", zaangażowany w wiele przedsięwzięć w dziedzinie promocji, kultury i sportu, rzetelny w swojej pracy, nastawiony na propagowanie historii i tradycji Szczyrku oraz sąsiednich miejscowości. Jego dużą zasługą dla Szczyrku jest wydanie w tym roku wspaniałej publikacji – albumu o dawnych dziejach Szczyrku. Książka powstała kosztem kilku lat społecznej pracy Jacka Żaby, a lokalny miesięcznik "Gazeta Szczyrkowska" dzięki jego kierownictwu wydawany jest na najwyższym poziomie edytorskim i redakcyjnym raz cieszy się dużą popularnością.
Działacz Polskiego Związku Narciarskiego, obecnie prezes stowarzyszenia instruktorów i trenerów narciarstwa PZN, a wcześniej wiceprezes ds, szkolenia. Przez wiele lat pełnił funkcję szefa komisji szkół narciarskich, współautor programu nauczania narciarstwa. Prywatnie właściciel najstarszej w Polsce szkoły narciarskiej ""Śmig" w Szczyrku (50 lat tradycji).
Za swoją działalność odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Gmina Wilamowice
Bronisław Chrobak
Mieszkaniec Pisarzowic, emeryt, technik elektro – mechanik. W 1980 roku rozpoczął pracę społeczną, w spółdzielni Pracy "Bielsbud" w Bielsku – Białej był członkiem grupy, która zainicjowała utworzenie Zakładowej Komisji NSZZ Solidarność, od 1981 roku był jej przewodniczącym. Funkcję tę pełnił do ogłoszenia stanu wojennego. Po delegalizacji Solidarności kontynuował działalność społeczną poprzez udzielanie konkretnej pomocy rodzinom osób internowanych. Równocześnie zajmował się kolportowaniem w zakładach pracy ulotek i wydawnictw, które były znakiem sprzeciwy wobec działań ówczesnej władzy komunistycznej. Z tego powodu wielokrotnie zatrzymywany, prześladowany i przesłuchiwany w areszcie Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Bielsku – Białej oraz w w Komendzie Powiatowej MO w Żywcu, internowany i przetrzymywany w obozie dla internowanych w Zabrzu Zaborzu. Nigdy nie zgodził się na współpracę ze służbą bezpieczeństwa PRL ani też nie ujawnił żadnych informacji z działalności konspiracyjnej. Na mocy decyzji szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 26 stycznia 2018 roku Bronisław Chrobak uzyskał status osoby represjonowanej z powodów politycznych oraz odznakę honorową wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie. Po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 roku aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej do Sejmu prowadzonej przez Komitet Obywatelski na terenie gminy Wilamowice. W wyborach samorządowych w 1990 roku został wybrany radnym Rady Miejskiej w Wilamowicach, przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Od 1996 roku należy do Akcji Katolickiej w diecezji bielsko – żywieckiej. Zainicjował i przez wiele lat współorganizował cykliczne edycje Konkursu Pieśni Patriotycznej. Był także inicjatorem i współorganizatorem konkursu "Najpiękniejszy Ogród w Gminie Wilamowice", co przyczyniło się w znacznym stopniu do poprawy wizerunku gospodarstw w sołectwach. Swoją postawą zawsze przekazywał wartości społeczne i patriotyczne. Cechuje go otwartość, życzliwość i szacunek dla innych, a przy tym skromny, nie dążący do bycia w centrum, gotowy do niesienia pomocy i mający czas dla drugiego człowieka. Zawsze zainteresowany sprawami publicznymi, skuteczny mediator, umiejący udzielić fachowej porady, zwłaszcza w zakresie prowadzonych w gminie inwestycji. Cieszy się należytym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, dla wielu jego niezłomna postawa jest przykładem wzorowego społecznego i patriotycznego zachowania. Osobiście zaangażowany w przyznanie w 2018 roku przez gminę Wilamowice tytułu Honorowego Obywatela dla śp. Pułkownika WP Mariana Pilarskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku jego pamięci w Pisarzowicach podczas Gminnych Obchodów 100 -lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Gmina Wilkowice
Bożena Tobiasz
Związana z Wilkowicami od ponad 20 lat. Swoją pracą społeczną wspiera wszystkie inicjatywy, które służą mieszkańcom Małej Ojczyzny. Twierdzi, że świat może być lepszy, gdy służy się innym, a swoją radością i optymizmem dzieli się z innymi. Często pomaga innym, a swoją postawą jest wzorcem do naśladowania. Jej życiowe motto to słowa św. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”.
W swych działaniach społecznych, postawiła głównie na pracę
z młodzieżą. Jest też matką trojki dzieci, z których jest dumna. Pragnie, aby młode pokolenia zawsze były wierne tradycji, a w ich sercach prawidłowo ukształtowana miłość do naszej małej Ojczyzny, szacunek do rodziny i tych, którzy żyją wokół nas.
W 2003 roku Bożena Tobiasz została członkiem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
w Wilkowicach, a od 2007 roku jest jej prezesem. Jest również członkiem Zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W ramach działań w Akcji Katolickiej organizuje corocznie Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek na szczeblu parafialnym, a od trzech lat jest też odpowiedzialna za organizację Przeglądu w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Aktywnie współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk” w Bystrej, zwłaszcza przy organizacji Gminnego Koncertu Laureatów Pieśni Patriotycznej.
W sołectwie Wilkowice corocznie organizuje Konkurs Palm, który służy nie tylko podtrzymywaniu tradycji, ale też do integracji pokoleń.
Wyczulona na ludzkie nieszczęście chętnie służy pomocą innym, szczególnie osobom starszym, chorym lub potrzebującym stałej opieki. Z tej pomocy, jak mówi, czerpie siłę do dalszej pracy na rzecz innych.
Corocznie organizuje pielgrzymki, rajdy oraz inne uroczystości. Przez 4 lata pracowała w Radzie Sołeckiej Wilkowic.
Bożena Tobiasz należy również do Stowarzyszenia „Razem dla Wilkowic”. Przez dwie kadencje była wiceprezesem tego stowarzyszenia. W ramach działań stowarzyszenia przez wiele lat organizowane były między innymi biegi dla młodzieży oraz liczne kursy dla mieszkańców. Od ponad dziesięciu lat jest jedną z organizatorek gminnego dyktanda, które skierowane jest głównie do młodzieży. W 2003 roku w Wilkowicach utworzono Gminną Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Jako przewodnicząca Rady Rodziców członków w/w Orkiestry prowadziła dokumentację, dbała o sprawność instrumentów i wizerunek Orkiestry. Od 2005 roku zaczęła organizować wyjazdy dla Orkiestry, począwszy od Ukrainy, poprzez Litwę, Niemcy, Węgry. Corocznie dzięki staraniom Pani Bożeny Orkiestra wyjeżdża na warsztaty muzyczne, na których podnosi swój poziom. Dla członków Orkiestry jest po prostu ”mamą”. Warsztaty organizowane przez Panią Bożenę to nie tylko podnoszenie kwalifikacji, to również wskazywanie na wartości i dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny, organizowanie wycieczek do miejsc ważnych historycznie i jednocześnie ukazujących piękno naszego kraju. Dla młodzieży Pani Bożena jest wzorem jako wychowawca i opiekun pełen życzliwości wyrozumiałości i cierpliwości. Obecnie pełni funkcję opiekuna społecznego troszcząc się, aby w orkiestrze zawsze oprócz zadowolenia wszystko sprawnie działało. Prowadzi kroniki, zarówno Orkiestry Dętej jak i od kilu lat Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.