Nominowani oraz laureaci do nagrody Londzina 1999-2024
Nominowani do XXV edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina w 2024 roku:
GMINA BESTWINA - Stanisław Nycz
Sołtys Janowic, pełniący tę funkcję od dwóch kadencji. Oprócz tego już piątą kadencję zasiada w Radzie Gminy Bestwina. Jest wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach. Włącza się w działalność Gminnego Klubu Honorowych Dawców Krwi jako jego wiceprezes, sam będąc zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi.
Członek Rady Parafialnej przy parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach, aktywnie współpracuje także z Kołem Gospodyń Wiejskich w Janowicach. Przez wiele lat czynił starania o rozbudowę janowickiej szkoły podstawowej, co zaowocowało budową pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Także remont przedszkola i Domu Strażaka są m.in. pokłosiem wysiłku sołtysa i Rady Sołeckiej.
Wspólnie ze społecznością Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Janowicach, Stanisław Nycz włącza się w organizację Janowickiego Rajdu Rowerowego. Również dzięki m.in. jego inicjatywie w Janowicach co roku odbywają się „Janowickie Sianokosy” – turniej sołectw, gdzie sołtys Janowic pełni rolę gospodarza.
Jest osobą, która nie dba o zaszczyty i wyróżnienia. Entuzjasta pracy społecznej, który nigdy i nigdzie nie reklamuje swojej działalności, a to co robi, robi dla dobra swojej społeczności, nikomu nie odmawiając pomocy.
GMINA BUCZKOWICE - Szymon Baron
Mieszkaniec Buczkowic i wyjątkowy społecznik, działający w sferze turystyki górskiej, krajoznawstwa, ochrony środowiska i genealogii. Prezes i najmłodszy w historii członek honorowy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego - Oddział w Bielsku-Białej.
Reprezentował również bielsko-bialskie PTT we władzach centralnych tej organizacji.
W ramach działalności bielskiego oddziału organizuje rokrocznie kilkadziesiąt wycieczek w góry na terenie Polski, Czech i Słowacji, prowadząc wiele z nich jako przewodnik. Jest organizatorem wypraw trekkingowych w góry Europy.
Pomysłodawca, organizator i współorganizator cyklu warsztatów dla dzieci w ramach programu edukacyjnego „Przyjaciel Parku Narodowego” oraz akcji: „Sprzątamy Beskidy z PTT” i „Mieszkańcy dla Żylicy”, w ramach której dwa razy w roku odbywa się akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej bliskiego otoczenia.
Twórca Festiwalu Górskiego "U źródeł Białki" oraz niezwykle aktywny prelegent podczas licznych wykładów, konferencji i spotkań podróżniczych.
Inicjator tworzenia szkolnych kół PTT przy bielskim oddziale. Współpracuje z Fundacją Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia, gdzie organizuje i prowadzi wycieczki górskie dla dzieci z domów dziecka.
Redaktor miesięcznika Zarządu Głównego PTT w Krakowie „Co słychać?” oraz biuletynu informacyjnego bielskiego oddziału, autor kilkuset artykułów poświęconych turystyce i ochronie środowiska.
Zaangażowany w projekt „Genetyka” Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, do tej pory zindeksował ponad 20.000 wpisów.
Posiada liczne odznaczenia w tym m.in. Odznakę Honorową „Za Zasługi dla turystyki”, „Za Zasługi dla ochrony środowiska i klimatu” oraz dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w woj. śląskim”.
GMINA CZECHOWICE-DZIEDZICE - Andrzej Kobiela
Społecznik oddany sprawom mieszkańców. Sprawuje funkcję Przewodniczącego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie składa oferty na zadania publiczne i pozyskuje sponsorów na działalność tej organizacji. Udziela mieszkańcom gminy porad prawnych poprzez pomoc w pisaniu pozwów i wniosków urzędowych.
Jako wciąż bardzo aktywny senior corocznie organizuje liczne spotkania integracyjne oraz imprezy, które mają na celu kształtowanie postaw obywatelskich oraz zachowanie od zapomnienia miejscowych zwyczajów, obrządków, tańców i piosenek. Jest także założycielem i aktywnym członkiem Koła Emerytów w Ligocie.
Członek Komisji Rewizyjnej w Towarzystwie Przyjaciół Ligoty. Przyczynił się do powstania pracy pod tytułem „Dzieje kościoła i parafii pw. Opatrzności Bożej w Ligocie 1806 – 2006”, tworząc rozdziały „Dzieje parafii i historii Ligoty”. Należy do Chóru „Lutnia” w Ligocie.
Przez dwie kadencje był członkiem Rady Sołeckiej w Ligocie oraz radnym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Jako czynny członek OSP Ligota wyróżniony złotą odznaką Za Zasługi Dla Pożarnictwa.
Członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Inicjator powstania i zastępca przewodniczącego Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach. Chętnie udziela się w wolontariacie, gdzie pracuje na rzecz osób pokrzywdzonych przez los i chorych.
Posiada liczne odznaczenia w tym m.in. Złotą Odznakę Honorową w uznaniu wybitnych zasług dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz odznakę Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.
Jak sam mówi o sobie, żyje w myśl dewizy: "Trzeba żyć po to, by pomagać innym". Pozytywnie nastawiony do świata i ludzi, zaraża innych optymizmem i skłania do aktywności.
GMINA JASIENICA - Urszula Bujok
Jasieniczanka od pokoleń, nauczycielka, całe swoje życie zawodowe związała ze szkolnictwem i samorządem.
Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Gminy Jasienica oraz radnej Rady Powiatu w Bielsku-Białej. Zasiadała również w Społecznej Radzie bielskiego Szpitala Pediatrycznego.
Objęła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Grodźcu, w momencie gdy znajdowała się ona na granicy upadłości. Zainicjowała jej rozbudowę powołując Społeczny Komitet Remontu i Rozbudowy Szkoły, doprowadzając w ciągu kolejnych lat do budowy bardzo potrzebnej przewiązki do przyszłej sali gimnastycznej, z nowymi pomieszczeniami lekcyjnymi, a także nowej części z sanitariatami.
Po zmianie reformy oświaty w 1998 r. została powołana na dyrektora Gminnego Zespołu Szkół i Przedszkoli w Jasienicy, z misją utworzenia trzech gminnych gimnazjów i przekształcenia pozostałych 7 placówek w zespoły szkolno-przedszkolne.
Podczas jej pracy zawodowej, zwieńczonej w ostatnim czasie zasłużoną emeryturą, rozbudowane zostały szkoły w Jasienicy, Rudzicy, Wieszczętach, Świętoszówce i Międzyrzeczu Górnym, przygotowano plany kolejnych inwestycji – dla Wieszcząt, Iłownicy, Grodźca. Większość istniejących obiektów przeszła gruntowną modernizację, znacząco poprawiając warunki nauki dzieci i pracy nauczycieli. Powstały również przyszkolne obiekty sportowe, w tym 3 nowe sale gimnastyczne, 3 Orliki, 6 boisk przyszkolnych, place zabaw.
Pani Urszula, włączała się także jako współinicjatorka w lokalne inicjatywy, jak utworzenie miesięcznika samorządowego „Jasienica”, a potem Stowarzyszenia Promocji Szkoły i Rozwoju Gminy Jasienica.
GMINA JAWORZE - Koło Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Jaworzu
Koło Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Jaworzu istnieje już 70 lat i jest jedną z najdłużej działających organizacji społecznych na terenie gminy. Od 17 lat rolę przewodniczącej pełni w nim Danuta Mynarska. Aktualnie zrzesza 95 członkiń, w tym 16 członkiń honorowych.
Charakter i zakres działalności koła w dużej mierze uzależnione były od okresu, w którym członkinie musiały działać. Początkowo była to działalność głównie edukacyjna, z czasem zakres ten rozszerzał się.
Od zawsze panie aktywnie włączały się w realizację podejmowanych przez społeczeństwo zadań w czynie społecznym. Wiele serca członkinie jaworzańskiego KGW nr 1 włożyły w akcję odnowy tutejszego pomnika Józefa Piłsudskiego. Do teraz z wielką ofiarnością angażują się w różnego rodzaju akcje charytatywne, szczególnie na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Koło od lat organizuje szereg imprez zarówno dla swoich członkiń, jak i mieszkańców gminy i regionu. Pełnią kluczową rolę w życiu lokalnym, integrując mieszkańców i wzmacniając więzi społeczne. Na co dzień koło ściśle współpracuje z instytucjami oraz parafiami działającymi w gminie. Członkinie biorą czynny udział w uroczystościach religijnych, w tym w procesjach z okazji Bożego Ciała, prezentując się w tradycyjnych strojach regionalnych.
Panie nieustannie dążą do innowacji i poszukiwania nowych form działalności, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców.
Za swoją aktywność społeczną, ogromne zaangażowanie i działalność na rzecz lokalnej społeczności oraz promowanie gminy KGW nr 1 w Jaworzu zostało uhonorowane odznaczeniem „Za Zasługi dla Rozwoju Jaworza”.
GMINA KOZY - Wiesław Wróbel
Sportowiec, trener, prezes Stowarzyszenia Sportów Siłowych Benchpress Kozy. Wie jak osiągnąć sportowy sukces i jak zainspirować do tego innych.
Karierę sportową rozpoczął jako 18-latek dołączając do sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym Stal Bielsko-Biała. Podczas całej kariery ciężarowca był trzykrotnym mistrzem Śląska oraz mistrzem Polski juniorów w branżowej federacji „metalowców”, stanowił również tzw. „zaplecze” kadry narodowej.
Po zakończeniu kariery ciężarowej zdecydował się na starty w trójboju siłowym, otrzymując cztery medale mistrzostw Polski w wyciskaniu na ławce. Startował w sześciu federacjach na całym świecie: IPF, WPC, GPC, WUAP, WPA i XPC, gdzie zdobył łącznie na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy 143 medale, w tym 65 złotych. Wielokrotnie podbijał rekordy świata: przysiad – 241 kg, wyciskanie leżąc – 210 kg oraz martwy ciąg – 280 kg.
Obecnie startuje w kategorii masters i nadal odnosi znaczące sukcesy. Na koncie ma łącznie około 35 medali mistrzostw Europy i świata, np. w Graz (1997 r.), kolejne w Innsbrucku, Horn oraz w Atlancie (2011r.), Trnawie (2020 r.)
Związany z Centrum Sportowo-Widowiskowym w Kozach, gdzie jako instruktor prowadzi zajęcia na siłowni. Jego postawa, konsekwencja i starania zainspirowały wielu młodych ludzi do podjęcia aktywności fizycznej. Podopieczni trenowani przez pana Wiesława zdobywają liczne tytuły mistrzowskie na arenie międzynarodowej.
Wiesław Wróbel może poszczycić się także m. in. Odznaką Zasłużony dla Województwa Śląskiego oraz Złotą Odznaką Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Nominowany przez Młodzieżową Radę Gminy Kozy do tytułu „Osobowość Roku 2020” w Gminie Kozy. Posiada tytuł „Zasłużonego dla Gminy Kozy”.
GMINA PORĄBKA - Zbigniew Targosz
"Niestrudzony działacz z sercem dla każdego". Sołtys Porąbki od 2011 r., który doskonale sprawdza się w tej roli. Wspólnie z Radą Sołecką w Porąbce podejmuje wiele działań na rzecz rozwoju gospodarczego, kulturalnego i sportowego gminy.
Prezes LKS Zapora Porąbka, gdzie oprócz funkcji kierowniczej jest także trenerem grup młodzieżowych. W przeszłości sam był jednym z piłkarzy klubu, gdzie doszedł do IV Ligi Śląskiej.
Organizator wielu imprez sportowych, turniejów piłkarskich, przedsięwzięć rekreacyjnych. W 2017 r. jego aktywność, działalność i ogromne zaangażowanie w rozwój piłki nożnej zostało docenione przyznaniem Srebrnej Odznaki Honorowej Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Został także wyróżniony specjalnym medalem z okazji 100-lecia Podokręgu Piłki Nożnej w Bielsku-Białej.
Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Porąbki. Wspólnie z innymi działaczami tej organizacji podejmuje się szeregu cennych inicjatyw, w tym m.in. renowacji obiektów sakralnych, doposażenia Izby Regionalnej w Porąbce, a także wydania monografii Zespołu „Porąbczanie”.
Zaangażowany w organizację corocznej kwesty przy Cmentarzu Komunalnym w Porąbce w dniu 1 listopada, z której dochód przeznaczany jest na renowację nagrobków zabytkowych i osób zasłużonych.
Określany jako osoba niezwykle pomocna. Nie pozostaje obojętny na los innego człowieka, zawsze stara się spieszyć z pomocą lub dobrą radą. Doskonały mediator, otwarty na rozwiązywanie lokalnych problemów.
GMINA SZCZYRK - Dorota Caputa–Krzywoń
To uwielbiana w Szczyrku pedagog, trenerka, popularyzatorka sportów i rekreacji ruchowej.
W młodości uprawiała wyczynowo narciarstwo, była nawet członkiem kadry narodowej. Posiada tytuł mistrzyni Polski w slalomie do kombinacji, oraz wicemistrzyni kraju w zjeździe.
Pracowała w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Heleny Marusarzówny w Szczyrku jako nauczycielka w-f. W roku 1997 założyła tam UKS Szczyrk 1 – gdzie dzieci uczą się, a następnie rozwijają swoje umiejętności w pływaniu i narciarstwie.
Poza pracą trenerską zajmuje się pozyskiwaniem środków na działalność klubu, a wszystko to robi w czynie społecznym na zasadzie wolontariatu.
Zawodnicy UKS Szczyrk 1 startują w Śląskiej Narciarskiej Lidze Szkolnej, Beskidzkich Nadziejach, duże sukcesy odnoszą w Ogólnopolskich Spotkaniach UKS.
Głównym przesłaniem jej działalności jest stworzenie takich warunków, aby 100% dzieci w Szczyrku było zaangażowanych w sport amatorski, by nabywało umiejętności oraz nawyki prozdrowotne.
Za swoje działania otrzymała między innymi Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty i Odznakę Ministerstwa Sportu i Turystyki „ Za zasługi dla sportu”. Posiada tytuł „Szczyrkowianina Roku”.
GMINA WILAMOWICE - Marian Trela
Mieszkaniec Pisarzowic, Honorowy Obywatel Gminy Wilamowice, prezes LGD Ziemia Bielska, z wykształcenia ekonomista. Od 1994 r. do 2024 r. nieprzerwanie pełnił funkcję burmistrza gminy Wilamowice.
Cały okres jego kadencji obfitował w ogromną ilość cennych inicjatyw społecznych, kulturalnych, sportowych i gospodarczych, które pozytywnie wpłynęły na poprawę jakości życia mieszkańców.
Określany jako człowiek kompromisu, w czasie wieloletniej kadencji skoncentrował i zjednoczył wokół idei dobra gminy Wilamowice liczną grupę ludzi, którzy swoją pracą i zaangażowaniem wnieśli konkretny wkład w rozwój gminy.
Niezmiennie cieszy się szacunkiem u mieszkańców, będąc dla nich prawdziwym autorytetem.
Przyczynił się do ustanowienia św. abpa Józefa Bilczewskiego patronem miasta Wilamowice oraz rozpropagowania jego kultu.
Posiada liczne odznaczenia: Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego oraz nadany przez papieża Franciszka krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” – będący najwyższym odznaczeniem dla osób świeckich w Kościele.
GMINA WILKOWICE - Koło Gospodyń Wiejskich w Mesznej
Powstało w 1962 r. przy działającym wówczas Kółku Rolniczym. Obecnie meszniańskiemu kołu prężnie przewodniczy pani Agata Prochownik.
Członkinie koła przez cały czas działają aktywnie na rzecz lokalnej społeczności, by mieszkańcom żyło się lepiej, nowocześniej i wygodniej. Zwracają jednakże baczną uwagę, by nie pogubić po drodze tradycji i zwyczajów wyniesionych z rodzinnych domów, dążą do przekazania dorobku kulturowego młodym pokoleniom, a przy okazji same idą z duchem czasu, ucząc się życia w nowej rzeczywistości.
W trosce o zachowanie tradycji dawnej kuchni koło bierze udział w gminnych i powiatowych konkursach kulinarnych, by przekazać w ten sposób prostotę i wyjątkowość potraw regionalnych przyrządzanych na podstawie starych, niekiedy ustnie przekazywanych receptur.
Członkinie KGW w Mesznej organizują różnego rodzaju warsztaty: kulinarne i bożonarodzeniowe, szydełkowania, tworzenia ikon, bibułkarstwa, współorganizują spotkania dla dzieci, konkursy palm, kolęd i pastorałek. Pamiętają również o członkiniach samotnych, starszych i chorych. Współpracują ze szkołą, przedszkolem i wszystkimi organizacjami z terenu wsi i gminy.
KGW skupia kobiety w różnym wieku. Są bardzo chętne do pracy dla dobra lokalnej społeczności. Wszyscy w gminie wiedzą, że: "Nic bez nich we wsi nie może się wydarzyć".
__________________________________________________________________________________