Informacja dla osób niesłyszących lub słabosłyszących
Aby skutecznie komunikować się z naszym urzędem osoby niesłyszące lub słabosłyszące mogą:
- napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała,
- wysłać e-mail na adres: kancelaria@powiat.bielsko.pl,
- zadzwonić przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 33 813 69 00,
- spotkać się osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Piastowskiej 40, na parterze. Godziny przyjęć interesantów podane są na stronie internetowej urzędu.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 20), Starostwo zapewnia zainteresowanym bezpłatną pomoc tłumacza języka migowego przy załatwianiu spraw urzędowych.
W kontakcie z naszym Starostwem osoba niesłysząca lub słabosłysząca ma prawo do skorzystania z:
- usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN. Usługa ta jest realizowana na wniosek, który musi zostać przekazany do Starostwa co najmniej na 3 dni robocze przed planowaną wizytą (z wyłączeniem sytuacji nagłych). Możliwość realizacji wizyty uzależniona może być od ogólnych i bieżących zasad organizacji przyjęć klientów w Starostwie, zawartych w komunikatach na stronie internetowej urzędu.
Wniosek może zostać przesłany w następujący sposób: pisemnie na adres: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, ul. Piastowska 40, 43-300 Bielsko-Biała, mailem na adres e-mail: kancelaria@powiat.bielsko.pl.
W Biurze Obsługi Mieszkańca oraz w punkcie obsługi klienta Wydziału Geodezyjno – Kartograficznego zainstalowane są pętle indukcyjne. Dostępne są również pętle przenośne. Każdy ma możliwość zgłoszenia potrzeby skorzystania z pętli indukcyjnej.
Informacja dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu i osób starszych
Budynek przy ul. Piastowskiej 40, jest dostępny architektonicznie:
- Przed budynkiem, na parkingu od ul. Mieszka I wyznaczono 2 miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, oznakowane kolorem niebieskim.
- Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Mieszka I przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do wejścia prowadzi utwardzony ciąg komunikacyjny umożliwiający wjazd wózkiem.
- Drzwi wejściowe otwierane są automatycznie i umożliwiają bezkolizyjne wejście do budynku.
- Korytarze i pomieszczenia na wszystkich piętrach umożliwiają poruszanie się osobie na wózku.
- W budynku znajdują się dwie windy, z czego jedna z nich posiada gabaryty pozwalające na przewożenie osób poruszających się na wózku inwalidzkim wraz z opiekunem.
- Windy są dostosowane do przewozu osób z trudnościami w poruszaniu się (poręcze).
- Windy posiadają ekran z wyświetlanym aktualnym numerem piętra oraz wyposażone są w głosowe powiadamianie o piętrze, na którym zatrzymuje się winda.
- Wydział Komunikacji i Transportu (rejestracja pojazdów) oraz Wydział Geodezyjno – Kartograficzny (zespół ds. katastru) znajdujące się na parterze budynku Starostwa są wyposażone w numeratory kolejkowe, które dostępne są na wysokości umożliwiającej osobie na wózku do swobodnego wyboru tematu obsługi oraz pobrania numeru. Obsługiwane numery przywoływane są dźwiękowo, a także wyświetlane są na monitorach. Ze względu na wysokie okienka rejestracji pojazdu po wywołaniu numerka kolejkowego osoby niepełnosprawnej jej obsługa może odbyć się w wyznaczonym pomieszczeniu.
- W budynku na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu poruszających się na wózku inwalidzkim. Zlokalizowana jest za Wydziałem Komunikacji i Transportu, po lewej stronie.
Informacja dla osób niewidzących lub słabowidzących:
- Szklane drzwi wejściowe do budynku przystosowane są dla osób słabowidzących – posiadają oznakowanie poziomymi pasami o jednolitej barwie.
- Do budynku można wchodzić z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- Budynek wyposażony jest w pasy uwagi i ścieżki prowadzące:
- na parterze – od wejścia głównego do tyflomapy oraz do windy,
- na IV piętrze – od windy do Polskiego Związku Niewidomych oraz do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów.
- Przy wejściu oraz na korytarzach uruchomiono system nawigacyjno – informacyjny TUTUPOINT prowadzący do tyflomap na parterze i każdym piętrze.
- Plan tyflograficzny na każdym piętrze zawiera legendę ze spisem pomieszczeń oraz odwzorowanie mapy piętra wraz z numerami poszczególnych biur. Tyflomapa opisana jest alfabetem Braille’a.
- Tyflomapa na parterze jest dodatkowo udźwiękowiona i znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego – naprzeciwko portierni. Wyposażona jest w słuchawkę z pętlą indukcyjną i zawiera mapę parteru oraz informację wizualną i głosową, jakie biura znajdują się na poszczególnych piętrach.
- Wydział Komunikacji i Transportu (rejestracja pojazdów, Prawa jazdy) oraz punkt obsługi klienta Wydziału Geodezyjno – Kartograficznego znajdujące się na parterze budynku Starostwa wyposażone są w numery kolejkowe. Osoba niewidoma może wezwać obsługę za pomocą przycisku oznaczonego w alfabecie Braille’a.
- Windy posiadają ekran z wyświetlanym numerem piętra. Numery pięter w windzie oznaczone są alfabetem Braille’a. Sygnał dźwiękowy informuje o numerze piętra, na którym winda się zatrzymuje.
- Za pomocą pasów uwagi wyróżniono początek i koniec biegu schodów.
- Kluczowe pomieszczenia zostały wyposażone w znajdującą się nad klamką tabliczkę informującą o numerze biura wypukłym napisem oraz alfabetem Braille’a.
Powiatowa Społeczna Rada Do Spraw Osób Niepełnosprawnych:
Przy Staroście Bielskim działa Powiatowa Społeczna Rada Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Do głównych zadań Rady należy:
- inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- realizacja praw osób niepełnosprawnych,
- opiniowanie oraz ocena realizacji projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
- współpraca z organami powiatu i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Powiatowa Społeczna Rada Do Spraw Osób Niepełnosprawnych
ul. Piastowska 40
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/81-36-932
e-mail: rada.niepelnosprawni@powiat.bielsko.pl
Materiały
Tekst łatwy do czytania (PDF, 764 KB)
Tekst odczytywany maszynowo (DOC, 21 KB)