To było wyjątkowe popołudnie. Wszystko za sprawą podniosłego nastroju, niezwykłego i urzekającego miejsca w Muzeum Historycznym w Bielsku – Białej czyli zachwycającego atrium, kolorowych strojów, subtelnej muzyki , która łagodzi obyczaje i koi zmysły oraz wyśmienitych humorów i uśmiechów wszystkich uczestników, doceniających możliwość wspólnego spędzania czasu i wspólnych rozmów, po trwającej prawie dwa lata pandemii. A to sprawiło, że tegoroczne spotkanie z twórcami i animatorami kultury zapisze się w historii powiatu jako wydarzenie niezwykłe i nadzwyczaj udane.
Spotkanie wzbogaciły dwie imponujące wystawy: niezwykle barwnych obrazów Floriana Kohuta i różnorodnych publikacji Juliusza Wątroby. Obie wystawy dodały temu wydarzeniu cennych wartości poznawczych, a nawet tajemniczości i magii sztuki, która stale zachwyca i podnosi na duchu.
Przed publicznością wystąpił zespół smyczkowy Beskid Quartet z repertuarem będącym swoistą podróżą muzyczną oraz urocza harfistka Marta Sandurska, której gra na rzadkim instrumencie wszystkich zachwyciła. Spotkanie prowadziła z niezwykłym wdziękiem i gracją Aneta Legierska.
Starosta bielski Andrzej Płonka witając gości nawiązał do bardzo trudnej sytuacji w Ukrainie i wcześniejszej pandemii. - Cieszę się tym bardziej, że spotykamy się po dwuletniej przerwie spowodowanej Covidem, a tych kontaktów interpersonalnych bardzo, ale to bardzo nam brakowało. Przecież kultura to kontakt z drugim człowiekiem, to relacje na linii twórca – odbiorca. Podczas pandemii siedząc w domach, jeszcze bardziej zdaliśmy sobie sprawę, jak ubogie byłoby nasze życie bez artystycznej twórczości. Jak uczy doświadczenie, kultura zawsze odczuwa kryzysy. Ale też to ona pomaga ludziom przetrwać najtrudniejsze chwile. Bo budując silne relacje między ludźmi, uczy odnajdywać w nich radość. Pandemia, podobnie jak klęski żywiołowe, może w skrajnych przypadkach bezpowrotnie zniszczyć także ekosystemy kultury. Pamiętamy że w czasach kryzysu czy recesji to kultura pierwsza jest do wygaszenia, a niestety jako ostatnia do wybudzenia. Jestem przekonany, że takie spotkanie jak to dzisiejsze pokazuje, że kultura w naszym powiecie jest już skutecznie wybudzona.
Wyróżnienia twórców i animatorów kultury rozpoczęto od wręczenia przez wicewojewodę Jana Chrząszcza w asyście starosty bielskiego Andrzeja Płonki - Dyplomów Honorowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyplomy otrzymali: Florian Kohut - (uznany artysta plastyk, malarz, który w tym roku obchodzi 55 lat pracy twórczej oraz 30-lecie działalności galerii autorskiej. Ma własny, rozpoznawalny przez kolekcjonerów styl- niektórzy mówią nawet o Kohutowskim realizmie magicznym). Juliusz Wątroba (w tym roku obchodzi 50 lat pracy twórczej, to uznany poeta, prozaik, satyryk, kabareciarz, członek kabaretu TON, założyciel i autor kabaretu FANaberie, autor 53 książek, kilku musicali, spektakli, programów kabaretowych, tekstów pieśni i piosenek, felietonów).
Dyplom Ministra i Kultury Dziedzictwa Narodowego otrzymali także: Zespół Wokalno-Taneczny „Zasolanie” (zarejestrowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach, od roku 2001, aż do dnia dzisiejszego zespół działa pod kierownictwem Lidii Dziubek. Wswej 35-letniej historii zespół otrzymał wiele nagród, wyróżnień za pracę na rzecz ocalenia od zapomnienia niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu), Towarzystwo Społeczno – Kulturalne „Zagroda” w Buczkowicach – (stowarzyszeniepowstało w 1989 roku, jego pomysłodawcą był Józef Stec, a wieloletnim prezesem Jerzy Foltyniak, To zdecydowanie jedna z najprężniej działających organizacji w gminie Buczkowice, która podejmuje działania w zakresie organizacji wydarzeń społeczno-kulturalnych i sportowych, ochrony zabytków, dokumentowania historii gminy oraz wybitnych jej mieszkańców, organizacji czasu wolnego i edukacji regionalnej dzieci i młodzieży) i Zespół Regionalny „Porąbczanie” (działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce, od 2018 roku funkcję choreografa pełni Barbara Gacek, kierownikiem muzycznym niezmiennie od 2000 roku jest Roman Pękala, zaś asystentką - Anna Stanek. Zespół zdobył wiele znaczących nagród i odznaczeń, uczy miłości do swojej Małej Ojczyzny i dba o kształtowanie wartościowych postaw społecznych, etycznych.
Na spotkaniu starosta bielski Andrzej Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski uhonorowali twórców i animatorów kultury :
Dorotę Kóska-Beniowską - od 20 lat nauczycielkę w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kaniowie, która od początku swojej pracy w szkole współpracuje z gminnymi instytucjami kultury, aktywnie współuczestnicząc w realizacji różnych inicjatyw kulturalnych, współzałożycielkę i prowadzącą zespół ,,Promyki’ działający przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Kaniowie, organizatorkę warsztatów artystycznych, koncertów, pikników dla dzieci i przedstawień charytatywnych.
Ireneusza Stanclika - prezesa Regionalnego Zespołu Pieśni I Tańca "Bestwina", miłośnikaa i propagatora kultury ludowej regionu, współorganizatora licznych imprez, popularyzującego tradycje i folklor lachów bestwińskich oraz działalność na rzecz RZPiT Bestwina.
Katarzynę Bator-Sromek – pedagoga tańca, prowadzącą zespół J-J, który wielokrotnie został nagrodzony na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jako trenerka pole dance zdobyła m.in. Mistrzostwo Polski International Pole Sport Federation.
Natalię Firlej – znakomitą pianistkę – kameralistkę, kierownika muzycznego w Czechowickim Teatrze Muzycznym Movimento, współtwórczynię wielu spektakli, zasłużoną dla rozwoju edukacji muzycznej w gminie Czechowice-Dziedzice.
Zuzannę Kłaptocz - wybitnie utalentowaną śpiewaczkę, od lat związaną z Czechowickim Teatrem Muzycznym „Movimento”, występuje w wielu koncertach, wyróżniona za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej.
Małgorzatę Koniorczyk - animatorkę kultury w gminie Jaworze, działaczkę społeczną, zapaloną twórczynię rękodzieła, autorkę zdjęć m.in. do przewodnika „Szlakiem pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali” Andrzeja Śliwki organizatorkę warsztatów plastycznych i zajęć z rękodzieła. propagatorkę recyklingu i stylu życia Zero Waste, miłośniczkę i obrończynię zwierząt, udzielającą się w organizacjach niosących pomoc braciom mniejszym.
Małgorzatę Kobiela-Gryczkę - od wielu lat aktywnie zaangażowaną w pracę na rzecz Towarzystwa Miłośników Jaworza, współorganizatorkę spotkań i wernisaży w Galerii pod Groniem, działającą w zespole redakcyjnym towarzystwa.
Agnieszkę Loska - od 28 lat uczy sztuk plastycznych dzieci, młodzież i dorosłych współpracując z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury i stowarzyszeniami artystycznymi, na skraju bukowego lasu w Mazańcowicach prowadzi autorską „Pracownię za Buczyną”, gdzie tworzy niezwykłą ceramikę artystyczną oraz biżuterię z brązu i porcelany inspirowaną naturą.
Monikę Zawadzką-Adamiak - mieszkankę Międzyrzecza Górnego, jej działania artystyczne skupiają się wokół malarstwa, rysunku, fotografii oraz oryginalnych połączeń sztuk wizualnych, a w ostatnim czasie również poezji i prozy. Od wielu lat edukuje dzieci, młodzież i dorosłych w zakresie sztuk plastycznych, fotografii oraz wiedzy o kulturze, jest autorką ilustracji do książek.
Daniela Wysockiego - muzyka, organizatora, przedsiębiorcę, realizatora dźwięku i światła, menegera i basistę zespołu The Djangos, współwłaściciela agencji artystycznej ART - strefa. Pomaga szkole muzycznej w Republice Środkowoafrykańskiej prowadzonej przez brata Benedykta Paczkę.
Dariusza Fludera – rzeźbiarza, który za tworzywo wybrał metal, ale nie gardzi akwarelą i ceramiką, tworzy od 1994 roku doprowadzając swój warsztat do perfekcji, jest też autorem licznych statuetek m.in.: Osobowość Gminy Kozy i Omnibus wręczane w Gminie Kozy jako nagrody. W scenerii koziańskiego kamieniołomu ulokował monumentalną rzeźbę Terranus, która stała się strażnikiem tego miejsca, a w centrum Kóz ulokował dwie stalowe, błyszczące, ekspresyjne kozy.
Roberta Górę – aktora,animatora kultury, inicjatora wielu projektów teatralnych i prowadzącego warsztaty teatralne, inicjatora jednego z projektów w ramach programu „Dom kultury+ inicjatywy lokalne” realizowanego w Kozach. Zainicjował powstanie stowarzyszenia Kojzki Kolektyw Artystyczny. Współrealizuje projekt budowy zadaszenia scenicznego nad tarasem Pałacu Czeczów w Kozach tworząc przestrzeń dla działań kulturalnych.
Łukasza Holę – muzyka,tancerza, instruktora, od 2006 roku członka Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wilkowicach, założyciela dwóch grup tanecznych w Gminnym Ośrodku Kultury "Promyk". Napisał i zrealizował projekt „Powrót do przeszłości” w Izbie Regionalnej „Stara Stolarnia”, którego celem było zachowanie dziedzictwa lokalnego gminy Wilkowice.
Małgorzatę Wieczorek - działaczkę społeczną, organizatorkę imprez kulturalnych, inicjatorkę przedsięwzięć na rzecz ocalenia od zapomnienia zabytków na terenie gminy, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bystrej, które otrzymało złoty medal opiekuna miejsc pamięci narodowej od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Wykorzystując aktywnie czas pandemii Towarzystwo wydało w 2020 r. ,,Protokoły Rady Gminy Bystra 1886-1918" i w 2021 r. II tom ,,Protokoły Rady Gminy Bystra 1919-1936".
Zofię Ciapałę – mieszkankę Bystrej, poetkę, artystkę i twórczynię rękodzieła. Ulubionym tematem jej poezji jest przyroda, jej piękno, siła, przemiany wynikające z upływu czasu, w W zeszłym roku obchodziła jubileusz 30 - lecia pracy twórczej z okazji którego wydała tomik „Poezja nie ma granic".
Kingę Bibę –instruktorkę tańca, trenerkę zespołu Mażoretek „NEMEZIS” działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach. Jej podopiezne osiągają znaczące sukcesy, m.in. trzykrotny tutuł Mistrza Polski w buławie. Wyróżniona za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju artystycznego młodego pokolenia.
Magdalena Chrobak – instruktorkę i pracownika Gminnego Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach, będącego filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach. Aktywnie bierze udział w poszerzaniu oferty kulturalnej Pisarzowic. Prowadzi własne grupy zajęciowe i warsztaty z makramy, szycia dla dzieci i dorosłych,
Małgorzatę Filary-Furowicz - etnologa, muzyka i pasjonatkę folkloru, związaną zawodowo między innymi ze Szczyrkowskim Centrum Kultury. Swoje serce oddała uczeniu dzieci i młodzieży gry na skrzypcach w manierze tradycyjnej oraz szkoli instruktorów w Fundacji Braci Golec, jest kierownikiem artystycznym w Zespole Regionalnym "Ondraszek" ze Szczyrku.
Katarzynę Bator - szczyrkowiankę, pianistkę, od 2014 r. wraz z rodzicami prowadzi galerię sztuki Bator Art Gallery w Szczyrku, nadając jej międzynarodowy charakter oraz działając na rzecz polskiej sztuki zagranicą. Jest prezesem Stowarzyszenia Nowej Kultury „OBOK”, inicjatorką europejskiego projektu Międzynarodowego Spotkania ze Sztuką "One Art", obejmującego 13 wydarzeń kulturalnych, zakończonego Międzynarodowym Plenerem Malarskim w Szczyrku.
Jacka Żabę – mieszkańca Szczyrku, fotografa, pasjonata historii lokalnej, od 20 lat redaktora naczelnego "Gazety Szczyrkowskiej", gdzie zawsze rzetelną informację łączył z zapisywaniem kolejnych kart dziejów miejscowości położonej między Skrzycznem a Klimczokiem, autora albumów historycznych m.in. "Wędrówka do dawnego Szczyrku", "Skrzyczne - góra wspomnień".
Artura Pękalę – muzyka, od prawie 20 lat związanego z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Porąbce, instruktora muzycznego. Swoją działalność opiera głównie na nauce na instrumentach klawiszowych, perkusyjnych. Jest zaangażowanym opiekunem zespołów muzycznych, a jego wychowankowie osiągają liczne sukcesy w konkursach wokalnych.
Martę Targosz - instruktorkę, animatorkę kultury, prowadząca warsztaty plastyczne i ruchowe. Pełni funkcję Instruktora Działalności Podstawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce, prowadzi kreatywne zajęcia ruchowe oraz plastyczne z dziećmi w świetlicy kulturalnej. Jest osobą otwartą, prospołeczną, otwartą na ludzkie problemy, czego przykładem jest wielka działalność charytatywna m. in na rzecz Szlachetnej Paczki, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacji Onkologicznej „Rakiety” oraz Paczka na Gwiazdkę czy Super Paka dla dzieciaka.
Teresę Dziemińską – kierownika Działu Informacyjno-Bibliograficznego i Zbiorów Regionalnych w Książnicy Beskidzkiej. prowadzi Czytelnię Regionalną, w której są gromadzone i udostępnianie różnorodne materiały biblioteczne dotyczące naszego regionu, Wyróżniona za działalność w zakresie upowszechniania literatury, wiedzy o regionie i promocji czytelnictwa wśród mieszkańców powiatu bielskiego
Szczególne podziękowania skierowano do Kapituły Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina: przewodniczącej Aliny Świeży – Sobel, sekretarza Bogdana Kocurka i członków: prof. Anny Węgrzyniak, Danuty Kożusznik i księdza kanonika Ignacego Czadera.
Dziękowano także za współorganizację w roku 2021 wydarzeń kulturalnych. Podziękowania odebrali: Marek Małecki dyrektor Domu Kultury w Kozach za profesjonalną współpracę podczas „Święta Powiatu Bielskiego” w Kozach i Jan Kos prezes Towarzystwa PrzyjaciółPorąbki za bardzo dobrą organizację XVI Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych w Porąbce, połączonego z jubileuszem 20-lecia działalności Towarzystwa.
Na zakończenie naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego Magdalena Więzik dziękowała dyrektorowi Muzeum Historycznego w Bielsku – Białej Markowi Matlakowi za użyczenie na spotkanie wspaniałego obiektu i pomoc w jego przygotowaniu.
Najlepszym podsumowaniem tego wydarzenia są słowa starosty A. Płonki, skierowane wczoraj do wszystkich nagrodzonych i zaproszonych gości: - Bez wątpienia kultura jest kluczem do otwierania naszej wyobraźni, dzięki niej stajemy się bogatsi w doznania. To właśnie wy tu dzisiaj obecni – twórcy i animatorzy kultury, pisarze, malarze, kompozytorzy, nauczyciele tańca, dokumentaliści lokalnej tradycji i folkloru, rękodzielnicy, prowadzący warsztaty artystyczne - tworząc różne dzieła i wydarzenia sprawiacie, że my – ich odbiorcy, zagonieni w codziennej często trudnej rzeczywistości, możemy się zatrzymać na chwilę wytchnienia i zadumy. Możemy przez chwilę poczuć się – tak po prostu - lepszymi, wiedząc, że kultura to budowanie wartości, dla których warto żyć.
A. Macher