- Uprawianie sportu ma na celu nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej i zdrowia, ale również budowanie więzi przyjaźni i wzmacnianie rozwoju duchowego . Sport daje nadzieję na odnowę moralną ludzi. W nowoczesnym społeczeństwie pełni również funkcję integracji społecznej, jest ważnym czynnikiem do włączenia młodych ludzi w życie publiczne. Reasumując greckie kalos kagathos czyli piękno i dobro staje się podstawą wychowania przez sport, ideałem, według którego człowiek może wypracować w sobie respektowanie obowiązujących zasad, panowanie nad sobą, roztropność, wytrwałość i odwagę. - Tymi słowami starosta bielski Andrzej Płonka otworzył 8 kwietnia spotkanie z przedstawicielami środowiska sportowego powiatu bielskiego. Po raz pierwszy w dwudziestotrzyletniej historii powiatu wydarzenie to miało miejsce nie w sali sesyjnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku – Białej, ale w Buczkowicach w nowoczesnym obiekcie sportowym w Szkole Mistrzostwa Sportowego Szczyrk.
Uroczyste wręczanie nagród i upominków rozpoczęło się od zaakcentowania pięknego jubileuszu 100-lecia klubu MRKS Czechowice – Dziedzice. Miejsko – Robotniczy Klub Sportowy Czechowice – Dziedzice powstał w 1921 roku, występował pod różnymi nazwami, jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w Czechowicach – Dziedzicach. Kojarzony jest przede wszystkim z piłką nożną, ale trenowali tu kiedyś hokeiści, lekkoatleci, łucznicy czy siatkarze. W stuletniej historii klubu największe sukcesy odnosili jednak zawodnicy sekcji kartingowej.
Drugim ważnym momentem spotkania był jubileusz 60-lecia związków z kajakarstwem prezes UKS SET Kaniów pani Haliny Błaszkiewicz. Jubilatka to wieloletnia zawodniczka, trenerka, koordynatorka kadr wojewódzkich kajakarstwa i kajak polo na Śląsku. Jest sekretarzem Zarządu Śląskiej Federacji Sportu oraz członkiem zarządu i sekretarzem Śląskiego Związku Kajakowego. Z UKS Set Kaniów związana od 1997 roku, funkcję prezesa zarządu tego klubu pełni już 8 kadencji od 2005 roku.
Starosta bielski A.Płonka i przewodniczący Rady Powiatu Jan Borowski nagrodzili 63 wiodących zawodników z różnych dyscyplin: lekkoatletyki, judo, badmintona, kajakarstwa, kajak – polo, kulturystyki, akrobatyki, piłki ręcznej, narciarstwa – skoki i kombinacja norweska, narciarstwa biegowego i narciarstwa alpejskiego.
Lista wyróżnień Spotkanie środowiska sportowego powiatu bielskiego
Serdecznie dziękowano trenerom, działaczom sportowym, przedstawicielom samorządów lokalnych za wspieranie sportu w swoich gminach, a także Powiatowemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu - organizatorowi igrzysk młodzieży szkolnej. Szczególne gratulacje skierowano na ręce Jarosława Koniora dyrektora SMS Szczyrk w Buczkowicach dla wszystkich nauczycieli i trenerów, którzy pomagają uczniom łączyć zajęcia treningowe z nauką i przyczyniają się do ich wybitnych osiągnięć i sukcesów. Ta wyjątkowa placówka na przestrzeni lat wychowała wielu znakomitych sportowców, jest prawdziwą kuźnią talentów, 16 absolwentów tej szkoły to olimpijczycy, a na tegoroczną olimpiadę do Chin powołanych było 11 absolwentów tej szkoły, w tym 7 debiutantów.
Rok 2021 był rokiem olimpijskim i dla środowiska sportowego niezwykle udanym. Justyna Iskrzycka, mieszkanka Dankowic sięgnęła po brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio w kajakarstwie na dystansie 500 metrów. Wychowanek klubu MKS Mateusz Borgieł zdobył złoty medal w Mistrzostwach Europy w maratonie kajakowym w Moskwie. W Rankingu Systemu Sportu Młodzieżowego nasz powiat zajął prestiżowe 4 miejscu w województwie śląskim, a 27 w kraju na 370 powiatów. Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku najwyżej sklasyfikowanym klubem w powiecie bielskim w rankingu "Systemu Sportu Młodzieżowego 2021", prowadzonym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, okazał się Miejski Klub Sportowy Czechowice- Dziedzice. Puchar dla klubu odebrał prezes Bartłomiej Żaczek.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wilkowicach Marek Kubica wraz z przedstawicielem Zarządu Klubu GLKS Wilkowice Dariuszem Kanikiem przekazali władzom powiatu bielskiego, a w szczególności staroście bielskiemu serdeczne podziękowania za wspieranie i popularyzację sportu w gminie Wilkowice.
Na spotkaniu podkreślano, że dobrze zaczął się też rok bieżący. Często goszczący na spotkaniach środowiska sportowego w powiecie wychowanek LKS Klimczok Bystra Jan Habdas, uczeń III klasy Liceum w SMS- ie zdobył dwa srebrne medale na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Lahti.
Uroczystość niezwykle wzbogaciła interesująca, historyczna wystawa przygotowana przez działacza sportowego i nauczyciela Krzysztofa Nikla oraz Beskidzką Radę Olimpijską pod przewodnictwem prezesa Tadeusza Pilarza.
Artystycznych doznań dostarczyli: kapela góralska "Watra" ze Szczyrku oraz dzieci z Klubu Sportowego "RootArt. Kozy", który założyła Agnieszka Skoczylas – Rzepecka. W ramach klubu funkcjonuje 8 grup wiekowych, w tym 3 reprezentacyjne. Klub pod kierunkiem instruktora Sary Handzlik może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami, w tym sukcesami na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Inspiracje. Wielkim przeżyciem dla całego klubu był udział Jakuba Rzepeckiego w programie "You can dance - Nowa Generacja", w którym Jakub zakwalifikował się do półfinału programu. Na spotkaniu mogliśmy osobiście podziwiać taneczny talent Jakuba.
Udane, sympatyczne i dobrze zorganizowane spotkanie uświetnili swoją obecnością posłowie Przemysław Drabek i Mirosław Suchoń oraz Apoloniusz Tajner prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom, trenerom, działaczom sportowym. Jesteście naszą chlubą i dumą, dzięki Wam o naszym powiecie jest głośno w kraju i poza jego granicami.
A. Macher