O tym, że w życiu warto mieć jakieś pasje, chyba nie trzeba nikomu specjalnie przypominać. Wiedzą to również doskonale dzieci i młodzież, zrzeszone w amatorskich zespołach artystycznych działających na terenie powiatu bielskiego, które wzięły udział w XXII edycji Spotkań Amatorskich Grup Artystycznych SAGA "2022, odbywających się tradycyjnie w sali widowiskowej Domu Kultury w Kozach. Ich organizatorem jest Wydział Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki na czele wraz z naczelnikiem Magdaleną Więzik.
Pierwszego dnia przeglądu na scenie zaprezentowały się zespoły teatralne oraz taneczne. Łącznie wystąpiło ponad 200 uczestników z 14 zespołów, reprezentujących różne placówki kulturalno-oświatowe. Występy młodych artystów oceniało profesjonalne jury, które pracowało w składzie:
Halina Kubisz Muła – przewodnicząca jury, emerytowana wieloletnia instruktorka amatorskiego ruchu artystycznego,
Elżbieta Barwicka-Picheta – tancerz,pedagog i choreograf,
Jerzy Waligóra – tancerz, choreograf,
Mateusz Wojtasiński - tancerz, choreograf, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Jury po obejrzeniu wszystkich prezentacji postanowiło wyłonić następujących laureatów:
w kategorii zespołów teatralnych:
1 miejsce otrzymał Zespół teatralny "Dionizos" ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Kalnej (opiekun: Elżbieta Tajstra, Renata Jakubiec).
2 miejsce otrzymała Grupa Teatralna "ZwT" z Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach (opiekun: Ewelina Jakubiec-Piznal).
3 miejsce otrzymał Dziecięcy Teatrzyk Lalkowy "Wiluś" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wilamowicach (opiekun: Jolanta Nycz).
w kategorii zespołów tanecznych:
1 miejsce otrzymał Zespół "RootArt" - taniec współczesny ze Studia Tańca "RootArt" (opiekun: Sara Handzlik).
2 miejsce ex aequo otrzymał Zespół taneczny Mażoretki "Mini Gracja z Popp ART. w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun: Teresa Nycz),
2 miejsce ex aequo otrzymał Zespół "RootArt Junior" - modern jazz ze Studia Tańca "RootArt" (opiekun: Sara Handzlik).
3 miejsce otrzymał Zespół Tańca Współczesnego "Etiuda" z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze (opiekun: Marcelina Suława).
Przyznano także następujące wyróżnienia, które zdobyli:
- Zespół "RootArt Mini" - modern jazz ze Studia Tańca "RootArt" w Kozach (opiekun: Sara Handzlik),
- Zespół taneczny "Mała Etiuda" z Ośrodka Promocji Gminy Jaworze (opiekun: Marcelina Suława),
a także:
Zespół Regionalny "Mali Porąbczanie" z Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce (opiekun: Barbara Gacek, Roman Pękala, Anna Staniek) za kultywowanie tradycji górali żywieckich.
- Czesto zadaję sobie pytanie po co tańczę i zazwyczaj dochodzę do takiego wniosku, że po to szukam jakichś środków wyrazu, aby pokazać widowni, kim jestem naprawdę. Nie wiem czy dla Was jest taniec, ale jeśli mógłbym przekazać Wam coś wartościowego, to kieruję prośbę do każdego z Was: zadajcie sobie pytanie: po co to robicie i odpowiedźcie sobie na to pytanie - zwrócił się do młodych artystów tancerz i aktor Mateusz Wojtasiński.
Pierwszy dzień powiatowych spotkań minął błyskawicznie, a już kolejnego dnia SAGI ‘2022 scena należała do zespołów muzycznych. Wystąpiło 10 zespołów wokalnych, instrumentalnych i instrumentalno-wokalnych, łącznie około 180 uczestników.
W składzie jury podczas drugiego dnia przeglądu znalazły się następujące osoby:
Halina Kubisz-Muła – emerytowana, wieloletnia instruktorka amatorskiego ruchu artystycznego,
Beata Borowska – prof. Akademii Muzycznej w Katowicach, adiunkt Katedry Chóralistyki,
Bernadetta Majcher – muzyk, nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Oświęcimiu,
Jan Borowski - przewodniczący Rady Powiatu w Bielsku-Białej, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, dyrygent Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej,
którzy uważnie przysłuchiwali się prezentacjom, służąc cennymi radami i wskazówkami do dalszej pracy.
Jury po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich wystąpień zgodnie postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii zespołów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych:
1 miejsce otrzymała Orkiestra "Con Fuoco Band" z POPP Art. w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun: Urszula Szkucik-Jagiełka).
2 miejsce otrzymał Big Band Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach (opiekun: Jarosław Grzybowski i Tomasz Janusz).
3 miejsce ex aequo otrzymał Zespół instrumentalny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy (opiekun: Maria Szubert),
3 miejsce ex aequo otrzymał Szkolny Regionalny Zespół "Klimczok" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczyrku (opiekun: Małgorzata Hołdys, Mieczysław Stec).
- Wyróżnienie otrzymała Kapela Młodego Ondraszka ze Szczyrkowskiego Centrum Kultury (opiekun: Dorota Laszczak).
w kategorii zespołów wokalnych:
1 miejsce otrzymał Zespół "Fairy Tale" z Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy (opiekun: Piotr Morawski).
2 miejsce ex aequo otrzymał Zespół wokalny "Włóczykije" grupa średnia z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" (opiekun: Aleksandra Stępień),
2 miejsce ex aequo otrzymał Zespół wokalny "Włóczykije" grupa młodsza z Fundacji Wspierania Talentów Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" (opiekun: Aleksandra Stępień).
3 miejsce ex aequo otrzymał Zespół wokalny "Włóczykije" grupa starsza z Fundacji Wspierania Talentów, Dzieci, Młodzieży i Dorosłych "Włóczykije" (opiekun: Aleksandra Stępień),
3 miejsce otrzymał Chór Szkolny "Divertimento” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie. (opiekun: Urszula Szkucik-Jagiełka).
Wszystkie zespoły biorące udział w tegorocznej edycji SAGI otrzymały poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy, które zostały wręczone przez członków komisji oraz wicewójta Kóz Marcina Laska.
- Cieszymy się bardzo, że pomimo kolejnego trudnego roku, ograniczonych prób, wstrzymanych zajęć pozalekcyjnych i nauki zdalnej, powróciliśmy tutaj. Chciałabym bardzo podziękować opiekunom za naprawdę heroiczny wysiłek, bo praca w takich warunkach była dla nich o wiele trudniejsza. Miejmy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większych gronie osób, chcących rozwijać się w dziedzinie tańca, muzyki i teatru. - powiedziała Halina Kubisz-Muła, przewodnicząca jury.
W imieniu komisji zespołów muzycznych głos zabrała Beata Borowska mówiąc: - Pragnę podziękować Wam, że podjęliście trud przygotowań, że zechcieliście przedstawić przed publicznością Wasze wysiłki i tak wspaniale opracowany repertuar. Dziękujęmy wykonawcom oraz instruktorom. Posługiwanie się głosem jest bardzo trudne, ponieważ głos jest takim delikatnym instrumentem, wrażliwym na wszelkie emocje i wymaga ogromnej pracy, determinacji i ciągłego szlifowania. Podobnie jest z instrumentami, ponieważ one również muszą nas słuchać.
I tak oto tegoroczna SAGA '2022 dobiegła końca. Z pewnością jednak pozostawiła w uczestnikach ogrom pozytywnych emocji. przyczyniając się do dalszego rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego w powiecie bielskim. To wspaniałe, że wśród młodego pokolenia jest tyle fantastycznych, utalentowanych osób, pełnych pasji, które sprawiają, że idea tego przeglądu wciąż posiada ogromną wartość i sens. Wszak jak powiedział George Hegel:
„Nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji”.
Gratulujemy wszystkim laureatom oraz instruktorom!
Do zobaczenia za rok!
Tekst: Magdalena Wróbel-Zyzańska,
Foto: Natalia Siatkowska-Stusek,
Magdalena Wróbel-Zyzańska