Od 16 maja młodzież może składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Robicie to elektronicznie, używając systemu Vulcan. Program jest prosty i intuicyjny. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. Czas do namysłu macie do 20 czerwca.
- Uczniowie przychodzą do nas, żeby zdać maturę i ją zdają. Możemy pochwalić się, że średnia zdawalność egzaminu dojrzałości w ostatnich kilku latach wynosi u nas ok. 97- mówi Jan Bieroński, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, pytany o największe atuty kierowanej przez niego placówki.
Wymienia zaraz po tym kolejną zaletę- lokalizacja. - Liceum jest blisko, na miejscu. Nie trzeba jeździć 2 autobusami i tracić 2 godzin dziennie na dojazdy. Szkoła jest przewidywalna i bezpieczna, a dowodem na to jest fakt, że w ciągu roku szkolnego nie ubywa nam uczniów- mówi dyrektor. W czechowickim „gimplu” uczą 4 języków: angielskiego oraz do wyboru: niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego (patrz grafika pod tekstem)
Zainteresowani? 2 czerwca, w czwartek szkoła organizuje dzień otwarty. Możecie wpadać w godzinach od 10:45 do 12:30. Osobny harmonogram odwiedzin mają zorganizowane grupy. Już teraz możecie obejrzeć czechowickie liceum z innej perspektywy. Wystarczy kliknąć w poniższy link:
http://sklodowska.edu.pl/szkola-z-gory/
Paweł Urbańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach radzi młodzieży, aby wykorzystali możliwości jakie daje system naboru Vulcan. Chodzi o zaznaczenie kilku szkół, czy kierunków kształcenia. Jak mówi zdarza się bowiem, że absolwent szkoły podstawowej zaznaczy tylko jedną wymarzoną placówkę i zawód/kierunek, w jakim chce się kształcić. Problem pojawia się, kiedy nie zostanie przyjęty. Co wtedy? - Jest dramat, ponieważ taki uczeń „wypada” z systemu naboru, Vulcan go po prostu „nie widzi”. Pozostaje potem bieganie ze świadectwem po innych szkołach w poszukiwaniu wolnego miejsca - mówi Urbańczyk. Dlatego tak ważne jest, aby po zaznaczeniu szkoły pierwszego wyboru (tej wymarzonej), zaznaczyć kolejne opcje- inny profil/zawód w tej samej szkole lub po prostu inne placówki. - Takie możliwości daje Vulcan i powinno się z tego skorzystać, aby nie zostać na lodzie - podpowiada dyrektor czechowickiej „resortówki”. Przypomnijmy, że w całej Polsce uczniowie mogą wybrać trzy szkoły. Gwarantują to przepisy. W tych trzech szkołach kandydat może wybrać dowolną liczbę klas.
Warto zapamiętać jeszcze 2 ważne terminy. 20 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. Listy przyjętych i nieprzyjętych poznacie 29 lipca 2022 r.
M. Fritz