W tym roku przez dwa dni świętowano 500. rocznicę budowy drewnianego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi.
Centralnym punktem uroczystości były msze dziękczynne, pierwszej przewodniczył biskup ordynaiusz Roman Pindel, drugiej kardynał Kazimierz Nycz metropolita warszawski, pochodzący ze Starej Wsi.
Licznie zgromadzonych parafian i gości serdecznie przywitał proboszcz ksiądz kanonik Grzegorz Then. Wśród gości nie zabrakło przedstawiciel władz państwowych i samorządowych oaz służb i instytucji zajmujących się ochroną i konserwacją zabytków. Ksiądz G. Then za pomoc w organizacji uroczystości podziękował staroście bielskiemu Andrzejowi Płonce wraz z członkami Zarządu Powiatu, jak również burmistrzowi Wilamowic Marianowi Treli.
Po uroczystościach religijnych w pobliskim amfiteatrze rozpoczęły się artystyczne prezentacje uczniów starowiejskiej szkoły i zespołów muzycznych, a w drugi dzień wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Tradycja”, orkiestra dęta OSP, zespół Vocalis z Janowic i Akademia Mażoretek Gracja.
500-letni kościół usytuowany jest w centrum wsi, na wzgórzu, w otoczeniu drzew i cmentarza. Wraz z położonym w pobliżu drewnianym budynkiem dawnej szkoły parafialnej tworzy malowniczy zespół. Został zbudowany w 1522r., wieża w XVII w.ieku. W późniejszych latach był wielokrotnie przebudowywany. Kościół posiada konstrukcję zrębową, jest oszalowany deskami, wieżę osadzono w konstrukcji słupowej, szalowana gontem. Prezbiterium jest węższe i trójbocznie zamknięte. Zwężająca się ku górze wieża posiada nadwieszoną izbicę, zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią. W częściowo otwartych sobotach umieszczone są stacje Drogi Krzyżowej. Wewnątrz kościoła znajduje się belka tęczowa z datą 1530 i bogate, barokowe wyposażenie. Kościół jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków naszego powiatu i regionu, znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
A. Macher