Sprawdzą słuch uczniom pierwszych klas szkół podstawowych z powiatu bielskiego. To ponad 1600 dzieci. Powiat Bielski wyłonił realizatora pilotażowego programu, stworzonego od podstaw przez urzędników z wydziału zdrowia bielskiego starostwa.
Całość rozpocznie się w tym roku od edukacji nauczycieli i rodziców. Chodzi o to, by uczulić dorosłych na zachowania dzieci, które mogłyby świadczyć o problemie z niedosłuchem. Badania przesiewowe, które przeprowadzi klinika św. Łukasza z Bielska-Białej zaplanowano na przyszły rok.
-To tylko część naszych zamierzeń. Chcielibyśmy zadbać także o zęby i wzrok u naszych najmłodszych mieszkańców. Problem w tym, że taki program musi się „przebić” przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, agendę ministra zdrowia która ocenia czy zaproponowane działania mają sens. To wszystko trwa - mówi starosta Andrzej Płonka.
Pozytywna opinia agencji daje możliwość występowania o dofinansowanie zewnętrzne. Bielskie starostwo będzie zabiegało o środki w Narodowym Funduszu Zdrowia.
„Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego” ma jeszcze jeden cel. To zebranie danych statystycznych i uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy niedosłuch jest dużym problemem u pierwszoklasistów oraz czy taki program należy kontynuować w kolejnych latach.
- Cieszę się ze współpracy z wójtami i burmistrzami, która jest w tym przypadku nieodzowna. Mówimy o szkołach, które podlegają gminom – dodaje starosta Płonka.
Powiat Bielski był w ostatnich latach współorganizatorem badań przesiewowych wzroku dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, prowadzonych przez jedną z bielskich klinik okulistycznych.
M. Fritz